18.9 C
İstanbul
Cuma, 23 Nisan 2021

Havalimanında sessizlik protestosu

Haftanın Haberleri

Milas-Bodrum Havalimanı’nda görev yaparken, çalıştıkları özel firma tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın personel azaltılması yönündeki kararının ardından noter huzurunda çekilen kurayla işten çıkarılan 80 kişiden bir bölümü bir araya geldi. Güvenlik görevlileri, Milas-Bodrum Havalimanı İç Hatlar Terminali önünde Güvenlik-İş Sendikası yetkilisi Abdurrahman Konyar ve sendikanın avukatı Sebahattin Konyar’ın katılımıyla basın açıklaması yaptı.

Önce bir süre sessizce bekleyerek "sessizlik protestosu" yapan grup üyeleri adına daha sonra avukat Sebahattin Konyar, açıklamalarda bulundu.

Uygulamanın yanlış ve hukuka aykırı olduğunu savunan Konyar, hukuki müracaatlarını yapacaklarını ve yargının kararını bekleyeceklerini söyledi.

Abdurrahman Konyar da toplu işten çıkarmalardan önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan izin alınması gerektiğini kaydederek, "İşveren imza attığı evraka sadık kalmamıştır. Yapılan uygulama tamamen hukuksuzluktur. Yeni sözleşme imzalayan arkadaşlarımıza ise sözleşmede ‘Türkiye’nin her yerinden çalışırım’ diye bir madde imzalatılmıştır. Bu maddenin tek nedeni art niyettir. İşveren ‘6 ay sonra tazminatları ödeyeceğim’ diyor. Böyle bir şey yok. İşten çıkarılma olduğu anda tazminatlar ödenir. Bugün bizim burada olma sebebimiz arkadaşlarımızın mağdur olmasıdır" dedi.

Güvenlik görevlileri, basın açıklamasının ardından Milas Belediye Evlendirme Salonu’nda durumu değerlendirmek amacıyla toplantı yaptılar.

Bir süre önce Milas-Bodrum Havalimanı’nda görev yapan 180 güvenlik görevlisinden 80’inin çıkarılacak olması nedeniyle işte kalacak personel, noter huzurunda çekilen kurayla belirlenmişti.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

- PGS -spot_img

Son Dakika