spot_img
spot_imgspot_img
15.1 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Nisan 2024

19 Rus havayolu şirketine 9 milyar ruble destek sağlanacak

Seçtiklerimiz

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia), Nisan-Eylül 2022 döneminde hükümetin sunduğu sübvansiyon programı kapsamında 19 Rus havayolu şirketine 9 milyar ruble destek sağlanacağını bildirdi.

Ajans, özellikle 24 Şubat’tan itibaren yerli havayolu şirketlerinin ülkenin güney bölgelerine iç hat uçuşların iptal edilmesinden doğan kayıpları için tahsis edilen desteklerin 19 havayolu arasında yeniden dağıtıldığına dikkat çektiği açıklamasında, “19 Rus havayolu şirketiyle ilgili olarak sübvansiyon tasarruflarının yeniden dağıtılmasına ilişkin kararla birlikte, nisan ayında ekime kadar ticari uçuş gerçekleştiren Rus havayolu taşımacılarının kayıplarının telafisi hedeflenmektedir” ifadelerine yer verdi.

Hükümet tarafından sunulan sübvansiyon programında toplam tutarın 100 milyar ruble olduğunu hatırlatan Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, Nisan-Eylül aylarında havayolları ile yapılan ilgili anlaşmalar çerçevesinde bu sübvansiyon programı kapsamında 91 milyar ruble ödendiğini de ekledi.

Ajans, iç hat uçuşlarında kayıpların telafisi için Iraero havayolu şirketine ek 26 milyon ruble, Ural Airlines’a 637,4 milyon ruble, Smartavia şirketine 81,2 milyon ruble, Nordstar’a 140,7 milyon ruble, Yamal Airlines’a 67,5 milyon ruble, Rossiya Havayolları’na 174,7 milyon ruble, Yakutistan’a 21,2 milyon ruble destek verildiğini bildirdi.

Düşük maliyetli havayolu şirketi Pobeda’ya yapılan destekler 243,6 milyon ruble olurken, şirketin bağlı olduğu ulusal havayolu şirketi Aeroflot’a yapılan yardımlar 500 milyon rubleyi geçti.

S7 Airlines ise neredeyse 1 milyar ruble yardım aldı.

Rusya hükümeti, haziran ayında 32 Rus havayolunun iç hat uçuşları için sübvansiyon sağlanması kararı almış, ülkenin ulusal havayolu şirketinin 100 milyar rublelik fondan 49,9 milyar ruble alacağını bildirmişti.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia), Güney ve Orta Rusya’daki bazı havaalanlarına uçuşlar için getirilen geçici kısıtlamanın 21 Kasım’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Askeri operasyonun başladığı 24 Şubat’tan bu yana uçuş kısıtlamalarını bu kararla birlikte 42 kez uzatan Rosaviatsia, açıklamasında, “21 Kasım 2022 tarihi ve Moskova saati ile 03:45’e kadar, 11 Rus havaalanına uçuşlardaki geçici kısıtlama rejimi uzatılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Sözü edilen havaalanları arasında Anapa, Belgorod, Bryansk, Voronej, Gelencik, Krasnodar, Kursk, Lipetsk, Rostov-na-Donu, Simferopol ve Elista havalimanları yer alıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika