spot_img
spot_imgspot_img
18 C
İstanbul
Perşembe, 25 Nisan 2024

Uçakta rahat etmenin 10 yolu!

Seçtiklerimiz

İşte tecrübeli pilotların kendi ağzından itiraf niteliğinde 10 tüyo:
       
       
1- Pilot ve yazar Patrick Smith: Oturulacak en düzgün yer genellikle kanadın üstü veya civarıdır. Arka koltuklarda oturanlar sarsıntıları en fazla hisseder. Uçak tahterevalli gibidir. Ortada oturuyorsanız, çok fazla hareket etmezsiniz.
       
        2- Los Angeles’lı pilot Jerry Johnson: Eğer uçarken geriliyorsanız, gündüz erken saatlerde uçun. Yerin daha geç ısınması havanın bozulmasına neden olur, bu yüzden öğleden sonraları fırtınaya yakalanmanız daha muhtemeldir.
       
        3- Teksas merkezli yerel bir havayolu şirketinde çalışan bir pilot: Uçaklardaki hava akımı önden arkaya doğrudur. Bu yüzden içerideki en temiz havayı solumak istiyor veya sıcaktan şikayet ediyorsanız, mümkün mertebe en öne oturun. Uçakların genellikle arka tarafları en sıcak bölümleridir.
       
        4- Patrick Smith: Kabindeki hava insanların düşündüğü kadar pis değildir. İçerideki havanın bir bölümü sürekli sirküle edilir. Bu, ortamdaki nemin azalmasına yardımcı olur. Aslında uçaklardaki hava, hastanelerde kullanılan HEPA filtreleri sayesinde, birçok kamu binasında teneffüs ettiğiniz havadan da daha temizdir.
       
        5- 1984 yılından beri US Airways havayolu şirketinde çalışan kaptan pilot Jack Stephan: Bazı havacılık kuralları bize de anlamsız geliyor. Mesela 39 bin feet (11 bin 887 km) yükseklikte saatte 400 mil (644 km) hızla giderken ve uçak her an türbülansa girebilecekken uçuş görevlileri istedikleri gibi etrafta dolanıp sıcak kahve ve Chateaubriand ikram edebiliyorlar. Ama pistte saatte 5-10 mil (8-16 km) hızla giderken, NASCAR yarışında gibi koltuklarına bağlı halde oturmak zorunda kalıyorlar.
       
        6- ABD’li bir havayolu şirketinde çalışan pilot Joe D’Eon: Pistleri gerçekten kısa olan bazı havaalanlarında, ne kadar iyi pilot olursanız olun düzgün bir iniş yapamazsınız: John Wayne Havaalanı, Wyoming’deki Jackson Hole, Chicago Midway ve Reagan National.
       
        7- Joe D’Eon: Çoğu zaman uçağı nasıl indirdiğiniz ne kadar iyi bir pilot olduğunuzun göstergesidir. Bu yüzden uçaktan inerken, bir pilota güzel bir şey söylemek istiyorsanız, "İyi inişti" deyin. Bu hoşumuza gider.
       
        8- Kuzey Carolina’lı bir pilot: İşte flaş bir haber. Kokpitte oturup Amerikan futbolu maçlarını dinlemiyoruz. Bazen kuledekilerden mola odasına gidip skora bakmalarını istiyoruz. Ama pazar öğleden sonraları Pittsburgh’a uçarken, yolcular en az 10 defa uçuş görevlilerini yanımıza gönderip Steelers maçının skorunu soruyorlar.
       
        9- Patrick Smith: Uçakta diz üstü bilgisayarlarınızı kullanmanıza izin vermiyoruz çünkü ‘elektronik müdahaleden’ korkuyoruz. Bu dizinizde bir roketle oturmak gibidir. Sizi bilmem ama ben saatte 200 mil hızla giden bir MacBook tarafından kafamdan vurulmak istemem.
       
        10- Güney Carolina’lı bir pilot: Bizim için en kötü iki havaalanı, Washington D.C.’de Reagan National Havaalanı ve California’daki John Wayne Havaalanı. Bu havaalanlarının üzerinden uçarken göstergelerden çok içgüdülerinizi dinlersiniz. Özellikle John Wayne bayağı kötüdür. Çünkü John Wayne Havaalanı yakınında oturan zenginler uçak gürültüsünden pek hoşlanmazlar. Tam da uçağın havalanma anından hemen sonra bir balistik füze süratine çıkmanız gerektiği bir noktadan geçerken sessiz olmanızı beklerler.
       
        (Hürriyet)

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika