spot_img
spot_imgspot_img
27.7 C
İstanbul
Perşembe, 20 Haziran 2024

Yıldıray Karaer: 2022 planlamamız 2019’un üstünde

Seçtiklerimiz

Corendon Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, 2022 yılından beklentilerini açıkladı.

Dünya genelinde pandemi vakaları ve buna bağlı olarak seyahat kısıtlamaları yeniden artışta. Ülkeler yeniden kısmi kapanmalara, sınırları kapatmaya veya seyahatleri kısıtlamaya başladı. Corendon Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, bu konjonktür içinde 2022’nin nasıl göründüğünü değerlendirdi.

2021 yılında sezonun haziran-temmuz gibi başladığını ve yüksek sezonun iyi geçtiğini belirten Yıldıray Karaer, aynı şekilde ekim ayının da güzel geçtiğini kaydetti.

Karaer, “Ancak devamında vakalardaki artış nedeniyle yeniden kısıtlamalar hayatımıza girdi ve bu da kış sezonunu ciddi şekilde etkiledi.” dedi.

“Her şey yolunda gidecekmiş gibi 2022’ye hazırlandık”

Corendon Hava Yolları olarak her şey yolunda gidecekmiş gibi kendilerini 2022’ye hazırladıklarını kaydeden Yıldıray Karaer, kapasiteyi artırdıklarını ve ciddi bir uçuş planı yaptıklarını belirtti.

Karaer, genel olarak turizm sektörünün 2022 için yüksek bir beklenti içinde olduğunu da ifade etti.

“Sıkı kurallar seyahat motivasyonunu düşürüyor”

Gelinen noktada dünya genelinde seyahat şartlarının yeniden ağırlaştığını, ülkelerin birbirine bakarak sürekli yeni kısıtlamalar getirdiğini ifade eden Karaer, “Şimdi yeni bir haber duyduk; Hollanda Türk vatandaşlarını almayacakmış. Bunun ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz.

Öte yandan seyahat şartları sürekli sıkılaşıyor. Şimdi PCR da yetmiyor aşı da. Kimi ülkeler aşılı insanlardan PCR testi istiyor.

Aşı artı PCR testi artı karantina isteyenler var. Bazıları PCR testi istiyor ama varışın ikinci gününde bir test daha istiyor. Bu testin randevusunu önceden almadıysanız uçağa bilemiyorsunuz.

Dolayısıyla durum giderek bireylerin yönetebilecekleri sınırın dışına çıkıyor. Bu da seyahat motivasyonunu düşürüyor.” şeklinde konuştu.

“İnsanlar buldukları ilk fırsatta seyahat etmek istiyor”

“Ülkelerin uyguladığı prosedürleri yerine getirmek normal bir vatandaş için biraz ürkütücü oluyor. Turizm hareketliliğini engellerse bu engeller.” diyen Yıldıray Karaer, devamında şu noktaya dikkat çekti:

Ben son zamanlara biraz fazla seyahat ettim. Şunu gördüm: bu kış aylarında Covidin tekrar canlanması bizim içinde Hollanda pazarında kısıtlamaları sürekli artırdı.

Önce 19.00’a kadar dediler, sonra 17,25’e çektiler. Bu saatte tiyatrolar, sinemalar, restoranlar… her yer kapanıyor. Ancak bir yerde kapanma olduğunda inanlar kapanmanın olmadığı yere doğru akın etmeye başlıyorlar.

Yani insanlar nerede bir delik bulursa oradan sızıp seyahatlerine devam etmeye çalışıyorlar. Dün mesela Belçika’daydım.

Hafta için olmasına rağmen Hollanda kapalı olmasına rağmen restoranlar, kafeler, yollar tıklım tıklım insan doluydu. Restoranlar içeri girerek QR kodu istiyor ve bu da artık herkeste var hemen hemen. Yani insanlar bu şartlarda seyahat etmeye kendini alıştırmış.

“Kriz durumunda nasıl küçüleceğimizi de iyi biliriz”

Bir yandan şartları zorlayarak her halükarda seyahat etmek isteyen, diğer yandan bütün bu prosedürleri gözünden büyüten ve seyahatten korkan yaşlı ve muhafazakar iki kesim olduğuna dikkat çeken Yıldıray Karaer, “Şu anda IATA’nın da, yabancı tur operatörlerinin de diğer turizm otoritelerinin de belirttiği gibi 2022’nin iyi bir turizm yılı olması bekleniyor.

Biz de hazırlıklarımızı her şey çok iyi olacakmış gibi yaptık ama Türkiye’de turizm yapan bir şirket olarak kriz durumunda da nasıl küçüleceğimizi iyi biliyoruz. Her zaman B ve C planlarımız var. O nedenle önümüzdeki birkaç sene daha değişen şartlara ayak uydurmak önemli olacak diye düşünüyorum.” dedi.

“Farklı pazarlarda ve farklı segmentlerde faaliyetteyiz”

Planlanmaların uzun vadeli yapıldığı havacılık sektörünün pandeminin getirdiği değişken koşullarda zorlandığını söyleyen Corendon Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, “İleri tarihli rezervasyonların olumsuz haberlerle gerilediğini, olumlu haberlerle ise arttığını kaydetti.

Karaer, “Bunun gibi değişken durumlara ayak uydurmak bizim gibi şirketler için kolay oluyor ancak bayrak taşıyıcılar gibi daha büyük hava yolu şirketlerinin hem filoyu hem personeli hem de uçuşları yönetmesi zor oluyor.

Biz ise hem Türkiye, hem de İspanya Mısır ve Yunanistan turizmimde faaliyet gösterdiğimiz hem de Türkiye’ye etnik uçuşlar yaptığımız için daha az etkileniyoruz.

Mesela bu sene uçuşlara etnik uçuşlarla başladık. Avrupalılar seyahat konusunda bir tereddüt yaşasa gurbetçilerimiz bulundukları şehirlerden Türkiye’nin farklı şehirlerine seyahat ediyorlar.” diye konuştu.

“2022 planlamamız 2019’un biraz üstünde”

Corendon Hava Yollarının 2022 planlamaları ile ilgili de bilgi veren Yıldıray Karaer, “Bizim 2022 planlamamız 2019’un biraz üstünde.

Son iki yıldır seyahat edemeyen, sıkılmıştık hissi yaşayan insanların 2022’de 2019’dan daha fazla seyahate çıkacağını öngörüyoruz. İnsanlar yay gibi gerildiler ve seyahat etmek istiyorlar.

2020’de ve 21’de seyahat edemeyen insanların bu seyahatlerinin pandeminin gündemden düşmesiyle 2022’de gerçekleştireceğini düşünüyorum.

Bu nedenle 2019’un üzerinde bir planlama yaptık ama bunu tekrar geriye sarmak, kesip biçmek her zaman mümkün. Tüm turizm camiasına güzel bir yıl ve sezon dilerim” şeklinde konuştu

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika