spot_img
spot_imgspot_img
27.7 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Haziran 2024

75 savaş uçağı AWACS’la koordine edildi

Seçtiklerimiz

Yurt içi ve sınır ötesinde (Irak topraklarında) yer alan PKK kampları, günlerdir yoğun hava operasyonlarına hedef oluyor. Hava Kuvvetleri komutanlığı, Bandırma ve Balıkesir gibi batıdaki üslerde konuşlu savaş uçaklarını da güneydoğudaki üslere kaydırarak, yıllardır görülmemiş boyutta bir harekata imza attı.

F-16 ve F-4E 2020 tipi savaş uçaklarının birlikte katıldığı operasyonların en yoğun kısmı geçen Cuma akşamı yaşandı.Kandil Dağı’ndaki kampların da aralarında bulunduğu, PKK’ya ait toplam 400 hedef bombalandı o gece.  Ve o hava operasyonu sırasında aynı anda 75 savaş uçağı havadaydı.

 
İşte Türkiye’nin havadaki gücünün bir kez daha isbatlandığı bu operasyonla ilgili Vatan Yazarı Murat Çelik ilginç bir detayı bugün köşesine taşıdı…
 
50 ‘Savaşan Şahin’ (F-16), 25 de ‘Terminatör’ (F-4E 2020)…
 
Yani Türkiye’nin hava gücünün dörtte biri.
 
***
 
Dünya havacılığında, bu boyuttaki hava harekâtı sayılıdır.
 
75 muharip uçağın aynı anda havada olduğu, hepsinin yönlendirildiği hedefleri bombaladığı ve salimen üslerine döndüğü bir operasyondan söz ediyoruz.
 
Bu boyuttaki bir hava harekâtının olmazsa olmazı ‘koordinasyon’dur.
 
İşte o koordinasyonu sağlayan da, bir ‘Kartal’dı. 75 jet ile birlikte havada olan ‘Barış Kartalı’… Yani AWACS…
 
Bu İngilizce kısaltmanın açılımı ‘Airborne Warning and Control System’.
 
Türkçesi, ‘Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Sistemi’.
 
***
 
Türkiye’nin yıllarca beklediği ve geçen sene (gecikmeli şekilde) ilkini teslim alabildiği AWACS’ların, yeri geldiğinde ne kadar önemli bir rol üstlenebildiği geçen Cuma akşamı gerçekleştirilen operasyonda görüldü.
 
75 savaş uçağını koordine eden o 76’ıncı uçak, havadaki komuta kontrol merkezi olarak görev yaptı.
 
AWACS, aslında bir Boeing 737. Ama onu özel yapan, üzerinde taşıdığı gelişmiş radar sistemi.
 
Türk Hava Kuvvetleri’nin ilk AWACS’ı olan ‘Barış Kartalı’ Konya’da konuşlu ama halihazırda güney ve güneydoğu, yani Suriye ile Irak sınır hattında uçuyor.
 
***
 
Havada yakıt ikmali yaparak sınır bölgesinde 24 saat kesintisiz havada kalabilen ‘Barış Kartalı’ tam bir ‘eagle eye’, yani ‘kartal gözü’.
 
Havadan bakıyor ve 350 kilometre çapındaki alanda, aynı anda 3 bin cismi tespit ve takip edebiliyor.
 
Gerektiğinde elektronik karıştırma ve şaşırtma da yapabilen ‘Barış Kartalı’, bütün bu özellikleriyle, yerdeki radarların çok ötesinde bir gözetleme ve raporlama kapasitesine sahip.
 
Operasyona katılan savaş uçaklarını uyaran, yönlendiren, koordine eden de, yine onlarla birlikte havada bulunan bu ‘kanatlı radar’ oluyor.
 
Hava harekâtlarında ‘çarpan etkisi’ yaratan AWACS, PKK hedeflerine yönelik son kapsamlı operasyonun başarıyla sonuçlanmasında da büyük rol oynadı.
Kaynak : Vatan

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika