AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Uzay Gücü ve Uydu Sistemleri

Selman TENGÜZ

info@airnewstimes.com

Uzayda güçlü olabilen milletler, Dünya'da güçlü olurlar

 

Uzayın sunduğu imkanlardan istifade etmeyi uzun yıllar ıskalayan Türkiye, 2000'li yıllarda uzay sanayi kabiliyetlerine yer vermeyi başarabilmiştir.
 

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün, Avrupa Meteoroloji Uyduları Birliği uydularından istifade etmeye başladığı 1986 yılından sonra TÜRKSAT AŞ.'nin hazır satın alınan TÜRKSAT haberleşme uydularının işletilmesi görevini üstlenmiş olduğunu görüyoruz. 2012 yılında TAI ve TüBİTAK Uzay'ın işbirliği sonucunda yüksek çözünürlüklü GökTürk II EO Yer Gözlem uydusunu  Türk Hava Kuvvetleri'mize teslim etmiştir. Bu proje ile, önceleri, gözetleme ve haberleşme uydularının kullanımı ile başlayan uzaya erişim,  Türkiye'deki uydu çalışmalar açısından bir milat olmuştur.

 

Uzay Gücü, Hava Savunması, Kara, Deniz ve Hava harekat ortamlarına ilaveten, askeri  açılardan gelecekteki  harplerin 4. boyutu olma yolundadır. 
 

Uzay'dan, askeri Stratejik ve taktik hedeflerin tesbiti, teşhisi, ihbar,ikaz  ve kuvvet kullanımı gibi konularda  imkan ve kabiliyetler kazandırmıştır.
 

Ülkelerin saygınlık ve caydırıcılık unsuru olan uzay faaliyetleri rizikosuz, hiçbir coğrafi kısıtlamaya tabi olmadan Dünya'nın askeri ve sivil açılardan önem arz eden bölgelerindeki bilgilere süratli, doğru ve güvenilir olarak erişilmesine imkan sağlaması bakımından hayati bir öneme sahiptir.

 

Ticari, bilimsel ve askeri amaçlarla kullanılan uydu sistemleri; Uzayda göreve ilişkin bilgileri toplayan uydular ile bu verileri alıp, işleyip ve dağıtan  görev yüklerinden bağımsız yer istasyonlarından meydana gelmektedir.

 

Uyduları, kullanım amaçlarına  uygun olarak,  Gözlem, Haberleşme, Yön bulucu/gösterici  ve Askeri amaçlı olarak gruplamak mümkündür.   Alçak İrtifa Uyduları ( 200-2.000 km ) Orta İrtifa Uyduları (10.000 - 20.000 km.)  Dünya ile Eş Zamanlı Uydular (36.000 km ve üzeri)  ve Yüksek Eliptik Yörüngeli Uydular olarak farklı irtifa ve yörüngelerde görev yaparlar. 

 

Alçak İrtifa Yörüngesi yeryüzünün gözlenmesi için en uygun yörüngedir.  Orta İrtifa Yörüngesi genelde Navigasyon (Yön gösterici) amaçlı uydular için tercih edilmektedir.  Bu irtifalarda görev yapan uydular gruplandırılıp kesintisiz kapsama da sağlanabilmektedir. Dünya'ya Eş Zamanlı hareket eden ve bu nedenle de (Dünya Durağan) adlandırılan uydular belli bir bölgenin sürekli kapsama alanında kalmasına imkan verdikleri için kesintisiz haberleşme alanlarında kullanılmaktadır. Yüksek Eliptik Yörüngelerdeki uydular ise takip ettiği eliptik rota sayesinde uydunun belirli bölgelerde geçirdiği zamanın daha da artmasına imkan sağlamaktadır.

 

Alçak İrtifalarda, herhangi bir ülkenin hava sahasını işgal etmeden, sınırsız ve izne tabi olmadan grev yapan yeryüzü gözlem uyduları bünyesinde barındırdıkları uyarıcılar, tele ve optik kameralar veya radar sistemleri gibi faydalı yüklere bağlı olarak bilgiye hızlı ve güvenilir bir biçimde erişebilirler.

 

Sivil açıdan, toplanan bu bilgiler aracılığı ile  kara, hava ve deniz araçlarının takibi, şehir planlamacılığı, arazi sınıflandırılması, orman yangın alanlarının izlenebilmesi, jeolojik ve jeofizik, deprem, sel ve doğal afet araştırmalarının yapılması, küresel ısınmadan etkilenen kutup buzullarının hareketlerinin takibi mümkün olabilmektedir.

 

Orta İrtifa Yörüngesindeki  Navigasyon / GPS uyduları ise konumlama ve zaman olarak en doğru bilgileri sağlarlar. En az 4 Adet ve daha fazla sayıda uydunun koordinesinde alıcılara iletilen bu veriler ile  Dünya'nın herhangi bir noktasındaki kullanıcın konumunun saptanması mümkün olabilmektedir.

 

Yere Eş Zamanlı hareket eden ve bilginin uzayda iletimini sağlayan Haberleşme Uydularının en belirgin özelliği ise Dünya'nın herhangi bir noktasından uyduya gönderilen Televizyon, Radyo, Cep Telefonları ve İnternet sinyallerinin, uydunun antenleri aracılığı ile programlanan bir coğrafi alana  yayın yapması sağlanmaktadır. Bu uydular yardımı ile coğrafi şartlar nedeni ile kablo ile erişilemeyen bölgelere, muhtelif hava sahalarında görev yapan sivil ve askeri hava araçları ile iletişim kesintisiz sağlanabilmektedir.

 

Türkiye'nin, Askeri ve Sivil tüm uydu programları, uzay alanına ilişkin tüm faaliyet ve çalışmalar,söz konusu stratejik planlar ve alınan kararlara uygun olarak , yegane sanayi kuruluşu TAI ana yükleniciğinde yürütülmektedir. TAI Uzay Sistemleri Grup Başkanlığı bünyesinde; Program yönetimi, sistem / yazılım /donanım  mühendisliği, uydu montajı, test, entegrasyon hizmetleri verilmektedir. TAI, ülkemizin Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'ni bünyesinde barındırmaktadır.

 

Ülkemizin ''Uzay Ligası'' na girmesini sağlayan ve Türk Hava Kuvvetleri'mizin uydudan görüntü ihtiyacını karşılamak üzere ''Göktürk II E/O Keşif ve Gözleme Uydusu'', azami yurt içi katkısı sağlanan Milli Proje Modeli olarak başarı ile 686 km yükseklikteki yörüngesine 18 / 12/2012 tarihinde yerleştirilmiştir. Göktürk II Uydusu, tek geçişte  yurdumuzun tümünü görüntüleyebilmekte ve bu görüntüleri hızlı bir şekilde indirebilmektedir. Uydu, Dünya çevresindeki her bir turunu 98 dakikada tamamlamakta 2,5 m çözünürlükteki  E/O kameraları ile gündüz ve bölgenin bulutsuz olması halinde 15 gigabyte resim depolama ve  20 km karelik çekim yapabilmekte ve milli kripto ile şifrelendirdikten sonra yer istasyonuna indirmektedir.

 

Ülkemiz, 2023 yılına kadar Yer Gözlem, GPS, Sivil ve Askeri Haberleşme tiplerinde toplam olarak 17 Adet Uydu fırlatmayı planlamaktadır. Türkiye, kendi uydusunu kendi roketiyle fırlatma yolunda kararlı adımlar atmakta, Karadeniz veya Güney Ege sahilinde Uzay Araçları fırlatma üsleri kurmayı amaçlamaktadır.

 

Yeniden görüşene kadar, Esenlikler dilerim.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
Emirates 2020'yi Pozitif Bir Görünümle Karşıladı
Emirates 2020'yi Pozitif Bir Görünümle Karşıladı
2019 yılını ürün, ağ ve müşteri deneyimi alanlarında önemli gelişmelerle ka
TV Harcamalarında En İyi 10 Havayolu 2019
TV Harcamalarında En İyi 10 Havayolu 2019
Southwest, TV reklam harcaması ikinci ve üçüncü sırada yer alan Türk Hava Y
Hava-İş: Bol kepçeden atmaya devam ediyor.!
Hava-İş: Bol kepçeden atmaya devam ediyor.!
Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş), tüm suçu THY yönetimine attı.!
Şeyma Subaşı'ndan THY'ye çağrı
Şeyma Subaşı'ndan THY'ye çağrı
Sosyal medya fenomeni Şeyma Subaşı, Türk Hava Yolları'na (THY) seslendi ve
İGA Havalimanı'nda yolcu karşılaması yasaklandı
İGA Havalimanı'nda yolcu karşılaması yasaklandı
TÜRSAB, kendilerin İstanbul Havalimanı IGA tarafından 26 Aralık'ta gönderil
Anadolujet'te Yolcu ikramları kısıtlandı
Anadolujet'te Yolcu ikramları kısıtlandı
Alınan sürpriz kararla yolculara ücretsiz verilen ikram mönüsünden sandviç
Rolls Royce, uçağı hız rekoru kıracak
Rolls Royce, uçağı hız rekoru kıracak
Rolls Royce, elektrikli uçağı ile hız rekoru kıracak.Rolls Royce şirketinin
EasyJet bayanlar ve baylar ifadesini kaldırıyor
EasyJet bayanlar ve baylar ifadesini kaldırıyor
Avrupa'nın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan EasyJet'in, trans bir
SunExpress'ten çevreci hamle
SunExpress'ten çevreci hamle
Türk Hava Yolları ile Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress, bu yıl Dünya
Yılın Yerli Dijital Havayolu Markası: Corendon
Yılın Yerli Dijital Havayolu Markası: Corendon
Corendon Airlines, halk oylamasıyla belirlenen Uzakrota Seyahat Ödülleri ka
Emirates Kabin Ekibi, Dünyanın En İyisi Oldu
Emirates Kabin Ekibi, Dünyanın En İyisi Oldu
Emirates kabin ekibi, 2019 World Travel Awards (WTA) Büyük Final Gala Tören
Pegasus Medine ve Batum uçuşları başlıyor
Pegasus Medine ve Batum uçuşları başlıyor
Pegasus, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Medine ve Batum'a direkt uçuşlarını
SkyTeam, İGA'da özel yolcu salonunu açtı.
SkyTeam, İGA'da özel yolcu salonunu açtı.
Şu anda 19 üyesi ile yılda 630 milyon yolcu taşıyan ve 14 bin 500 günlük uç
Boeing 48 milyon dolar bağış yapmayı planlıyor
Boeing 48 milyon dolar bağış yapmayı planlıyor
Uçak üreticisi Boeing 48 milyon dolar bağış yapmayı planlıyor ve bu yılki
Gökyüzünün En İyi Şarap Listesi Air France'da
Gökyüzünün En İyi Şarap Listesi Air France'da
Dünyanın Lider Havayolu şirketlerinden Air France, sahip olduğu kaliteli şa
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Selman TENGÜZ
   9 Temmuz 2018 Pazartesi
Diğer Alıntı Yazılar İçin Tıklayın
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times