AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Göz Bebeği İHA'lar

Selman TENGÜZ

info@airnewstimes.com

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ'NİN GÖZBEBEĞİ İHA'LAR ZORLU GÖREVLER İÇİN ETKİN VE GÜÇLÜ !

Bölgemiz haritasını  yeniden şekillendirecek bir süreçte söz sahibi bir ülke olarak sahada ve de masada etkin olabilmek için Türkiye'nin en büyük kozu, iç ve dış düşman tehditlere karşı caydırıcılığını muhafaza etmekte olan Türk Silahlı Kuvvetleri'dir.
 
 
Yaşananlar, ülkemizin toprak bütünlüğünün ancak milli imkanlarla üretilen özgün araç ve gereçler ile başarıya ulaşabileceği  gerçeğini kez daha gözler önüne sermiştir.
 
 
Temelleri 1920'li yıllarda atılan ve 1930 yıllarda özgün tasarım ve üretim kapasitesi kayda değer bir olgunluğa erişen uçak üretim alt yapısını, Ulu Önder ATATÜRK'ün ebediyete uğurlanmasının ardından  yerli üretim yerine daha ucuz ve de hatta bedava verilen askeri yardımların cazibesine kapılarak atıl hale getiren ve dünyanın en büyük uçak üreticisi olma fırsatını ıskalayan ülkemiz, İHA Serüveninde treni kaçırmamak zorundadır.
 
 
Türkiye'de, 1980'li yıllarda Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), İHS konusunu daha iyi tanıyarak, yurt içinde üretimlerine yönelik olarak sanayileşme modellerini belirlemek amacı ile çalışmalar  başlatmıştır. TSK, 1989 yılında İngiliz 'Banshee Hedef Uçakları'nı envantere almış ve takip eden süreçte SSM ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) arasında Türkiye'nin ilk özgün İHA X 1 (Şahit) projesi için sözleşme imzalanmıştır. 1990 yılında, Şahit İHA prototipi ilk test uçuşunu Sivrihisar Hava Meydanı'ndan gerçekleştirmiştir. 
 
 
1993 yılında, Türkiye'de, gerçek anlamda ilk İHA Sistemi,  General Atomics ürünü GNAT 750/45 tipi MALE (Orta İrtifa, Uzun Havada Kalış) altı adet uçak, bir Yer Kontrol ve taşınabilir bir Görüntü Değerlendirme İstasyonu ile hizmete alınmıştır. SSM, TSK'nin Taktik ve MALE sınıfı İHA ihtiyacını karşılamak için 8 adet uçak ve yer istasyonlarından oluşan Falcon 600 İHA Sistemi ile, altı adet uçaktan oluşan GNAT 750/45 MALE İHA Sistemini aynı yıl sipariş etmiştir. TSK'nın farklı  konfigürasyon- lardaki 100 Adet civarında İHA aracı ihtiyacını karşılamak amacıyla, SSM ve STM  Havelsan Tesisleri bünyesinde İHA (UDM)  Destek Merkezi kurma yoluna gitmiştir.
 
 
Alman Askeri Yardımı çerçevesinde 1995 yılında iki adet CL/89 İHA Sistemi TSK'nın envanterine girmiştir. Yine aynı yıl içinde MSB ArGe Dairesi ile TAI arasında imzalanan ArGe  çalışma anlaşması ile, TAI Turna ve Keklik Hedef uçaklarını geliştirmiş ve üstün performanslı sistemler 2001 yılında TSK'nın envanterine alınmıştır.
 
 
Türk Hava Kuvvetleri'nin, ne maksatla kullanılacağı konusunda bocalaması ve insansız bir hava aracını envanterine almaya yanaşmaması üzerine GNAT 750 İUS, Türk Kara Kuvvetleri'nin envanterine dahil edilmiş ancak bu defa da Kara Kuvvetleri Havacılık Komutanlığı yerine topçu birliklerinin fonksiyon uzantısı olarak algılanarak sistem Çorlu'da konuşlu Topçu Alayının bünyesinde teşkil edilen İHA keşif birliğinde görev almıştır. Sonuçta Batman Hava Üssünde konuşlandırılan  GNAT 750 İUS 2'nci Ordu İHA Birliği (1'nci Filo) tarafından iç güvenlik harekatlarında kullanılmıştır.
 
 
Türkiye, ABD'den sonra MALE sınıfında gelişmiş İHA'ları envanterine alan ikinci NATO ülkesi olmuştur.
 
 
General Atomics (GA/ASI) ürünü GNAT ve I GNAT İHA'larının bir bölümünün kırıma uğraması ve modernize edilmemeleri nedeniyle envanterden çıkartılması sonucunda, kısa dönemde teslim edilebilecek İHA arayışına giren Türk Kara Kuvvetleri' nin acil ihtiyacının İsrail'de konuşlu Aeronautics Defence Systems ile SSM arasında 2008 yılında bir anlaşma imzalanmış ve
 
Controp Ürünü DSP 1 FLIR faydalı yükleri ile birlikte 3 Adet Aerostar İHA aynı yılın Mart aylarında teslim edilmiştir. 
 
 
Güneydoğu Anadolu'da  yürütülen İç Güvenlik ve Terör tehdidine karşı kullanılan Aerostar İHA'lar, 38 bg gücündeki motor gücünün zayıflığı yüksek bölgelere tırmanamamış ve motor gürültüsünün çok yüksek olması nedeni ile de varlığını kolayca hissettirmiştir. Üretici İsrail firmasının gerek motor güçlendirmesi  ve gerekse Otomatik İniş ve Kalkış sistemlerini teslim etmeye yanaşmaması üzerine 2102 yılında SSM anlaşmayı fesh etmiş ve büyük paralar ödenen ve zaman harcanan eğitim, bakım/onarım ve tüm lojistik alt yapı çöpe gitmiştir.
 
 
2004 yılının son ayında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin MALE konfigürasyonundaki İHA ihtiyacını milli bir ürün ile karşılamak amacıyla Ana Yüklenici ile SSM arasında bir özgün TİHA Geliştirme Programı anlaşması imzalanmıştır. Bu anlaşma üç MALE sınıfı İHA, bir Yer Kontrol İstasyonu, bir TGKS, iki veri terminali, üç Gece/Gündüz görüşlü ASELFlır Kamera, iki Sarper Radarı, Radar tabanlı ve GPS yedeklemeli Otomatik iniş kalkış sistemlerini kapsamaktaydı.
 
 
2005 yılında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gece ve gündüz yakın menzil keşif, gözetleme ve hedef tespit ihtiyacını karşılamak amacıyla sırtta taşınabilen, ihtiyaç anında kolaylıkla monte edilip uçurulabilen, Mini İnsansız Hava Aracı  Geliştirme projesi başlatılmıştır.  Bu program kapsamında başarılı bir gösterim sergileyen ve Baykar Makina tarafından geliştirilen bir mini İHA Sisteminde karar kılınmıştır. SSM ile Kale Kalıp / Baykar Makina ortaklığı arasında 76 Adet uçaktan oluşan 19 BAYRAKTAR Mini İHA Sistemi sipariş edilmiştir. KKK'nin keşif, gözetleme ve istihbarat faaliyetlerini artırmak amacı ile envanterine aldığı BAYRAKTAR TB/2 İHA'ları halen Batman konuşlu Terörle mücadelede etkin ve vurucu görevler ifa etmektedirler. SSM ile Baykar Makina arasında yapılan geçen yıl imzalanan anlaşmaya göre, faydalı yüküne ilaveten Aselsan'ın keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi de entegre edilmiş BAYRAKTAR TB2/S (Silahlı) geliştirilmiştir. Kanat altı iki veya dört adet MAM (Yüksek İnfilak Gücünde) Güdümlü mühimmatı taşıyacak Taarruzi TİHA sisteminin ikisinin içinde bulunduğumuz yıl, diğer iki TİHA Sisteminin 2018 yılında KKK'na teslimatı planlanmıştır.
 
 
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, uzun yıllar yurt dışından çeşitli yollardan temin ettiği İHA Sistemlerinin kullanıcısı durumundan atılan cesur adımların ardından günümüzde ANKA ile Dünyada  Orta İrtifa Uzun Havada Kalış MALE sınıfında İHA tasarlayan ve üretebilen bir ülke konumuna gelmiştir. TAI'de muhtelif birimlerdeki İHA faaliyetleri 2011 yılı sonlarından itibaren, 200 kişilik tasarım mühendisi bir ekip ile İHA Sistemleri Grup Başkanlığı sorumluluğunda devam etmektedir.
 
 
ANKA İHA Projesi, Blok A Aselsan'ın geliştirdiği AselFlır Elektro Optik Kızılötesi algılayıcı sisteme sahipken, Blok B'nin AselFlır  300T 'nin yanı sıra bulutlar arkasından görüntü alabilen Yapay Açıklı Radar sistemi ile donatılmıştır. 2013 yılında SSM müsteşarlığı ile varılan anlaşmaya göre yerlilik oranı daha da artırılan ANKA İHA Sistemine, SAR/MTI ISAR entegrasyonunun sonucunda  Türk Deniz Kuvvetleri'nin Deniz üzeri arama kabiliyeti de kazandırılması ön görülmüştür. ANKA/S  programı kapsamında, 2017 yılının içine, uydudan kontrol kabiliyetli, milli alt sistemleri ile teçhiz edilmiş iki İHA'nın ve yer sistemlerini teslimatlarının gerçekleştirilmesi planlanmıştır.
 
 
Vestel Savunma Sanayi'nin ürünü KARAYEL Taktik İHA'sı,  İç Güvenlik Harekatları kapsamında icra edilen havadan keşif, hedef tespit ve lazerli hedef işaretleme ve aydınlatma operasyonlarında görev yapmaktadır. SSM ile Vestel Savunma Sanayi arasında 2011 tarihinde imzalanan anlaşmaya göre, altı adet Karayel TİHA araç ve toplam dört adet YKİ'den oluşmaktadır. Karayel İHA, Roketsan Ürünü MAM/L Güdümlü Mühimmatı ile Konya Karapınar atış tesislerinde atış testlerini başarı ile gerçekleştirmiştir.
 
 
Elden fırlatılan Mini İHA RQ/20B ''Puma'', Kanat açıklığı 2.8 m, uzunluğu 1.4 m, 6.3 kg ağırlığında ve üç saatin üzerinde havada kalarak görev yapabilmektedir. Gövde içine monte edilmiş, EO ve IR kamera ve IR aydınlatıcısı taşıyan Puma, Su geçirmezliği özelliği ile  de deniz operasyonlarında gövde üzerine iniş yapabilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2016 yılı başlarında Silopi'de icra ettiği bir harekatta, söz konusu İHA 'Puma'  ambalajı dahi açılmamış halde bulunmuştur. Bunun, ABD'nin yardım kapsamında terör örgütü PYD'ye verdiği ve oradan PKK'ya ulaştırıldığı değerlendirilmiştir.
 
 
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, KKK  HvKK ve EGM gibi farklı kurumlarında görev yapan İHA'ları ve İnsanlı Keşif Uçakları için koordinasyon amaçlı Ankara'da, İHA ve İKU Koordinasyon ve Operasyon Merkezi kurulmasına karar vermiştir. Milli Uydular ile yönetilecek bu merkez, TSK'nın veri  ağı ile tam koordinasyonlu olarak çalışacaktır. Bu sayede, Türkiye'nin her hangi bir yerinden elde edilecek tüm istihbarat bilgileri MİT ve EGM ve TSK' de tüm operasyonları İHA'lardan elde edilen bilgilerle anlık olarak izleme imkanına kavuşturulacaktır.
 
 
Bir sonraki yazımızda buluşuncaya dek sağlıcakla kalmanız dileği ile...
ETİKETLER: Selman Tengüz,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
İSG İlk 7 Ayın Rakamlarını Açıkladı
İSG İlk 7 Ayın Rakamlarını Açıkladı
Bu yılın ilk 7 ayında Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan 19.5 milyon yolcu geçti
Rus Hava Kuvvetleri, 30 Yeni Uçak Aldı
Rus Hava Kuvvetleri, 30 Yeni Uçak Aldı
Rus Hava kuvvetleri, 2018'in ikinci çeyreğinde, 30 yeni ve modernize edilen
Pegasus'tan Kurban Bayramı İçin Ek Seferler
Pegasus'tan Kurban Bayramı İçin Ek Seferler
Pegasus Hava Yolları, 9 güne çıkan Kurban Bayramı tatili dolayısıyla yurt i
SSB ile ASELSAN sözleşme imzaladı
SSB ile ASELSAN sözleşme imzaladı
Savunma Sanayii Başkanı (SSB) İsmail Demir, elektronik harp özel görev uçak
Aeroflot'un Hisseleri Yüzde 12 Değer Kaybetti
Aeroflot'un Hisseleri Yüzde 12 Değer Kaybetti
ABD'ye doğrudan uçuşları engellenmesi gündeme gelen Rus havayolu şirketi Ae
Gündeme Dair Talpa Basın Açıklaması
Gündeme Dair Talpa Basın Açıklaması
Geçtiğimiz günlerde standart dışı havacılık konuşmaları ile ilgili sosyal m
Kordsa'dan 2018'in İlk Yarısında Kâr Artışı
Kordsa'dan 2018'in İlk Yarısında Kâr Artışı
Kordsa, 2018 yılı ilk yarıyıl sonuçlarını açıkladı. Pazar ve müşteri odaklı
THY Yılın İkinci Çeyreğinde Kar Açıkladı
THY Yılın İkinci Çeyreğinde Kar Açıkladı
Geçen yılın aynı çeyreğinde zarar yazan Türk Hava Yolları bu yılın ikinci ç
Hürkuş, Milli Savaş Jetine Öncülük Edecek
Hürkuş, Milli Savaş Jetine Öncülük Edecek
Geçtiğimiz yıl Türk Havacılık ve Uzay Sanayii(TUSAŞ) tarafından duyurulan j
THY'den Kadın Pilot Çağrısı
THY'den Kadın Pilot Çağrısı
TÜRK Hava Yolları (THY)'nda kadın pilot sayısının 178 olduğu açıklayan THY
SunExpress uçağında doğan bebek 18 yaşında
SunExpress uçağında doğan bebek 18 yaşında
Türk Hava Yolları ve Luıfthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress'in, 16 Temmuz
Türkiye Uçuş Ağına Mauritius'u da Ekledi
Türkiye Uçuş Ağına Mauritius'u da Ekledi
Yurt dışı uçuş noktalarının arttırılması ve dünya genelindeki uçuş ağının g
Corendon 3 Boeing 737 MAX 8 İmza Attı
Corendon 3 Boeing 737 MAX 8 İmza Attı
Türkiye'nin ilk Boeing 737 MAX 8'ini 2018'in Mayıs ayında filosuna katarak
Drone Tehdidine Karşı Türk Kapanı
Drone Tehdidine Karşı Türk Kapanı
Türk savunma sanayisinin geliştirdiği Kapan Drone Savar Sistemi, büyüklüğün
THY, Arnavutluk Uçuşlarına Başlıyor
THY, Arnavutluk Uçuşlarına Başlıyor
TÜRK Hava Yolları (THY), Arnavutlukta ortak olduğu Air Albania için düğmeye
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Talip KISLAKÇI
   9 Nisan 2018 Pazartesi
       Selman TENGÜZ
   9 Temmuz 2018 Pazartesi
Diğer Alıntı Yazılar İçin Tıklayın
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times