spot_img
spot_imgspot_img
10.6 C
İstanbul
Pazartesi, 26 Şubat 2024

Yerli uçakta düzenleme tamam

Seçtiklerimiz

Türkiye’de iç ve dış hatlarda seyahat eden toplam yolcu sayısının 165 milyondan 375 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Yerli uçakla ilgili yasal düzenlemenin tamamlandığına dikkat çeken Yıldırım, “Amaç kendi uydumuzu ve uçağımızı sıfırdan yapmak.” diye konuştu.
 
Atatürk Havalimanı’dan Devlet Hava Meydanları İşletmesi kurtarma ve Yangın İstasyonu binasının açılışına katılan Bakan Yıldırım, Türkiye’nin ulaştırma ve havacılık alanındaki hedeflerini anlattı. 2023 yılına kadar havayolu kullanarak seyahat eden yolcu sayısının 165 milyondan, 375 milyona çıkarmayı amaçladıklarını vurgulayan Bakan Yıldırım, “Bunun için İstanbul’da yeni bir havalimanı olacak.

Tek başına İstanbul’un taşıyacağı yolcu sayısı 150 milyon olacak. Türkiye’nin şu anda gerçekleştirdiği toplam yolcu sayısını 2023’te sadece İstanbul gerçekleştirecek. Ayrıca orta büyük ve bölgesel jetlerle birlikte 750 uçaklık ticari bir filoya ulaşacağız. Bugünkü filonun iki katı olacak. Hedefler iddialı. İddialı ülkeye iddialı hedefler yakışır.” dedi.

 
Bakanlığını yeniden yapılanması çerçevesinde Uzay ve Uçak Havacılık Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün kurulduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bu genel müdürlüğün amacı hem kendi uydumuzu yapmak. Hem de kendi uçağımızı sıfırdan projelendirip, yapımını gerçekleştirmektir. Bunun için bir süreden beri ön hazırlık yapılmaktaydı. İlgili tüm kurumları bir araya getirerek, tüm milletin heyecanla beklediği üstün teknoloji ve yüksek katma değer sağlayan projeyi üretmek istiyoruz. Ülkemizi süper lige çıkaracak önemli projeyi birlikte başaracağız.” ifadelerini kullandı.
 
‘ADRİYATİK’TEKİ KAZADA ENKAZA ULAŞMAK SİGORTA ŞİRKETİNİN GÖREVİ’
 
Adriyatik denizinde kaza yapan iki Türk gemisinde çalışan 5 personelin kayıp olması ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldırım, “Denizin ortasında iki Türk gemisi birbirini buldu. Ve maalesef yük gemisi battı. Feribot kurtarıldı. Adriyatik’te, kazadan hemen sonra ekiplerimiz batığa ulaşamadı.

Bu gibi durumlarda, sigortalar devreye girer. Batık 100 metre civarında. Kameralarla araştırılması lazım. Oradan bir fotoğraf alınırsa, çalışma başlar. Bütün bu işleri sigorta şirketi yapar. Biz de gereken desteği vermeye devam edeceğiz. Geçtiğimiz yıllarda bir Rus denizaltısı batınca oradaki personele ulaşılması yaklaşık 1 seneyi aldı.

Derinlik orada 120 metreydi. Oralara ulaşmak kolay bir şey değil. Ne olursa olsun sigorta şirketinin sorumluluğundadır. Biz de bunu takipçisi olacağız.” şeklinde konuştu.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika