AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Uzay Gücü ve Uydu Sistemleri

Selman TENGÜZ

info@airnewstimes.com

Uzayda güçlü olabilen milletler, Dünya'da güçlü olurlar

 

Uzayın sunduğu imkanlardan istifade etmeyi uzun yıllar ıskalayan Türkiye, 2000'li yıllarda uzay sanayi kabiliyetlerine yer vermeyi başarabilmiştir.
 

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün, Avrupa Meteoroloji Uyduları Birliği uydularından istifade etmeye başladığı 1986 yılından sonra TÜRKSAT AŞ.'nin hazır satın alınan TÜRKSAT haberleşme uydularının işletilmesi görevini üstlenmiş olduğunu görüyoruz. 2012 yılında TAI ve TüBİTAK Uzay'ın işbirliği sonucunda yüksek çözünürlüklü GökTürk II EO Yer Gözlem uydusunu  Türk Hava Kuvvetleri'mize teslim etmiştir. Bu proje ile, önceleri, gözetleme ve haberleşme uydularının kullanımı ile başlayan uzaya erişim,  Türkiye'deki uydu çalışmalar açısından bir milat olmuştur.

 

Uzay Gücü, Hava Savunması, Kara, Deniz ve Hava harekat ortamlarına ilaveten, askeri  açılardan gelecekteki  harplerin 4. boyutu olma yolundadır. 
 

Uzay'dan, askeri Stratejik ve taktik hedeflerin tesbiti, teşhisi, ihbar,ikaz  ve kuvvet kullanımı gibi konularda  imkan ve kabiliyetler kazandırmıştır.
 

Ülkelerin saygınlık ve caydırıcılık unsuru olan uzay faaliyetleri rizikosuz, hiçbir coğrafi kısıtlamaya tabi olmadan Dünya'nın askeri ve sivil açılardan önem arz eden bölgelerindeki bilgilere süratli, doğru ve güvenilir olarak erişilmesine imkan sağlaması bakımından hayati bir öneme sahiptir.

 

Ticari, bilimsel ve askeri amaçlarla kullanılan uydu sistemleri; Uzayda göreve ilişkin bilgileri toplayan uydular ile bu verileri alıp, işleyip ve dağıtan  görev yüklerinden bağımsız yer istasyonlarından meydana gelmektedir.

 

Uyduları, kullanım amaçlarına  uygun olarak,  Gözlem, Haberleşme, Yön bulucu/gösterici  ve Askeri amaçlı olarak gruplamak mümkündür.   Alçak İrtifa Uyduları ( 200-2.000 km ) Orta İrtifa Uyduları (10.000 - 20.000 km.)  Dünya ile Eş Zamanlı Uydular (36.000 km ve üzeri)  ve Yüksek Eliptik Yörüngeli Uydular olarak farklı irtifa ve yörüngelerde görev yaparlar. 

 

Alçak İrtifa Yörüngesi yeryüzünün gözlenmesi için en uygun yörüngedir.  Orta İrtifa Yörüngesi genelde Navigasyon (Yön gösterici) amaçlı uydular için tercih edilmektedir.  Bu irtifalarda görev yapan uydular gruplandırılıp kesintisiz kapsama da sağlanabilmektedir. Dünya'ya Eş Zamanlı hareket eden ve bu nedenle de (Dünya Durağan) adlandırılan uydular belli bir bölgenin sürekli kapsama alanında kalmasına imkan verdikleri için kesintisiz haberleşme alanlarında kullanılmaktadır. Yüksek Eliptik Yörüngelerdeki uydular ise takip ettiği eliptik rota sayesinde uydunun belirli bölgelerde geçirdiği zamanın daha da artmasına imkan sağlamaktadır.

 

Alçak İrtifalarda, herhangi bir ülkenin hava sahasını işgal etmeden, sınırsız ve izne tabi olmadan grev yapan yeryüzü gözlem uyduları bünyesinde barındırdıkları uyarıcılar, tele ve optik kameralar veya radar sistemleri gibi faydalı yüklere bağlı olarak bilgiye hızlı ve güvenilir bir biçimde erişebilirler.

 

Sivil açıdan, toplanan bu bilgiler aracılığı ile  kara, hava ve deniz araçlarının takibi, şehir planlamacılığı, arazi sınıflandırılması, orman yangın alanlarının izlenebilmesi, jeolojik ve jeofizik, deprem, sel ve doğal afet araştırmalarının yapılması, küresel ısınmadan etkilenen kutup buzullarının hareketlerinin takibi mümkün olabilmektedir.

 

Orta İrtifa Yörüngesindeki  Navigasyon / GPS uyduları ise konumlama ve zaman olarak en doğru bilgileri sağlarlar. En az 4 Adet ve daha fazla sayıda uydunun koordinesinde alıcılara iletilen bu veriler ile  Dünya'nın herhangi bir noktasındaki kullanıcın konumunun saptanması mümkün olabilmektedir.

 

Yere Eş Zamanlı hareket eden ve bilginin uzayda iletimini sağlayan Haberleşme Uydularının en belirgin özelliği ise Dünya'nın herhangi bir noktasından uyduya gönderilen Televizyon, Radyo, Cep Telefonları ve İnternet sinyallerinin, uydunun antenleri aracılığı ile programlanan bir coğrafi alana  yayın yapması sağlanmaktadır. Bu uydular yardımı ile coğrafi şartlar nedeni ile kablo ile erişilemeyen bölgelere, muhtelif hava sahalarında görev yapan sivil ve askeri hava araçları ile iletişim kesintisiz sağlanabilmektedir.

 

Türkiye'nin, Askeri ve Sivil tüm uydu programları, uzay alanına ilişkin tüm faaliyet ve çalışmalar,söz konusu stratejik planlar ve alınan kararlara uygun olarak , yegane sanayi kuruluşu TAI ana yükleniciğinde yürütülmektedir. TAI Uzay Sistemleri Grup Başkanlığı bünyesinde; Program yönetimi, sistem / yazılım /donanım  mühendisliği, uydu montajı, test, entegrasyon hizmetleri verilmektedir. TAI, ülkemizin Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'ni bünyesinde barındırmaktadır.

 

Ülkemizin ''Uzay Ligası'' na girmesini sağlayan ve Türk Hava Kuvvetleri'mizin uydudan görüntü ihtiyacını karşılamak üzere ''Göktürk II E/O Keşif ve Gözleme Uydusu'', azami yurt içi katkısı sağlanan Milli Proje Modeli olarak başarı ile 686 km yükseklikteki yörüngesine 18 / 12/2012 tarihinde yerleştirilmiştir. Göktürk II Uydusu, tek geçişte  yurdumuzun tümünü görüntüleyebilmekte ve bu görüntüleri hızlı bir şekilde indirebilmektedir. Uydu, Dünya çevresindeki her bir turunu 98 dakikada tamamlamakta 2,5 m çözünürlükteki  E/O kameraları ile gündüz ve bölgenin bulutsuz olması halinde 15 gigabyte resim depolama ve  20 km karelik çekim yapabilmekte ve milli kripto ile şifrelendirdikten sonra yer istasyonuna indirmektedir.

 

Ülkemiz, 2023 yılına kadar Yer Gözlem, GPS, Sivil ve Askeri Haberleşme tiplerinde toplam olarak 17 Adet Uydu fırlatmayı planlamaktadır. Türkiye, kendi uydusunu kendi roketiyle fırlatma yolunda kararlı adımlar atmakta, Karadeniz veya Güney Ege sahilinde Uzay Araçları fırlatma üsleri kurmayı amaçlamaktadır.

 

Yeniden görüşene kadar, Esenlikler dilerim.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
THY'nin kabin memurları bu kez iyiliğe uçtu
THY'nin kabin memurları bu kez iyiliğe uçtu
Türk Hava Yolları (THY) bünyesinde görevli kabin memurları, kendi aralarınd
Emirates, 'En İyi Eğlence Ödülü'nü kazandı
Emirates, 'En İyi Eğlence Ödülü'nü kazandı
İnsanları ve mekânları birbirine bağlayan Emirates Havayolu, ABD Los Angele
TUSAŞ milli projelerini Teknofest'te buluşturacak
TUSAŞ milli projelerini Teknofest'te buluşturacak
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 17-22 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul Atat
KLM'den100. Yıl Koleksiyonu
KLM'den100. Yıl Koleksiyonu
Kuruluş tarihinden günümüze kadar aynı isimle faaliyet gösteren Dünya'nın e
Corendon Airlines'tan Almanya Sürprizi
Corendon Airlines'tan Almanya Sürprizi
Almanya'da faaliyet gösteren Türk ve Alman seyahat acenteleri ile Friedrich
Turkish Cargo, Pharma sertifikasını yeniledi
Turkish Cargo, Pharma sertifikasını yeniledi
Turkish Cargo, sağlık ürünlerinin hava yolu ile taşınmasındaki tüm süreçler
Pegasus'un ilk A321 Neo'su filoya katıldı
Pegasus'un ilk A321 Neo'su filoya katıldı
Pegasus Hava Yolları'nın 100 uçaklık Airbus siparişinin 239 koltuğa sahip i
TUSAŞ Beyin Göçü Projesi için Start Verildi
TUSAŞ Beyin Göçü Projesi için Start Verildi
TUSAŞ'ın stajyer mühendis programı ile hedef tersine beyin göçüTÜRK Havacıl
THY'nin Yeni Mobil Uygulaması
THY'nin Yeni Mobil Uygulaması
Türk Hava Yolları (THY), eğlence platformu 'Planet' için geliştirdiği yeni
THY Beş Yıldızlı Küresel Havayolu Seçildi
THY Beş Yıldızlı Küresel Havayolu Seçildi
THY, dünyanın en güvenilir ve saygın havacılık organizasyonlarından biri ol
Hürkuş'un Hikayesi kitaplaştırıldı
Hürkuş'un Hikayesi kitaplaştırıldı
Dünya havacılık sektörünün en büyük oyuncularından biri olarak kabul gören
Pegasus'un Yarınlara Uçuyoruz Projesi 2. Yılında
Pegasus'un Yarınlara Uçuyoruz Projesi 2. Yılında
Pegasus Hava Yolları'nın Sivil Toplum için Destek Vakfı (STDV) koordinasyon
Aksungur Yıl Sonu TSK Envanterine Gircek
Aksungur Yıl Sonu TSK Envanterine Gircek
Türk Uzay ve Havacılık Sanayii'nin çift motorlu yüksek faydalı yük kapasite
Samsunlu İstanbul Havalimanı'nı BBC'ye Anlattı
Samsunlu İstanbul Havalimanı'nı BBC'ye Anlattı
BBC'nin Talking Business programına konuk olan İGA Havalimanı İşletmesi İcr
SunExpress opera ve Bale festivali'ne sponsor
SunExpress opera ve Bale festivali'ne sponsor
Antalya'yı hem iç hem dış hatlarda direkt tarifeli seferlerle en fazla nokt
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Selman TENGÜZ
   9 Temmuz 2018 Pazartesi
Diğer Alıntı Yazılar İçin Tıklayın
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times