spot_img
spot_imgspot_img
17.9 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Nisan 2024

Yine Karadeniz yine Rus uçakları

Seçtiklerimiz

 TSK’dan yapılan açıklamaya göre Rusya Federasyonu (RF)’na ait bir İL-20 tipi askeri uçak, 24 Ekim 2013 tarihinde, 16.36-18.42 saatleri arasında, Karadeniz’de; Gürcistan-Türkiye-Bulgaristan-Romanya kıyılarına paralel olarak ve uluslararası hava sahasında uçuş icra etti. RF’na ait söz konusu uçağın, Karadeniz sahil şeridi boyunca, uluslararası hava sahasında uçuşu esnasında, Merzifon’dan kalkış yapan iki adet F-16 uçağı, Türk hava sahası içerisinde devriye uçuşu gerçekleştirdi.

-BENZEN BİR OLAY 22 EKİM’DE DE YAŞANMIŞTI-

Türk Silahlı Kuvvetleri 22 Ekim Salı günü de Rusya Federasyonu (RF)’na ait bir İL-20 tipi bir askeri uçağın, 16.37-19.05 arasında, Karadeniz’de Türkiye-Gürcistan hudut bölgesinden, Türkiye-Bulgaristan hudut bölgesine kadar, uluslararası hava sahasında, Türk kıyılarına paralel olacak şekilde doğudan batıya doğru uçuş icra ettiğini, uçağı önleme yapıldığını açıklamıştı.

TSK söz konusu Rus uçağının Karadeniz’in uluslararası hava sahasında ve Hopa/Artvin açıklarında Ankara FIR’ına girişi ile birlikte, muhtemel hava sahası ihlal girişimlerini önlemek amacıya, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait Merzifon’da konuşlu iki F-16 uçağına “alarm” görevi verildiğini bildirmişti.

Merzifon’dan kalkan Türk uçaklarının, saat 17.14’de Rusya Federasyonu uçağını, Ordu açıklarında önleme yaptığı ve Türk Hava Sahasında seyrederek, Rus uçağını Türkiye-Bulgaristan hududuna kadar izlediği belirtilmişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika