spot_img
spot_imgspot_img
35 C
İstanbul
Perşembe, 18 Temmuz 2024

Uzay ve havacılık tarihinde yeni bir sayfa açılıyor

Seçtiklerimiz

Özel sektörün ilk uzay seferini yapacak SpaceX (Space Exploration Technologies Corp.) şirketi, 7 Şubat’ta ilave testler yapmak için ertelediği fırlatma işleminin 30 Nisan’da yapılacağını açıkladı.

Uzay ve havacılık tarihinde yeni bir sayfa açacak, aynı zamanda yörüngedeki uzay istasyonuna ticari yük taşınması alanında yeni bir döneme girilmesini sağlayacak SpaceX Dragon uzay aracının deneme seferi, UUİ’nin astronotları tarafından da heyecanla bekleniyor.

ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılacak Dragon uzay aracı, uzay istasyonuyla sağ salim ve güvenli bir şekilde kenetlenebileceğini ispat etmekle yükümlü bulunuyor.

Şayet bir aksilik olmazsa, deneme seferinden sonra bir yıl içinde, ikmal malzemesiyle tam yüklü bir Dragon uzay aracı UUİ’ye gönderilecek.

Uzay mekiklerinin emekliye ayrılmasından sonra ABD’nin uzay istasyonuna göndereceği ilk ikmal uzay aracı olacak Dragon kapsülünün UUİ’ye ulaşması birkaç günü bulacak.

California’daki Hawthorne’da kurulu SpaceX firması, uzay istasyonuna 12 kargo seferi için 1,6 milyar dolar, merkezi Virginia’daki Dulles’te bulunan Orbital Sciences şirketi de UUİ’ye 8 ticari sefer için 1,9 milyar dolarlık sözleşme imzalamıştı.

Amerikan uzay mekiklerinin geçen yıl sonunda emekliye ayrılmasıyla, uzay istasyonuna yapılacak ticari ikmal seferleri de büyük önem kazanmış oldu.

Özel sektöre ait uzay aracı Dragon ayrıca, uzay istasyonundan bilimsel numunelerin ve onarım için Dünya’ya taşınması gereken bozuk makine parçalarını da geri getirerek kilit bir rol üstlenecek.

Uzay mekikleri seferden kaldırıldığından beri istasyondan Dünya’ya hacmi biraz büyük hiçbir parça getirilemiyor. İstasyonun ortakları olan ülkelerin hükümetlerine bağlı kuruluşlar tarafından yapılan ikmal seferlerinde kullanılan Rusya’nın Progress, Avrupa Uzay Kurumunun ATV ve Japonya’nın HTV araçları, Dünya’ya dönüşlerinde istasyonun çöplerini taşımak ve atmosfere girişlerinde yanmak üzere tasarlanmış bulunuyor.

SpaceX ile birkaç başka Amerikan şirketi, istasyona astronot taşınması ve Dünya’ya getirilmesi için NASA ile sözleşme yapmıştı. Bu arada, ABD, istasyona astronotlarının 2016’ya kadar taşınması için 1 milyar dolar civarında ödeme yapacak.

UUİ’ye astronot gönderirken basınçlı ya da basınçsız kargo aracı olarak tekrar kullanılabilen Dragon kapsülü, uzay istasyonuyla otomatik veya istenirse elle kumanda ile kenetlenebilme özelliğine sahip bulunuyor.

"PayPal"ın kurucusu Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX firması, bir yıl önce Dragon kapsülünü dünyanın yörüngesine başarıyla yerleştirmiş ve daha sonra kontrollü olarak Büyük Okyanus’a indirmişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika