spot_img
spot_imgspot_img
8.7 C
İstanbul
Salı, 5 Mart 2024

11 Eylül saldırıları için şok iddia

Seçtiklerimiz

ABD’de ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış olan Musavi, iddiayı, 11 Eylül kurbanlarının ailelerinin Suudi arabistan’a açmış olduğu dava kapsamında, Ekim ayında avukatlarına verdiği ifadede dile getirmişti.
 
İddianın duyulması ise, Suudi Arabistan’ın davanın düşürülmesi talebinde bulunmasıyla birlikte oldu.
 
11 Eylül kurbanlarının aileleri, Suudi Arabistan devleti ve Suudi hükümetiyle bağlantılı bir yardım kuruluşunun El Kaide’ye para ve malzeme desteği sağladığı, ve örgütün 11 Eylül saldırılarını gerçekleştirmesine yardım ettiği iddiasıyla dava açmıştı.
 
Davacılar arasında kurbanların ailelerinin yanında, saldırılarda zarar gören bina ve işyerlerinin sigorta şirketleri de bulunuyor.
 
"Air Force One’ı düşürecektik"
 
Musavi ifadesinde "aralarında eski istihbarat şefi Prens Türki el Faysal’ın da bulunduğu son derecede ünlü Suudilerin, 90’ların sonundan itibaren El Kaide’ye para desteği yaptığını" belirtti.
 
Musavi ayrıca ABD’deki Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nden bir yetkili ile Afganistan’da görüştüğünü, birlikte Amerikan Başkanı’nın resmi uçağı olan Air Force One’ı düşürme planları yaptıklarını iddia etti.
 
Suudi Arabistan ise "güvenilirliği olmayan, dengesiz bir suçlu tarafından ortaya atılan bu iddiayı redettiğini" açıkladı.
 
Suudi Arabistan’ın Washington’daki Büyükelçiliği de iddiaların 11 Eylül saldırılarıyla ilgili daha önceki bulgularla çeliştiğini, Musavi’nin amacının "ABD- Suudi Arabistan ilişkilerini zedelemek" olduğunu belirtti.
 
11 Eylül saldırılarından 1 ay önce vize ihlali gerekçesiyle gözaltına alınmış olan Musavi, bir yolcu uçağıyla Beyaz Saray’a saldırmayı planlayan grupta olduğunu söylemişti.
 
46 yaşındaki Fransa vatandaşı Musavi ABD Minnesota’da pilotluk dersleri almış ve hesabına El Kaide bağlantılı kişilerce para gönderilmişti.
 
11 Eylül 2001’de saldırganlar kaçırdıkları iki uçakla, New York’ta bulunan Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerine, diğer bir uçakla da başkent Washington’da bulunan ünlü Savunma Bakanlığı binası Pentagon’a çarpmışlardı.
 
Kaçırılan dördüncü uçak ise bir saldırıda kullanılamadan Pennsylvania’da düşmüştü.Saldırılarda 3.000’den fazla kişi ölmüştü.
 
(Kaynak: BBC Türkçe)

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika