spot_img
spot_imgspot_img
6.7 C
İstanbul
Salı, 20 Şubat 2024

Air France-KLM ile deniz taşıma devi arasında kargo işbirliği

Seçtiklerimiz

Denizcilik şirketi CMA CGM SA’nın 10 yıllık bir işbirliği kapsamında havayolu Air France-KLM’nin yüzde 9’luk hissesini satın alacağı belirtiliyor.

Denizcilik devi CMA CGM SA, borç krizi yaşayan Air France-KLM hisselerinin yüzde 9’unun satışını kapsayan bir işbirliğine hazırlanıyor.

Teklifin önümüzdeki 10 yıl için Fransız şirketlerinin işbirliği yapmasını öngördüğü ve mevcut 10 kargo uçağının yanında sipariş verilen uçaklarla birlikte hava kargo kapasiteleri birleştirilmesinin planlandığı kaydedildi.

Pandemi döneminde yaşanan yolcu taşıma krizi, yolcu uçuşlarının durmasına neden olarak havayolu şirketlerini zayıflatırken konteyner taşıyıcıları için rekor kârlara yol açtı.

Air France-KLM CEO’su Ben Smith yaptığı açıklamada anlaşmanın, havayolunun taşımacılıkta pozisyonunu güçlendirmek için kritik önemde bir adım olduğunu ve CMA CGM’nin yatırım kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Bu hamlenin krizde hayatta kalmak için Fransız ve Hollanda hükümetlerinden kredi alan havayolu taşıyıcısının borçlarını geri ödemesi için gerekli finansmanı elde etmesine yardımcı olabileceği değerlendiriliyor.

Toplam 4 milyar euro finansman sağlamayı hedefleyen şirketin oynak finansal piyasalar nedeniyle zorlandığı belirtiliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika