spot_img
spot_imgspot_img
27.5 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

Uçakta özel eğitimli güvenlik güçleri görev yapacak

Seçtiklerimiz

Sayı : 58331946-620-E.23156                                                       

Tarih: 24.12.2018

Konu : Tekzip

CEVAP ve DÜZELTME

 
Airnewstimes isimli haber sitenizde yer alan 8 Aralık 2018 tarihli "Uçakta Silahlı Güvenlik Tehlike Oluşturabilir" başlıklı haberde, Türk tescilli hava araçlarında "özel güvenlik görevlisi" bulunabileceği şeklinde hatalı ve yanıltıcı ifadeler kullanılmış olup, bu konuda kamuoyunu doğru bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur.
 
Bahse konu haberde iddia edildiği biçimde uçakta özel güvenlik personeli değil, özel eğitimli güvenlik güçlerinin görev yapacağı ilgili kanunda belirtilmiştir.

TEKZİP ÇEKİLEN HABERİ OKUMAK İÇİN LİNKİ TIKLAYINIZ..!

 

Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu ve havacılık güvenliği Kanunu Madde 40 – (Değişik: 28/11/2017-7061/39 md.) "Tüm sivil havacılık faaliyetleri ile sivil havacılık tesis ve eklentilerinin yasadışı eylemlere karşı korunması amacıyla uluslararası uygulamalara uygun olarak gereken mevzuatı hazırlamak, denetlemek, uygun eğitimlerin alınmasını sağlamak ve ülkemizi uluslararası kuruluşlar
nezdindetemsile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilidir. Bakanlık, bu görevini öncelikle İçişleri Bakanlığı olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlar ile koordineli şekilde yürütür. "
denilmektedir.

 

Mülga ikinci fıkra: 2/7/2018-KHK-703/189 md.) ise, Türk tescilli sivil hava araçlarında "özel eğitimli silahlı güvenlik görevlileri" bulundurulabilir. Türkiye’ye uçuşu olan yabancı tescilli sivil hava araçlarında silahlı güvenlik görevlisi bulundurulmasına izin verilmesine, mütekabiliyet ilkesi saklı kalmak kaydıyla İçişleri Bakanlığı yetkilidir. Silahlı güvenlik görevlisinin görev, yetki ve sorumlulukları İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir." denilmektedir. Kanun metninde "özel eğitimli güvenlik görevlileri" ifadesi geçmekte olup, haberde belirtildiği şekilde "özel güvenlik" ibaresi yer almamaktadır. Burada kastedilen özel eğitim almış polisler olup, özel güvenlik değildir. EGM’ nin hazırladığı yönetmelik taslağında da polis görevlendirilmesi
öngörülmektedir.

 
T.C. ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
 
 
Serdar KARABULUT
Daire Başkanı

 

Özel güvenliklerin uçakta silahlı bulunacağı şeklindeki yanlış ifadenin yanısıra bunun tehlike oluşturabileceği yorumuyla da kamuoyunu endişeye sevk eden haberin, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un 9. Maddesi kapsamında yayından çıkarılmasını ve bu düzeltme metninin iki gün içinde yayımlanarak bir hafta süreyle yayında kalması hususunu bilgilerinize sunarız.

 

Kamuoyuna Saygıyla Arz Olunur.
 
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika