spot_img
spot_imgspot_img
21.7 C
İstanbul
Perşembe, 30 Mayıs 2024

Yunan başkan Boutaris, THY uçağını öptü

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları (THY) Yunanistan’ın Selanik kentine doğrudan uçak seferlerine başladı.

İstanbul’dan saat 10.30’da kalkan ve Selanik’e saat 11.25’te varan uçak havalimanında çiçeklerle karşılandı.

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş, Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris, Yunanistan Bölgesel Kalkınma ve Rekabet Bakan Yardımcısı Socratis Xenidis, Orta Makedonya Bölge Başkan Yardımcısı Apostolos Tzitzikostas karşıladı. Havalimanı apronunda kurdele kesilmesinin ardı ndan basın toplantısı düzenlendi.

‘SELANİK’İ DÜNYANIN 178 NOKTASINA BAĞLADIK’

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu yaptığı konuşmada, Selanik’in yüzlerce yılları içeren acı tatlı hatıralarıyla derin tarihi bağlarımızın olduğu bir şehir olduğunu söyledi. Hamdi Topçu, ‘Osmanlı’nın son döneminde oynadığı rol ve ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal’in doğduğu şehir olması hasebiyle tabii ki ayrı bir önem taşıyor’ dedi. Komşu Yunanistan’la son zamanlarda siyasal, kültürel, turizm ilişkilerin gelişme noktasında olduğunu vurgulayan Topçu, ‘Bu gelişmeler ışığında THY de Yunanistan’ın ikinci büyük şehir olan Selanik’e uçma kararı almıştır. Haftada 4 sefer başlayacağımız bu uçuşlar Ege’nin iki yakasını birbirine daha da yakınlaştıracaktır’ dedi. THY’nin şu anda dünyanın 178 noktasına uçan bir havayolu şirketi olduğunu belirten Topçu, ‘Bugün açılışını yaptığımız Selanik hattıyla beraber 179’uncu noktaya uçuşumuzu başlatmış bulunuyoruz. Bu şu anlama geliyor, Selanik’i artık dünyanı n 178 noktasına bağlamış bulunuyoruz’ ifadelerini kaydetti.

Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris da yaptığı konuşmada THY’nin Selanik seferlerinin başlamasının turizme büyük katkı sağlayacak olmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Selanik İstanbul hattının iki kenti birbirine daha da yakınlaştıracağını ifade eden Boutaris, ‘Selanik ve İstanbul’un insani ilişkileri son derece önemli ve tarihi bir kökene sahiptir. Bu ilişkilerin geliştirilmesi bizim vazifemizdir’ dedi.

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş ise yaptığı konuşmada, bir büyükelçi için ulusal havayolunun yeni hat açmasının büyük bir mutluluk kaynağı olduğunu söyledi. Büyükelçi Göğüş, ‘İnsani temaslar ve ticari ilişkiler günümüzde diplomatik münasebetlerin önemli birer unsuru haline gelmiştir’ diye konuştu. Türkiye’den Yunanistan’a gelen turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 300’lük bir artışla 500 binin üzerine çıktığını kaydeden Büyükelçi Göğüş, Yunanistan’dan Türkiye’ye giden turist

sayısının da 612 bin olduğunu belirtti. Bu hat açılana kadar Türkiye ile Yunanistan arasında haftada 45 uçak seferi olduğunu söyleyen Göğüş, İstanbul Selanik seferiyle bu sayının 49’a çıktığını ifade etti. Büyükelçi Göğüş, ‘Herhalde dünyada başka iki ülke arasında bu kadar yoğun ticari ve insani temas çok nadirdir’ dedi.

TOPÇU: ‘VİZELERİN KALKMASIYLA UÇUŞLARIN EKONOMİYE KATKISI OLACAK’

Basın toplantısının ardından pasta kesildi ve kokteyl verildi. Kokteyl sırasında Türk gazetecilere açıklama yapan THY Başkanı Hamdi Topçu, ‘Bu uçuşların aynı zamanda iki ülke arasındaki yakınlaşmaya katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda ekonomik ilişkilerin gelişerek Türk işadamlarının, Yunan işadamlarının daha iyi bir iletişim kuracağını, ithalat ve ihracatın, her iki ülke arasındaki ürün takasının daha iyi olacağını, çünkü zamanı kısaltıyoruz artık 45 dakikaya gelinen bir Selanik’te işadamı trafiği, turizm trafiği ve burayı ziyaret etmek isteyen bütün vatandaşlarımız iyi bir hizmetle Selanik’e gelmiş olacaklar’ diye konuştu. Selanik’e uçuşları yeniden başlatmalarının nedenlerinden birinin iki ülke arasındaki yakınlaşma olduğunu ifade eden Topçu, ‘Bu yakınlaşma neticesinde gerçekten hem Yunan tarafından çok büyük çabalar oldu, Türk tarafından yakınlaşmalar oldu.

Tabi halk arasında iletişim çok yüksek, burada en büyük s ıkıntımız burada vize problemi olacak. Türk tarafı biliyorsunuz vize uygulamıyor, o yönden bir problem yok. Ama bu tarafta da elimizden geleni yapacağız diyorlar, bize yardımcı olacaklar. Ben bu vizelerin kalkmasıyla veya geçici olarak hafiflemesiyle bu uçuşların ekonomik ilişkilere çok büyük katkı yapacağını düşünüyorum. İkincisi tek noktaya uçtuğumuz Atina’dan sonra Selanik’i seçmemizi önemsiyorum. İnşallah komşumuzun başka şehirlerini de yine İstanbul üzerinden, diğer şehirler üzerinden Türkiye’ye ve dünyaya bağlarız’ dedi.

BOUTARİS, THY UÇAĞININ MAKETİNİ ÖPTÜ

Daha sonra Atatürk’ün Selanik’teki evi ziyaret edildi ve basın mensuplarına şehir turu yaptırıldı. Öğle yemeği sonrasında ise Hamdi Topçu, Yunan yetkilere çeşitli hediyeler verdi. Topçu’nun Selanik Belediye Başkanı Boutaris’e THY uçağının maketini vermesi sırasında Boutaris’in uçak maketini öpmesi ve okşaması gülüşmelere neden oldu.

Atatürk’ün doğum yeri Selanik’e TK 1881 sefer sayısıyla uçuşlara başlayan THY, ilk sefer sayısına Atatürk’ün doğum yılı olan 1881 tarihini verdi. Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günü karşılıklı olarak yapılacak seferlerin biletleri gidiş dönüş 380 TL olarak belirlendi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika