spot_img
spot_imgspot_img
17.7 C
İstanbul
Salı, 21 Mayıs 2024

Yolcuların Hayallerini Süsleyen İdeal Havaalanı

Seçtiklerimiz

10,000’i aşkın uluslararası katılımcıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre; ideal havaalanında en çok  “sinema” isteniyor. Sinemanın yanı sıra uyku bölmeleri, kitaplık, park ve güzellik salonu da seyahatseverlerin hayallerindeki havaalanında görmek istedikleri diğer özellikler.

Dünyada bini aşkın havayolunun milyonlarca noktasını tarayarak en hesaplı uçak bileti alternatiflerini sunan Skyscanner, 10.000’i aşkın seyahatsever ile yaptığı ankette, yolculara ideal havaalanında görmek istedikleri özellikleri sordu. Anket sonuçlarına göre seyahatseverlerin hayallerindeki havaalanında sinemadan uyku bölmelerine, kitaplıktan parka kadar pek çok özellik bulunuyor.

İlk Sırada Sinema

Ankete katılanların neredeyse yarısı (%49’u) havaalanlarında en çok sinema olmasını istediklerini belirtiyor. Yolcuların havaalanında geçirdikleri süreyi keyifli bir aktivitede harcamayı tercih ettikleri göze çarpıyor.

Uyku Bölmeleri Gözde

Geçtiğimiz ay Abu Dabi Havaalanı’nda uygulanmaya başlanan havaalanı uyku bölmeleri yolculardan oldukça ilgi görmüştü. Saatlik kiralanabilen uyku bölmeleri, özellikle uzun saatler boyunca seyahat eden yolcular için havaalanı otellerine oranla daha pratik ve hesaplı fırsatlar sunabiliyor. Ankete katılan seyahatseverlerin %36’sının oylarından da anlaşılacağı gibi uyku bölmesi uygulaması önümüzdeki dönemde diğer havaalanlarında da yaygınlaşacağa benziyor.

Havaalanı Kitaplığı 3. Sırada

Ankete katılan seyahatseverlerin %32’sinin tercihi ise tatile çıkmadan kitap ödünç alabilecekleri ve indikleri havaalanında kitabı bırakabilecekleri ortak bir kitaplık.

Diğer yandan ankete göre; havaalanlarında açık alan isteği de ön plana çıkıyor. %31’lik oranla 4. sırada yer alan açık park ve %12’lik oranla 9. sırada yer alan yapay sahil, seyahatseverlerin havaalanlarının kapalı ortamlarından uzaklaşmak istediklerinin göstergesi.

5. sırada yer alan güzellik salonu da tahmin edilebileceği üzere en çok kadın yolcuların ideali olarak yer alıyor. Kadın katılımcıların %45’inin oyunu alan ve yolculara ücretsiz makyaj malzemelerinin yanı sıra saç bakımı ve temizlik ürünleri sunabilen güzellik salonu, kadınların hayallerini süsleyen havaalanın bir numarası.

Ankete Katılanların “İdeal Havaalanında en çok istenilen ilk on özellik”;

    Sinema – %49
    Uyku Bölmeleri – %36
    Kitaplık – %32
    Açık Park Alanı – %31
    Güzellik Salonu  – %30
    Çocuk Oyun Alanı – %21
    Havuz – %20
    Spor Salonu – %15
    Yapay Sahil – %12
    Bisikletler – %11 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika