spot_img
spot_imgspot_img
26.8 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

AB’nin karbon ticareti tehditlere meydan okuyor

Seçtiklerimiz

Financial Times ile yaptığı söyleşide, Ms Hedegaard, iklim eylem için komiseri , blok havayolları ‘emisyonları frenlemek için uluslararası bir anlaşmaya varmak için ABD, Çin ve diğer ülkelerle çalışmaya kararlı olduğunu söyledi.

Ama o da söyleyerek, ticari tehditleri Brüksel tesir etmeyeceğini açıkça çalıştı: “. Eğer Avrupa mevzuatı sevmiyorum sırf bir ticaret savaşı tehdit edemez”

Tüm taşıyıcılar 27 üyeli blokta kalkış veya iniş uçuşlar için karbon emisyonu için ödeme gerektiren AB’nin politikası olmayan, Avrupa hükümetlerinin şiddetli direniş ile tanıştım. Hindistan tedbir meydan onun havayolları soran düşünün son ülke oldu.

Uymayan Havayolları para cezası, veya – aşırı durumlarda – AB yasaklandı.

Geçen hafta Airbus Başkanı, Avrupa havacılık şirketi ve altı önde gelen Avrupa havayolları, siyasi liderleri yazdı misilleme yapmak karşılaştığı onları uyardı yabancı hükümetlerin ve bir uzlaşma düşünün onları çağıran. Airbus yakın bir kişi Çin hükümeti $ 14bn değerinde uçak siparişi engelleme söyledi.

Havacılık endüstrisi dışında işletmeler de tükürdü bir ticaret yansımaları endişe duyuyorsanız, işveren grupları söyledi.

Ms Hedegaard yöneticileri üzerinde olumsuz endişeleri kabul etti, ancak daha geniş AB faiz dikkate etmelerini istedi.

“Seni sevmiyorum bazı Avrupa mevzuatı varsa, o zaman bizi tehdit edebilir?” Diye sordu. “Ben Avrupa’nın en sanayicilerin biz 21. yüzyılda bu oyun olamaz anlıyorum.”

AB mevzuatı Ocak ayında yürürlüğe giren rağmen, havayolları diplomatları bir çözüm müzakere etmek için uzun bir pencere sağlayarak, Nisan 2013 yılına kadar kendi emisyonları için ödemeler teslim etmek zorunda kalmazsınız.

Ulusal hükümetler kendi havacılık sektörlerinde emisyon azaltmak için eşdeğer önlemler almak durumunda AB hukuku muaf tutulmak üzere taşıyıcılar sağlar. Bloğu da ICAO olarak bilinen BM sivil havacılık vücudu ile karşılaştırılabilir bir uluslararası anlaşma vardı, eğer planın hurda söyledi.

Bir uzlaşmanın mümkün olup olmadığını sordu, Bayan Hedegaard dedi: “Ben spekülasyon gitmiyorum. Ne gerçekten önemli biz ICAO ilerleme yapmak kadar zor elimizden olarak çalışıyor olmasıdır. ”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika