spot_img
spot_imgspot_img
32.5 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Temmuz 2024

ABD Ordusu’nun İlk UH-72B Lakota helikopteri teslim edildi

Seçtiklerimiz

Airbus Helicopters, ABD Ordusu’nun sipariş ettiği 18 adetlik UH-72B Lakota helikopterlerinin ilkini teslim etti

Airbus Helicopters, Lakota helikopterinin en gelişmiş varyantı olan UH-72B’nin ilkini Columbus, Mississippi’deki üretim tesisinden ABD Ordusu Ulusal Muhafızlarına (U.S. Army National Guard) teslim etti.

Söz konusu teslimat, Ulusal Muhafızların kritik görevlerini destekleyecek olan 18 adetlik UH-72B Lakota helikopter siparişinin ilkidir.

ABD Ordusu Proje Müdürü Albay Calvin Lane, “UH-72B Lakota’nın filomuza eklenmesiyle, ABD Ordusu, hayat kurtarma, koruma ve en çok ihtiyaç duyulduğunda afet yardımı sağlama yeteneğimizi artırıyor.

Lakota helikopteri, 15 yılı aşkın bir süredir ordunun temel unsurlarından biri olmuştur ve en yeni 72B varyantının, ek araştırma ve geliştirme maliyetleri olmadan sağlayacağı yeni nesil teknoloji ve performanslardan yararlanmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

UH-72B, 2006 yılındaki ilk Lakota sözleşmesinden bu yana ordunun Hafif Genel Maksat Helikopterinin en son güncellemesidir.

Ordu, bu yeteneklerin geliştirilmesinde, herhangi bir devlet yatırımı olmadan, uçağın gelişimi sürecindeki ürün iyileştirmeleri ve geliştirmelerini içeren COTS (commercial off-the-shelf) programından yararlanıyor.

10 Farklı Konfigürasyon

Büyük başarı sağlayan H145 modeline dayanan UH-72B, beş palli ana rotor, Fenestron kefenli kuyruk rotoru, Safran Arriel 2E motorları ve Airbus tarafından tasarlanan Helionix aviyonik paketi de dahil olmak üzere hem güvenliği hem de uçuş performansını artıran teknolojiler içeriyor.

Helionix paketi, uçuş zarfı ve yüksek limit koruması, otomatik kalkış ve tam bağlantılı yaklaşımlar için gelişmiş bir çift yönlü, dört eksenli otomatik pilot içerir.

Airbus’ın ABD Askeri Helikopter Programlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Scott Tumpak, “Birçoğu ABD Ordusu ve Ulusal Muhafız gazilerinden oluşan Mississippi’deki ekiplerimiz, ülkemizi korumak ve ona hizmet etmek için ordunun temel misyonlarını destekleyecek bu en yeni Lakota varyantının ilkini tamamlamış ve teslim etmiş olmaktan dolayı gururludur.

Lakota mirasını korumaya devam ederken orduya, Airbus’a 15 yıldan uzun süredir duydukları güven için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Yaklaşık 10 farklı konfigürasyona sahip olan Lakota, çeşitli askeri görevlerde kendini kanıtlamış üstün performans, olağanüstü operasyonel güvenilirlik ve eşsiz çok yönlülük sunar. Airbus Helicopters, Lakota’yı, ABD gazilerinin %40’ını oluşturan yaklaşık 250 çalışanı istihdam eden Columbus, Mississippi’deki üretim tesisinde inşa ediyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika