spot_img
spot_imgspot_img
33.2 C
İstanbul
Salı, 16 Temmuz 2024

191 milyon 761 bin 261 km sonra emekli oldu

Seçtiklerimiz

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) bu yıl emekliye ayıracağı uzay araçlarından biri olan Endevaour, böylece 19 yıllık görev süresini tamamlamış oldu.Endavaour’un ISS’ye 2 milyar dolarlık donanım taşıdığı STS-134 görevinin ardından, emekliye ayrılacak son uzay aracı Atlantis olacak.

Endeavour’un iniş hazırlıkları yaptığı anlarda Kennedy Uzay Merkezi’ndeki ateşleme platformunda yerini alan Atlantis, NASA’nın 30 yıllık Uzay Aracı programının son ayağını gerçekleştirecek.

 

NASA’nın verilerine göre, Endavaour 19 yıl süren görevi süresince uzayda 299 gün geçirdi, Dünya’nın etrafını 4 bin 761 defa döndü ve yaptığı 25 uçuşta tam 191 milyon 761 bin 261 km mesafe kat etti.

NASA İLGİDEN MEMNUN

Endeavour, gece geç saatlerde inişini yaparken, altı kişilik mürettebatın komutanı Mark Kelly, “Endeavour ile son görevimizi tamamlamış olmak çok üzücü… Ancak o gerçek bir efsane” dedi.

 

Endavaour’un son görevi, bugüne kadar NASA’nın basın tarafından en yoğun ilgiyle karşılaşan görevi oldu.  NASA, açtığı slideshare.net sayfasıyla, Twitter, Facebook ve Flickr üzerinden de yayımlar yapmaya başladı.

 

Endavour inişini gerçekleştirirken, Temmuz’da uzaya fırlatılacak olan Atlantis’in ateşleme platformuna yerleştirilmesini izlemek için binlerce ABD’li Kennedy Uzay Merkezi’nin etrafında toplandı. NASA’lı yetkililer, gelecek ay yapılacak ateşlemede Endeavour’unki kadar seyirci toplamayı düşünüyor.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika