19.8 C
İstanbul
Salı, 15 Haziran 2021

THY, bugün 25 binin üzerinde yolcu taşıyacak

Haftanın Haberleri

Koronavirüs önlemleri kapsamında bir süre uçuşlarını askıya alan ve seyahat kısıtlamasının kaldırılmasının ardından 1 Haziran itibariyle uçuşlara başlayan THY bugün Türkiye’nin 34 şehrine uçmaya başladı. Uçuşların artması ile birlikte bugün İstanbul Havalimanı’nda yolcu hareketliliği gözlemlendi. Uçuşlara gelen yolcuların vücut ısıları termal kamera ve akıllı kasklarla ölçüldü.
 
Yolcular uçuş öncesi check-in kontuarlarına gelerek özel bölmeli kontuarlarda işlemlerini yapmaya başladı. İşlemler, yolcular ile yer hizmetleri görevlileri arasında temassız şekilde gerçekleştirildi.

Bazı yolcular sosyal mesafe kuralına uyarken, sosyal mesafe kuralına uymayan yolcular için ise havalimanı görevlileri uyarı anonslarında bulundu.THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, İstanbul Havalimanı’na gelerek çalışmaları yakından takip etti.

Burada basın mensuplarına uçuşlarla ilgili açıklama yapan Ekşi, koronavirüs salgınının havacılık sektörünün muazzam derece etkilediğini kaydederek, “Havacılık tamamen durmuştu. Uçuşları yapamıyorduk. Muhakkak bu talebin daha da artacağını düşünüyoruz” dedi.

 
“İç hatta seferlerimizin yüzde 30’unu açtık”THY Genel Müdürü Ekşi, “1 Haziran’dan itibaren iç hatlarda ön deneme seferlerini başlattık. Bugün itibariyle de seferlerimizin yüzde 30’unu açmış durumdayız.

Bugün, İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen ve Ankara olmak üzere yaklaşık 250’ye yakın sefer yapıyoruz, 25-26 binin üzerinde de yolcu taşıyacağız. Doluluk oranları da yüzde 80 civarında, oldukça iyi durumda. Özellikle yolcularımız mesafeye uymalı.

Maskenin muhakkak suretle takılması, el hijyenine dikkat etmelerini rica ediyorum. Eğer bunları beraber yaparsak, kurallara uyarsak bu mücadeleden zaferle çıkarız” diye konuştu.

 
Basın mensuplarının dış hat uçuşlar ile ilgili sorusuna ilişkin olarak açıklama yapan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, şöyle yanıt verdi: “Türkiye’den yurtdışına yapılacak seferlerde iki tane otorite izin vermesi lazım.

Birincisi, Türkiye’nin ‘evet uçuşlar başlayabilir’ demesi lazım. İki, bu yetmiyor, siz hangi ülkeye uçacaksanız, o ülkenin size izin vermesi gerekiyor. Dolayısıyla iki izin bir araya gelince uçuş olabiliyor.

Biz, bu izinleri ne zaman olacağını biliyor muyuz? Evet, Türkiye’den yurtdışına olan izinlerin inşallah çok kısa zamanda çıkacağına inanıyoruz. İç hatlarımız açıldı. Bizim ümidimiz çok kısa sürede Türkiye’den, Türk devletinin de Sağlık Bakanlığımızın, Ulaştırma Bakanlığımızın da dış hatlara izin vereceğini bekliyoruz. Bunun ne zaman olacağını bilmiyoruz.” 

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

BLUESKY AWARDSspot_img

Son Dakika