spot_img
spot_imgspot_img
16.9 C
İstanbul
Perşembe, 30 Mayıs 2024

Uçak kazasındaki senaryolar bitmek bilmiyor

Seçtiklerimiz

Polonya başsavcılığı Rusya’nın Smolensk askeri havalimanına iniş yaparken düşen uçak kazası ile ilgili dört ayrı muhtemel senaryo üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

       

Başsavcılığın internet sayfasında yer alan bilgilere göre, teknik arıza, pilotaj hatası, kötü hava koşulları ve uçuş güvenliğinin olmaması ilk üç senaryo olarak belirtiliyor. Polonya Başsavcılığı terör saldırısı ya da pilota herhangi bir baskı yapılması gibi alternatifleri de değerlendirdiklerini açıkladı.

       

Rusya olay yerinde yaptığı  incelemelerin ardından Sovyet yapımı Tu-154 model uçakta herhangi bir arızanın olmadığını duyurdu. Kule hava kontrol merkezinde yapılan incelemelerde de, pilotun kötü hava koşulları nedeni ile başka bir havalimanına yönlendirilmesini dikkate almayarak inmekte ısrar ettiği belirlendi.

       

Polonya Başsavcısı Andrzej Seremet daha önce yaptığı değerlendirmede pilota Cumhurbaşkanı ya da başka yetkililer tarafından kötü hava koşullarına rağmen inmesini talep ettiği yönünde bir veri olmadığını ifade etmişti.

       

Rus ve Polonyalı uzmanlar ve teknik heyetler kazanın nedeni ile ilgili çalışmalarına birlikte devam ederken, Polonya askeri başsavcılığı da ayrıca bir çalışma sürdürüyor.

       

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le dün gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde kazanın nedenlerinin araştırılmasında yapılan işbirliğinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

       

10 Nisan’da gerçekleşen kaza sonrası  tüm yolcuların DNA testleri yapılarak kimlikleri belirlendi ve Polonya’ya gönderildi. Karakutular üzerindeki incelemeler ise henüz tamamlanmış  değil.

       

Polonya Başsavcısı Seremet Rusya’dan diğer gerekli bilgiler de alınıncaya kadar kara kutunun açıklanmasının erteleneceğini belirtmişti. Kara kutu ile ilgili bilgilerin iki hafta içinde açıklanması bekleniyor.

       

Son günlerde internet ortamında yer alan bir kısım görüntülerin ise spekülasyon amaçlı üretildiği kaydediliyor. Sadece silah patlamaları ve küfürlerin yer aldığı olay sonrası görüntülerde, ses kayıtlarında bir kısım siyah elbiseler içindeki insanların uçak kazasından yaralı kurtulanları öldürdükleri iddia ediliyordu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika