spot_img
spot_imgspot_img
19.5 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

Yıldırım’dan havayolları biletlerine fiyat sınırlaması

Seçtiklerimiz

Türkiye’nin karayolu, demiryolu, denizcilik, havacılık ve haberleşme sektörüne ait 2023 hedeflerinin tartışılacağı 11.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nın tanıtım toplantısı dün İstanbul’da yapıldı.

Çok iş yapılan zaman

Tanıtım toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, havacılık sektörünün bilet fiyatlarını değerlendirdi. “Bayram veya resmi tatiller, sadece Türkiye’de değil dünyada da taşımacılar en fazla iş yaptığı zamanlar. Burada biraz fırsatçılık oluyor” diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

Dengesini bulmalıyız

“Bunun yolu arz talep dengesini sağlamak. Bir de vatandaşın seyahat programını önceden planlaması gerekiyor. Ancak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tavan fiyatı getirebilir. Bu konuda zaten çalışma içerisinde. Maliyet bazlı bir çalışma. Fırsatçılık ayrı bir şey, arz talebin buluşması ayrı bir şeydir. Bu konuda kural var. Piyasalara müdahale etmek en son tercih edilecek bir iştir. Ancak piyasa makul anlayış içerisinde dengesini bulmalı.”

Çanakkale köprüsü güzergahı belirlendi

Bakan Yıldırım, Çanakkale geçiş köprüsü hakkında bilgi verdi. Yıldırım, 2023 yılı hedeflerinde Çanakkale geçiş köprüsü de var. Bunun projesini yaptık. Detaylı proje çalışması yapılıyor. Güzergah belirlendi. Önümüzdeki yıllarda gündemimize gelecek“ dedi.

En çok Rus ve Alman turist geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre bu yılın ilk 6 ayında Türkiye’yi toplam16 milyon 995 bin 39 kişi ziyaret etti. Bu rakamın 14milyon 549 bin 641’ini yabancı turistler oluşturdu. Bu yabancı turistler arasında Almanlar 1milyon 989 bin 620 kişi ile ilk sırayı,Ruslar da 1milyon 695 bin 151 kişi ile ikinci sırayı aldı. Bu veriler gelen her 4 turisten birinin Alman veya Rus olduğunu ortaya koydu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika