spot_img
spot_imgspot_img
13 C
İstanbul
Cuma, 19 Nisan 2024

Türkiye ile Nikaragua arasında havacılık anlaşması

Seçtiklerimiz

Türk ve Nikaragualı Sivil Havacılık Yetkilileri’nin 30 Eylül 2013 tarihinde Kanada-Montreal’de gerçekleştirdikleri sivil havacılık müzakereleri sonucunda  sağlanan anlaşma ile, Nikaragua’nın başkenti Managua ve İstanbul arasında tarifeli uçak seferlerinin düzenlenmesine yönelik ilk adım atıldı.

ICAO Daimi Temsilcimiz Çağatay ERCİYES’in de katılım sağladığı imza töreninde, Anlaşma, Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Bahri KESİCİ ve Nikaragua Sivil Havacılık Genel Müdürü Carlos SALAZAR tarafından parafe edilmiştir. Anlaşmaya göre; Türkiye tarafından tayin edilen havayolları Nikaragua’da Managua ve sonradan belirlenecek bir noktaya, Nikaragua tarafından tayin edilen havayolları ise İstanbul ve sonradan belirlenecek bir noktaya tarifeli sefer yapma hakkı elde etti.

Her iki ülkenin havayolu işletmelerine 21 frekans tarifeli yolcu; frekans ve kapasite kısıtlaması olmaksızın tarifeli kargo sefer yapma hakkı elde sağlanan anlaşma kapsamında ayrıca, tayin edilen taşıyıcıların üçüncü taraf dâhil olmak üzere; kod paylaşımı, bloke yer ve diğer ticari uygulamalar gibi pazarlama uygulamalarına katılabilmesine de imkan tanındı.

Havayolu işletmelerinin Nikaragua’ya uçuş başlatmasına imkan veren söz konusu anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte, Türkiye’nin dünya genelinde yaptığı Hava Ulaştırma Anlaşma ülke sayısı 155’e ulaştı.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika