spot_img
spot_imgspot_img
9.6 C
İstanbul
Pazartesi, 26 Şubat 2024

Air Berlin’e 150 milyon euroluk kredi

Seçtiklerimiz

İngilizce’de “bridging loan” olarak geçen köprü kredisi, uzun süreli sermaye oluşturuluncaya kadar bir işletmeye sunulan kısa süreli kredi olarak tanımlanıyor.
 
KURTARMA PAKETİ YOK KREDİ İLE PAZARDAN ÇIKMASI BEKLENİYOR
 
Kredinin amacının önümüzdeki aylarda Air Berlin’in varlıklarını satmak için gerekli müzakereleri yürütürken hizmet vermeye devam etmesini sağlamak olduğunun ifade edildiği açıklamada, sürecin sonunda havayolu şirketinin faaliyetlerini durdurup pazardan çıkmasının beklendiği de kaydedildi.
 
Komisyon’dan yapılan açıklamada, “Bu önlem, müflis Air Berlin’in Ortak Pazar’daki rekabeti haksız yere bozmadan düzenli bir şekilde kapanmasına olanak sağlayacaktır.” denildi.

KREDİ PARÇA PARÇA VERİLECEK
 
Air Berlin’e verilecek kredi katı koşullara bağlanmış durumda. Parça parça verilecek olan krediye karşılık Air Berlin haftalık olarak likidite ihtiyacını belirtmek durumunda. Kredinin yeni kısımları ise ancak var olan bütün likidite kullanıldıktan sonra aktarılacak.
 
KONTROLLÜ İFLAS
 
Ayrıca Alman hükümeti, Air Berlin’e verilen kredinin tamamının geri ödenmesiyle ya da şirketin mal varlıkları satılarak kontrollü iflasını sağlayacak bir plan sunmakla yükümlü olacak.
 
Air Berlin, 15 Ağustos’ta borsaya yaptığı açıklamada iflas başvurusunda bulunduğunu belirtmişti.
 
Air Berlin’in son dönemde faaliyetlerine Birleşik Arap Emirlikleri merkezli ana hissedar Etihad’ın yaptığı finansal katkılar sayesinde devam edebildiği belirtilirken, yüzde 29 hisse sahibi Etihad’ın söz konusu finansal desteği sürdürmeyeceğini bildirmesiyle birlikte şirketin devam edemeyeceği kaydedilmişti.
   
 
 
 
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika