spot_img
spot_imgspot_img
22.6 C
İstanbul
Salı, 26 Eylül 2023

44 Yıllık Pilot, Gökyüzünü Oğluna Devretti

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları (THY) kaptan pilotlarından Volkan Akay, 44 yıldır sürdürdüğü pilotluk mesleğini arkadaşları tarafından gerçekleştirilen bir veda töreni ile oğlu Hakan Akay’a devretti.

Türk Hava Kuvvetleri’nde 20 yıl çalıştıktan sonra THY’de de 24 yıl görev yapıp, 44 yıllık meslek hayatını tamamlayarak emekliye ayrılan Kaptan Pilot Volkan Akay (64), son uçuşunu gerçekleştirdiği Airbus 340 ile Londra’dan İstanbul’a gelişinde eşi Nur, THY’de kaptan pilot olan oğlu Hakan Akay, kızı Selin Ceylan, gelini, torunları Yağmur ve Defne ile meslektaşları tarafından çiçeklerle karşılandı.

Mesleğinin son gününde bir hayli heyecanlı olduğu görülen Akay, "Hayatımın yeni dönemi başlıyor. Çok heyecanlıyım ve çok sevinçliyim. 44 yıllık meslek hayatımı bugün bitiriyorum ve tüm şanslarımı meslektaşlarıma dağıtıyorum. Bundan sonra evime çekilip istirahat edeceğim” dedi.

Akay, THY’de 24 yıl uçtuğunu, Boeing 727, 737, Airbus 310, 330 ve 340 tipi uçaklarda uçtuğunu dile getirerek, THK’da da 22 yıl muharip jet birliklerinde uçtuğunu söyledi. Volkan Akay, oğlunun da THY’de pilotluk yaptığını ifade ederek, ”Artık bu soyadı ve bayrağı THY’de ona bırakıyorum. Oğlum yarın, bugün uçtuğum Airbus 340 uçağı kursuna başlıyor. Benim babam Raşit Akay ile eşimin babası Celal Bayhan da hava kuvvetlerinde pilottu. Ben bayrağı babamdan, oğlum da benden devraldı” dedi.

Pilotların çok güç ama zevkli bir mesleği yaptığını ifade eden Akay, genç meslektaşlarına başarılı olabilmeleri için çok disiplinli olmaları, çok çalışmaları, yenilikleri takip etmeleri, havacılık konusundaki yayınları takip etmeleri ve sağlıklarına çok dikkat etmeleri tavsiyelerinde bulundu.

THY’de çalıştığı dönemlerde başından geçen olaylardan birini de basın mensuplarıyla paylaşan Akay, ”THY’de ikinci pilot iken Hannover’e gidiyorduk. Kaptan pilot ağır bir burun kanaması geçirdi ve yerini boşaltmak zorunda kaldı. Ben kokpitte tek başıma kaldım. Yağışlı bir havada indim. Kaptanı hastaneye götürdüler. Bu olayı hiç unutmuyorum” diye konuştu.

44 yıllık meslek hayatının ardından arkadaşları tarafından çiçeklerle uğurlanan Akay, bundan sonraki yaşamında balık tutacağını, torunlarla ilgileneceğini, kitap okuyup, ahşap rölyef yapacağını ve piyano çalacağını söyledi.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika