spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

TÜRSAB tur sigortasında değişikliğe hazırlanıyor

Seçtiklerimiz

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, seyahat hareketliliği artıp, riskler çoğalınca günün şartlarına göre tedbir almak ihtiyacı doğduğunu belirterek, "Sigorta sisteminin değişmesi için Turizm Bakanı’nın talimatı ile çalışma grubu oluşturduk. Eminim, Hazine de bize yardımcı olacaktır" dedi.

Turizmde erken rezervasyon döneminin başlaması ile birlikte Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), geçen yıllarda yaşanan sıkıntıların tekrarlanmaması ve sigortanın etkinliğini artırmak için tur sigortasında değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Sigorta şirketlerinin tüm itirazlarına rağmen, 2007 yılında çıkartılan bir kanunla, tur şirketlerine sattıkları her paket tur için tüketiciyi sigortalama mecburiyeti getirilmişti.

Ancak, sigorta şirketlerinin teminatın geniş tutulması nedeniyle sigorta satmak istememesi, kimi tur şirketlerinin de maliyetleri artırdığı gerekçesiyle sigorta yaptırmaması ya da eksik yaptırması nedeniyle; tur sigortası bir türlü uygulanamadı ve son olarak Bamtur’un zor duruma düşmesi ile binlerce kişi mağdur oldu.

Sorunun daha da büyümemesi için harekete geçen TÜRSAB, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte tur sigortasında değişikliği yapma kararı aldı. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, seyahat hareketliliğinin fazla olmaya başladığını, erken rezervasyonun geçen seneye oranla yüzde 42 arttığını söyledi. Eskiden 500 bin kişiye tur yaptırıldığını şimdi ise bu sayının 10 milyona çıktığını belirten Ulusoy, şunları söyledi:

"Seyahat hareketliliği artıp, riskler de çoğalınca günün şartlarına göre tedbir almak gerekti. Sigorta sisteminin değişmesi için Turizm Bakanı’nın talimatı ile bürokratlarla birlikte bir çalışma grubu oluşturduk. Amacımız, Avrupa’daki sigorta sistemini oturtmak. Bizim hedefimiz 35 milyon insanımızı gezdirmek. Eminim, Hazine’de bu konuda bize yardımcı olacaktır."

Kanun değişikliği yapılacak

Başaran Ulusoy, 6 aydır sigorta konusu üzerinde çalıştıklarını ve sonuna geldiklerini ifade ederek, 15 Mart’ta kadar sigorta ile ilgili kanun değişikliğini Bakanlığa sunacaklarını kaydetti. Ulusoy, bugün için iki ayrı sigorta olduğuna değinerek, "Bunlardan biri, zorunlu olan gidiş-dönüş güvence paketi. Bir de sağlık sigortası var ama o isteğe bağlı. İsteğimiz tur sigortası ile sağlık sigortasını birleştirmek. Teminatları da yükseltmek istiyoruz. Eğer seyahat acentası bir yılda 2 bin kişilik bir tur yapacaksa ona göre de sigortası ve teminatını yatıracak" dedi.

Başaran Ulusoy, "Sigortaya yönelik çalışma yaparken Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği ile görüş alışverişinde bulunuyor musunuz?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "TÜRSAB olarak çalıştığımız sigorta şirketlerinin görüşlerini alıyoruz. Burada asıl amaç, tüketiciyi mağdur etmemek ve Bakanlığa giden şikayetleri azaltmak. Aksi taktirde münferit seyahatler başlayacak. Toplu seyahati devam ettirmek amacıyla bizim bu çalışmayı mükemmel hale getirmemiz gerekiyor. Bu konuda da hem Hazine hem de Sigorta Şirketleri Birliği ile anlaşmak istiyoruz."

TSRŞB: Değişiklikten haberimiz yok, bize danışılmadı

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kalkavan, TÜRSAB’ın yaptığı sigorta çalışmasından haber olmadıklarını belirterek, şunları söyledi: "TÜRSAB’ın kanunla tur sigortasında değişikliğe gideceğinden bizim haberimiz yok. Bize kimse bu konuda danışmadı. Paket tur sigortası 2007 yılında uygulamaya girdiğinde de Birlik olarak görüşümüz, uygulanmasında sorunlar yaşanacağı yönündeydi.

Çünkü mevzuat, tur şirketinin düzenlediği paket turlarda, taahhütlerini yerine getirememesi veya iflas etmesine karşı sigorta yaptırılmasını öngörüyor. İflas bizim için sorun ve bunun sigortaya eklenmesine karşı çıkıyoruz. O zaman da garanti fonu kurulmasını, sigorta şirketinin belirli miktara kadar ödeme yapmasını; üstünü bu fonun karşılamasını önermiştik. Ama anlaşamadık.

Bugün sigorta yapılıyor ama belirli bir limite kadar teminat veriliyor. Mutlaka limit konması gerekiyor. Çünkü, üstlenilen risk çok fazla. Biz bunu yıllardır anlatıyoruz ama TÜRSAB ile anlaşamıyoruz. Şimdi de kanunla sigorta uygulamasını değiştirmek istiyorlar. Bizim bu konudan da haberimiz yok."

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika