spot_img
spot_imgspot_img
23.5 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Haziran 2024

Ukrayna ile vizeler karşılıklı olarak kaldırıldı

Seçtiklerimiz

       

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 4 bakan ve 600 işadamıyla birlikte geldiği Ukrayna’da karşılıklı 6 anlaşma imzaladı.

       

 Başbakan Erdoğan, birçok alanda işbirliği anlaşmasını imzalarken, Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç ile vizelerin kaldırılması konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı. Ukrayna birlikte vizesiz giriş yapılan ülke sayısı 56’ya yükseleceği belirtildi.

       

 Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Victor Yanukoviç’le baş başa ve heyetlerarası görüşmeler ardından imza törenine geçildi. Nükleer işbirliği, ulaştırma alanında işbirliği gibi 6 değişik alanda anlaşma imzalanırken, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yanukoviç, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına dair mutabakat zaptına imza koydu. İki lider daha sonra düzenledikleri basın toplantısında, ‘İşbirliğimiz bunlarla sınırlı kalmayacak. Yeni bir dönem başlıyor’ mesajı verdi. Başbakan Erdoğan, ‘İlişkilerimizi stratejik ortaklık boyutuna çıkarılmasını hedefliyoruz’ dedi. İki lider, karşılıklı olarak vizelerin kaldırılması konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı.

       

 İki ülke arasında 6 değişik alanda işbirliği anlaşması imzalanırken, Başbakan Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç, iki ülke arasında yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi kurulmasına dair anlaşmaya imza koydu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika