spot_img
spot_imgspot_img
14.4 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Airbus A400M Türkiye’deki hizmetinin onuncu yılını kutluyor

Seçtiklerimiz

Airbus A400M Türkiye’deki hizmetinin onuncu yılını kutluyor.

Bu süre zarfında çatışmalar ve doğal afetler sırasında güvenilirliğini ve etkinliğini kanıtlayan uçak, ülkenin hava desteğinde önemli bir kilometre taşına işaret ediyor.

Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde bulunan 10 uçaklık A400M filosu 15.000’den fazla uçuş saatini geride bıraktı. A400M, hizmete girdiği 2014 yılından bu yana Türkiye’de olağanüstü bir performans sergiledi. Son A400M uçağı Mart 2022’de teslim edildi. Türk Hava Kuvvetleri, A400M’in operasyonel etkinliğini öne çıkararak ortalama %75 gibi etkileyici bir faaliyet oranı yakaladı.

Bu yıldönümü, 16 Nisan’da Kayseri’deki 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’nda, Millî Savunma Bakanlığı (MSB), Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT) ve Türk Hava Kuvvetleri temsilcilerinin yanı sıra üst düzey Airbus Defence and Space yetkililerinin katıldığı bir törenle kutlandı. Etkinlikte A400M’in son on yılda elde ettiği başarılar ve uçağın kabiliyetleri vurgulandı.

Tören sırasında Airbus ve ASFAT, tüm A400M müşterileri için Kayseri’deki Retrofit ve Bakım operasyonlarını daha da geliştirmenin her iki şirketin de hedefinde olduğunu teyit eden bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı.

A400M, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremler sonrası yardım çalışmaları ve COVID-19 salgını da dahil olmak üzere Türkiye’nin insani yardım ve afet yardım çalışmaları sırasında çok yönlülüğünü kanıtladı. Salgın sırasında Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki A400M uçakları 10 günde 200’den fazla uçuş döngüsü gerçekleştirerek temel malzemeleri ve destek personelini kritik bölgelere ulaştırdı. Uçağın kabiliyetleri ve geniş kargo kapasitesi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2021 yılında Kabil’in tahliyesi gibi acil durumlara hızlı bir şekilde yanıt vermesini ve ihtiyaç sahibi topluluklara hayati destek sağlamasını mümkün kılıyor.

Airbus Defence and Space’in saha destek ekipleri, malzeme onarım yönetimi, malzeme desteği ve uçuş operasyonları yardımı da dahil olmak üzere sunduğu kapsamlı destek hizmetleri, A400M’nin yeteneklerini ve kritik görevlere hazır olma durumunu daha da üst seviyeye taşıyor. Şu anda her biri uçağın farklı sistemlerinde uzmanlaşmış 9 Müşteri Hizmetleri Temsilcisinden oluşan Airbus yerel ekibi, Türk Hava Kuvvetleri’ne sunulan bu özel desteğin sağlanmasında önemli bir rol oynuyor.

Airbus’ın Kayseri’deki A400M Retrofit Hattı’nda Millî Savunma Bakanlığı ile yaptığı iş birliği, uçağın gelecekteki görevler için kabiliyetlerini daha da geliştirerek hava destek çözümlerinin ön saflarında yer almasını sağlıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika