AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Türkiye'nin Hava, Uzay ve Siber Uzay Savunma Konseptleri

Selman TENGÜZ

info@airnewstimes.com

Türk Silahlı Kuvvetleri savunma sistemlerini geliştirmek ve karar verme sürecini hızlandırmak amacıyla, muharebe alanından gelen gerçek zamanlı durum bilgisinin elde edilmesi, değerlendirilmesi, değişimi

ve paylaşımı için sayısallaşmayı ve bilgi teknololojilerine dayalı bir Ağ Merkezli Harp alt yapısına dönmeyi hedeflemiştir. Algılamadan ateşlemeye kadar geçen süre giderek azalırken, Türk Hava ve Uzay gücü harekat icra etme bağımsızlığını gerçekleştirebilecek en önemli savaş gücü unsuru olmuştur.

80'li veya 90'lı yıllardaki uçaksavar toplarının irtibatlandırıldıkları atış kontrol radarları vasıtasıyla basitçe bir hedefe yönlendirilmesi ve hava savunma korunma lançerlerinin belirli bir düzende yerleştirildiği konseptlerin aksine ihtiyaca yönelik envanterdeki tüm uzay, hava,kara ve deniz segmentlerinden azami oranda faydalana bilmek üzere koordineli ve entegre bir biçimde bir bütün halinde kullanılabilmesi olarak tanımlanmaktadır.

Hava Kuvvetlerinin kullanım alanları önceleri kara kuvvetlerinin desteklenmesi olarak tanımlanırken, artık Hava ve Uzay gücü, uzay sistemleri ve ağ tabanlı sistemlerin de devreye girmesiyle taktik, operatif olarak tek başına harekat icra edebilen bir kuvvet durumuna gelmiştir. Güvenlik, caydırıcılık, barışı koruma ve krizlere müdahale gibi güvenliğin sağlanmasında vazgeçilmez bir unsur olmaktadır.

Günümüzde Hava Savunması Konsepti tehdit ile ülkemizin envanterinde bulunan hava ve uzay silah ve araçları ile harp keşif/gözetleme/tanımlama tehdit analizlerini, silah ve sensörlerin koordinasyonunu gerçek zamanlı kullanımını bünyesinde barındıran elektonik harp olmaktadır. En önemlisi de, düşman tehdidini daha ülke hava saha sınırlarına girmeden etkisiz hale getirmek ve/veya yok etmektir.

Bu tehditler, radara görünmezlik özelliğine sahip olan üstün manevra kabiliyetine sahip muharebe araçları ve bu platformlarda kullanılan her türlü hava/hava, hava/yer mühimmatı ve elektronik savaş donanımlı uçaklar ve alçak irtifalardan yaklaşan taarruz helikopterlerinden fırlatılabilen uzun menzilli balistik füze sistemlerinden oluşmaktadır.

Son derece istikrarsız bir bölgede bir istikrar unsuru olan Türkiye'mizin coğrafi konumu onu, komşularımızın modern uçakları, kısa, orta ve uzun menzilli roketleri ve Taktik amaçlı Balistik Füze sistemlerinin etkisi altında bırakmaktadır. Söz konusu tehditlere karşı hava sahamızın çok ötesinde iyi bir ihbar ve kontrol sistemi ile hava savunmamızı uygun silah sistemlerinin tahsisi ile karşılayabilecek şekilde yapılandırılması gereklidir.

Erken uyarı/Keşif/istihbarat uyduları, Havadan İhbar Kontrol uçakları, karada konuşlu radarlar, hava savunma füze sistemleri, uçaksavar topları ve önleme uçakları uyumlu bir şekilde reaksiyon süresi en aza indirilecek şekilde tek elden görev ifa edebilmelidir.

Çok geniş topraklara sahip olan Türkiye'mizin tüm hava sahasını çağımızın teknoljik gelişmelere paralel olarak koruyabilmenin mali açıdan hemen hemen imkansızlığından yola çıkarak, hava savunmasının öncelik

hayati değerdeki stratejik askeri üslerin, baraj, enerji santrallerinin, liman ve petrol rafinelerinin korunmasına verilmektedir.

Türk Hava ve Uzay gücünün gün ulaştığı yüksek standardının korunabilmesi için lojistik destek en önemli bir faktördür. Milli kaynaklarla geliştirilen veya tedarik edilen sistemlerin ömür devri boyunca etkin görev ifası için titiz çalışan lojistikçilere duyulan ihtiyacı da beraberinde getirmektedir. Başarılı ve sürdürülebilir hava ve uzay harekatlarının arkasında esnek ve etkin lojistik hazırlığı yapan profesyonel ve kabiliyetli lojistikçilerin olduğu unutulmamalıdır. Her geçen gün hızla gelişen havacılık teknoljisi gelecekte harekatların seyrini değiştirirken bu teknolojiyi etkin bir biçimde kullanacak personel gücüne olan ihtiyaç da artmaya devam etmektedir. En yeni nesil silah sistemlerine, akıllı mühimmatlara, balistik füzelere rağmen iyi yetişmiş personel her zaman hava ve uzay gücünün ağırlık merkezi olmaya devam edeceketir.

Hava ve Uzay Gücünde, çok iyi eğitilmiş nitelikli personel faktörü en değerli kaynaktır. Bir asrı geride bırakan Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın gelişen teknolojiyi en etkin ve verimli kullanabilecek yetişkin, güçlü bir kurum kültürüne sahip ve görevine adanmış insan gücü harekatta istenen sonuca ulaşmasını sağlayacaktır. Personele yapılacak yatırımın geleceğe dönük en değerli yatırım olduğunu unutmadan, Hava ve Uzay Gücü gelişimini sürdürerek en üst noktaya ulaşacak, yetişmiş personel, modern silah sistemlerinin ağırlık merkezini oluşturacaktır.

Türkiye'mizin bulunduğu coğrafyadaki ülkelerin siyasi ve askeri realiteleri çok hızla değişmektedir. Ülkemize yönelik tehditlerin hem nitelik ve hem nicelik açılarından daha da güçleneceği ve karmaşık bir hal alacağı düşünülmektedir.

Ülkemiz güçlü, etkin ve modern hava savunma sistemleri ile, caydırıcılığını pekiştirerek bölgedeki barış ve istikrara katkıda bulunabilecektir. Mevcut sistemlerin modernleştirilmesinin yanı sıra, Uzun menzilli Hava ve Füze Savunma sisteminin tedariki Türkiye'mizin gelecekte de gücünü ve nüfuzunu koruyabilmesinde çok büyük önem kazanmaktadır.

Hayırlı Kurban Bayramı dileği ile,
Esen kalınız.
ETİKETLER:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
THY'nin kabin memurları bu kez iyiliğe uçtu
THY'nin kabin memurları bu kez iyiliğe uçtu
Türk Hava Yolları (THY) bünyesinde görevli kabin memurları, kendi aralarınd
Emirates, 'En İyi Eğlence Ödülü'nü kazandı
Emirates, 'En İyi Eğlence Ödülü'nü kazandı
İnsanları ve mekânları birbirine bağlayan Emirates Havayolu, ABD Los Angele
TUSAŞ milli projelerini Teknofest'te buluşturacak
TUSAŞ milli projelerini Teknofest'te buluşturacak
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 17-22 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul Atat
KLM'den100. Yıl Koleksiyonu
KLM'den100. Yıl Koleksiyonu
Kuruluş tarihinden günümüze kadar aynı isimle faaliyet gösteren Dünya'nın e
Corendon Airlines'tan Almanya Sürprizi
Corendon Airlines'tan Almanya Sürprizi
Almanya'da faaliyet gösteren Türk ve Alman seyahat acenteleri ile Friedrich
Turkish Cargo, Pharma sertifikasını yeniledi
Turkish Cargo, Pharma sertifikasını yeniledi
Turkish Cargo, sağlık ürünlerinin hava yolu ile taşınmasındaki tüm süreçler
Pegasus'un ilk A321 Neo'su filoya katıldı
Pegasus'un ilk A321 Neo'su filoya katıldı
Pegasus Hava Yolları'nın 100 uçaklık Airbus siparişinin 239 koltuğa sahip i
TUSAŞ Beyin Göçü Projesi için Start Verildi
TUSAŞ Beyin Göçü Projesi için Start Verildi
TUSAŞ'ın stajyer mühendis programı ile hedef tersine beyin göçüTÜRK Havacıl
THY'nin Yeni Mobil Uygulaması
THY'nin Yeni Mobil Uygulaması
Türk Hava Yolları (THY), eğlence platformu 'Planet' için geliştirdiği yeni
THY Beş Yıldızlı Küresel Havayolu Seçildi
THY Beş Yıldızlı Küresel Havayolu Seçildi
THY, dünyanın en güvenilir ve saygın havacılık organizasyonlarından biri ol
Hürkuş'un Hikayesi kitaplaştırıldı
Hürkuş'un Hikayesi kitaplaştırıldı
Dünya havacılık sektörünün en büyük oyuncularından biri olarak kabul gören
Pegasus'un Yarınlara Uçuyoruz Projesi 2. Yılında
Pegasus'un Yarınlara Uçuyoruz Projesi 2. Yılında
Pegasus Hava Yolları'nın Sivil Toplum için Destek Vakfı (STDV) koordinasyon
Aksungur Yıl Sonu TSK Envanterine Gircek
Aksungur Yıl Sonu TSK Envanterine Gircek
Türk Uzay ve Havacılık Sanayii'nin çift motorlu yüksek faydalı yük kapasite
Samsunlu İstanbul Havalimanı'nı BBC'ye Anlattı
Samsunlu İstanbul Havalimanı'nı BBC'ye Anlattı
BBC'nin Talking Business programına konuk olan İGA Havalimanı İşletmesi İcr
SunExpress opera ve Bale festivali'ne sponsor
SunExpress opera ve Bale festivali'ne sponsor
Antalya'yı hem iç hem dış hatlarda direkt tarifeli seferlerle en fazla nokt
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Selman TENGÜZ
   9 Temmuz 2018 Pazartesi
Diğer Alıntı Yazılar İçin Tıklayın
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times