spot_img
spot_imgspot_img
15.8 C
İstanbul
Cuma, 19 Nisan 2024

Uçak teknisyenliği kursu başladı

Seçtiklerimiz

Nevşehir’de, İŞ KUR Nevşehir İl Müdürlüğü, Türk Hava Yolları (THY), Nevşehir Belediyesi ve Kapadokya Meslek Yüksek Okulu işbirliği ile düzenlenen ve 120 kişinin eğitileceği istihdam garantili Uçak Teknisyenliği Kursu başladı.

       

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen sınavı kazanan 120 kursiyerin ilk etapta 40’ının başladığı kurs çalışmalarının başlaması nedeniyle Kapadokya Kültür Merkezi’nin ana idari merkezi konumundaki Paşa Konağı’nda tören düzenlendi. Program kapsamında, teorik olarak Nevşehir Belediyesi Kapadokya Eğitim Merkezi ile Kapadokya Meslek Yüksek Okulu’nda, uygulama bölümünde ise İstanbul’da THY atölyelerinde eğitimden geçirilecek kursiyerler için ders başladı.

       

İŞ KUR Nevşehir İl Müdürü İlhan Temel, ilk derste bu eğitim çalışmaları ile kursiyerlere açıklamalarda bulundu. Son yıllarda Türkiye’de gelişme gösteren sivil havacılık sektörünün teknik personel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak hazırlanan proje kapsamında istihdam garantili uçak teknisyenliği kursunun başlatıldığını dile getiren Temel, İŞ KUR Nevşehir İl Müdürlüğü , THY AO,Nevşehir Belediyesi ve Kapadokya Meslek Yüksek Okulu işbirliği ile düzenlenen kurs çalışmalarında ilk etapta 40 kursiyerin yanı sıra 1 Kasım 2010 ve 1 Aralık 2010 tarihinde de 80 olmak üzere toplam 120 kursiyerin de eğitimlerinin başlatılacağını söyledi.

       

Bu çerçeveli projenin normalde 300 kursiyeri içine alabilecek şekilde ele alındığını ifade eden Temel,2010 yılı sonu olması nedeniyle projenin 120 kursiyerlik bölümünün İŞ KUR Genel Müdürlüğü tarafından kabul edildiğini geri kalan 180 öğrencinin yetiştirilmesine yönelik projenin de 2011 yılı içerisinde gerçekleştirilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

       

Projenin tamamlanması için 980 bin TL harcama planlandığını ifade eden Temel, havacılık sektöründe geçerli dilin İngilizce olması nedeniyle adayların iyi derecede İngilizce okuma ve anlama yeterliliği kazanmalarının da sağlanacağını belirtti.

       

Programa başlamaya hak kazanan adaylar, program boyunca İŞKUR Nevşehir İl Müdürlüğü tarafından belirlenen oranda maddi yardım alacak ve iş kazası ve meslek hastalığı primleri yatırılacak. 6 aylık süreden sonra gerçekleştirilecek sınavda programı başarı ile bitiren adayların yarısı THY Teknik A.Ş.’de istihdam edilecek.

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika