spot_img
spot_imgspot_img
26.8 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

Türkiye Milli Muharip Uçak için İngiltere’de çalışacak mühendis arıyor

Seçtiklerimiz

Türkiye’nin 2025’te ilk uçuşunu yapmayı planladığı yerli savaş uçağı için çalışmalar sürerken, projede yurtdışından mühendislerin de çalıştırılması kararlaştırıldı.

Milli muharip uçağın tasarım, motor, yakıt sistemleri, iniş takımları gibi çeşitli kısımları üzerinde çalışacak mühendisler bulmak adına İngiltere’de iş ilanı yayınlandı. Milli Muharip Uçak (MMU) projesinde sadece NATO üyesi ülkelerin vatandaşı olan mühendislerin yer alabileceği vurgulandı.

Başlangıçta MMU projesiyle “yurtiçi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan ve geliştirilen bir savaş uçağının üretilmesi ve bu uçağı tasarlayıp geliştirebilecek insan gücü ve altyapının oluşturulmasının hedeflendiği” açıklamasına rağmen proje için Türk mühendislerin yanı sıra yabancı mühendis de aranmaya başladı.

İngiltere’de “Türkiye’de devam eden 5. nesil muharip uçak projesinde çalışmak üzere” mühendisler arandığına dair ilan yayınlandı.

NATO ÜYESİ ÜLKE VATANDAŞI OLMAK ZORUNLU

Havacılık sanayinde tecrübe sahibi olmak iş başvurusu için önkoşullar arasında yer alırken iş için verilecek ücret, tecrübe durumuna göre saatlik 70-90 sterlin (860-1100 TL) arasında değişiyor.

Bazı mühendislikler için İngiltere’nin güvenlik soruşturmasından geçmek şartı aranırken bazı mühendislikler için de NATO üyesi ülkelerin vatandaşı olmak ve vatandaşı olduğu ülkenin güvenlik soruşturmasından geçme şartı aranıyor. İlanlarda, NATO üyesi ülke vatandaşı olmayan kişilerin başvurularının kabul edilmeyeceği belirtildi.

UÇAK İÇİN NE ZAMAN ÇALIŞMAYA BAŞLANDI? NE ZAMAN HAZIR OLACAK?

TF-X adı verilen özgün 5. nesil savaş uçağı üretilmesi amacıyla başlatılan MMU projesi kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ile İngiliz BAE Systems arasında 2017’de işbirliği sözleşmesi imzalanmış, bu sözleşme dahilinde BAE Systems şirketine bağlı birçok mühendis, TUSAŞ tesislerinde Türk mühendislerle birlikte çalışmaya başlamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TF-X’in 2023 yılında hangardan çıkacağını, 2025 yılında ilk uçuşunu yapacağını, hava kuvvetlerine teslimatının ise ilk uçuştan beş yıl sonra yapılacağını duyurmuştu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika