spot_img
spot_imgspot_img
24.2 C
İstanbul
Perşembe, 13 Haziran 2024

Zamanaşımı cesaret verdi

Seçtiklerimiz

Londra Heathrow Havaalanı’nda gece yarısı tutuklanarak, Wandsworth Hapishanesi’ne konan Şişli Eski Belediye Başkanı Gülay Çokay’ın eski kocası Orhan Aslıtürk’ün dün Londra’da City of Westminster Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında Türkiye’ye iadesine karar verildi.

       

        23 Nisan 2010 tarihinde Londra Heathrow Havaalanı’nda gece yarısı tutuklanarak, Güney Londra’daki Wandsworth Hapishanesi’ne konan Şişli Eski Belediye Başkanı Gülay Çokay’ın eski kocası Orhan Aslıtürk’ün dün Londra’da City of Westminster Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında Türkiye’ye iadesine karar verildi. Bu kararla, Aslıtürk, hakkında İngiltere’den Türkiye’ye iade kararı çıkan ‘İlk Türk’ oldu. Türkiye’nin on yılı aşkın süredir peşinde koştuğu Orhan Aslıtürk’ün, ‘İstanbul 1’ci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği tutuklanmama güvencesi’ ardından kendi rızasıyla Türkiye’ye geri dönmek istediği kaydedildi.
         

       

Hayali ihracat ve sahtecilik
         

       

Türkiye’den hayali ihracat, dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik suçlarından hakkında sırasıyla İstanbul’da 1, İzmir’de 1, Bakırköy’de 1 ve Bursa’da 2 dava olan Orhan Aslıtürk’ün, İstanbul 1’nci Ağır Ceza’daki davası hariç hakkındaki davalar zaman aşamasına uğradı. İngiliz Mahkemesi, İstanbul 1’ci Ağır Ceza’daki ‘Teşekkül halinde kaçakçılık’ davasına istinaden iadesine karar verdi. Bu durumda, Orhan Aslıtürk İstanbul 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkacak fakat tutuklama kararı olmadığı için, tutuksuz yargılanacak.
         

       

İspanyollar iade etmemişti
         

       

İngiliz Yargıç Nicholas Evans, dün yapılan duruşmada kararı açıklarken, Aslıtürk’ün iadesi davasında Türkiye’yi temsil eden İngiliz Savcı James Lewis Hürriyet’e verdiği demeçte, “Bu Türkiye’nin ve bizim zaferimiz. Aslıtürk, 2008’de İspanya’da yakalandığı zaman İspanyollar bizim yaptığımızı yapamadı. Bizim kadar başarılı olamadılar” dedi. Ankara, 25 Temmuz 2009 tarihinde suçluların iadesi hakkındaki yasa hükümlerine dayanarak İngiltere İçişleri Bakanlığı’na başvurarak, kaçak Orhan Aslıtürk’ün iadesini talep etmişti. İngiliz İçişleri Bakanlığı, Ankara’nın talebi üzerine Orhan Aslıtürk hakkında 26 Şubat 2010’da yakalama emri çıkartmıştı. 23 Nisan’da Fransa’dan İngiltere’ye girerken tutuklanan Aslıtürk’ün aynı gün mahkemeye çıkarıldığı ve sınırdışı talebini kabul etmediği ortaya çıkmıştı.
         

       

Yılbaşına kadar Türkiye’de
       

       

Hakkındaki 4 dava zaman aşımına uğradığı için, ‘Teşekkül halinde kaçakçılık’ suçuyla yargılanacak olan Orhan Aslıtürk’ün, geri iade işlemlerinin en geç iki haftaya kadar biteceği kaydedildi. Orhan Aslıtürk’ün Türkiye’deki avukatı Eski İstanbul 7’ci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Adil Güreşçi bundan sonraki süreci şöyle özetledi: “Orhan Aslıtürk hakkında yakalama kararı var, tutuklama kararı yok. Buna göre, Türkiye’ye döner dönmez havalimanında polisler tarafından alınıp, yargıç karşısına çıkartılacaktır. Burada dosyasını sunacaktır. Zaten yakalama kararı nedeniyle iade istenmiştir. Yargıç karşısına çıktıktan sonra da hakkındaki dava ile ilgili süreci göreceğiz”

       

Serbest kalır hüküm de giymez

       

HAKKINDAKİ dosyalar nedeniyle 10 yıldır aranan Orhan Aslıtürk’le ilgili tüm davalar zaman aşımına uğrarken, Aslıtürk’ün, 5607 sayılı ‘Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’ çerçevesinde yargılanacağı belirtildi. Aslıtürk’ü, Londra’da görülen davada savunan Morgan Rose Avukatlık firmasına bağlı avukat Simon Rose, İngiliz savcıyla aynı fikirde olduğunu belirterek şunları söyledi: Sonuç, bizim tarafımızdan da başarı olarak görülüyor. Türkiye, Aslıtürk’ün iadesini istedi. Ancak, Orhan Aslıtürk de bu isteğe karşı savunma yapmadan kendi rızasıyla Türkiye’ye geri dönme yolunda karar vermiştir. Bizce iyi bir sonuç aldık. Süren tek davada da bugüne kadar kimse hüküm giymedi. Davalar Yargıtay’dan döndü. Müvekkilimizin de hüküm giyeceğini sanmıyoruz.

       

Orhan Aslıtürk kimdir

       

INTERPOL’ün kırmızı bültenle aradığı Şişli Belediyesi eski Başkanı Gülay Aslıtürk’ün eski eşi Orhan Aslıtürk’ün, Oras Şirketler Grubu adına hayali ihracat yaptığı ve devletten haksız vergi iadesi aldığı iddia ediliyor. Aslıtürk, sahibi olduğu Ebas Tekstil için de Birleşik Yatırım Bankası’ndan aldığı teminat mektuplarını amacına aykırı tahsil ettiği ve dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla yargılandı ve bu davada beraat etti. Eski eşi Gülay Aslıtürk’ün başkanlığı döneminde Ayazağa’da projelendirdiği Teknoloji Vadisi’nde de 44 dönümlük arsaya usulsüz toprak dökümü yaptırılarak 60 milyon liralık haksız kazanç sağlandığı da ileri sürülmüştü. Orhan ve Gülay Aslıtürk bir süre sonra birlikte yurtdışına kaçmıştı.  Orhan Aslıtürk’ten boşanan ve Türkiye’ye dönen Gülay Aslıtürk serbest kalmıştı.
         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika