spot_img
spot_imgspot_img
7.6 C
İstanbul
Cumartesi, 2 Mart 2024

Türkiye, havayolları bu yıl rekora koşuyor

Seçtiklerimiz

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, havayollarında sadece 4 ayda 50 milyonun üzerinde yolcu taşındığını belirterek, "Yaptığımız yatırımlar meyvesini veriyor. Havalimanlarımız günde 416 binin üzerinde yolcu ağırlıyor. Türkiye, havayollarında bu yıl 200 milyon yolcuya koşuyor." dedi. 
 
Yıldırım, yaptığı açıklamada, cumhuriyet tarihinin en büyük atılımlarını gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Türkiye’nin özellikle havacılık alanında dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi haline geldiğini söyledi.
 
Bakan Yıldırım, 2003 yılında toplam 34 milyon olan yolcu sayısının 180 milyonu aştığını, 80 yılda yapılan 26 aktif havalimanı sayısının bu süreçte 55’e ulaştığını kaydederek, "Hiç uçağa binmeyen milyonlarca insanımız artık neredeyse tüm seyahatlerini uçakla yapabilir hale geldi." diye konuştu. 

"Türkiye hava ulaşımında kendi rekorunu kıracak"
 
Havayollarında ilk 4 aylık verilerin Türkiye’nin bu alanda kendi rekorunu kıracağına işaret ettiğini vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:
 
"2015 yılının ilk 4 ayında havayollarını kullanan yolcu sayısı 46 milyon 800 bin olmuştu. Bu yılın aynı döneminde ise yüzde 7,5 artışla 50 milyon 320 bin yolcu taşındı. Havayollarına iniş-kalkış yapan uçak sayısı geçen yılın ilk 4 ayında 500 bin olurken, bu yıl yüzde 7,4 artarak 537 bini geçti. Söz konusu dönemde havayolu ile taşınan yük miktarı ise 816 bin tondan 840 bin tona çıktı." 

Havalimanları günde 4 bin 480 uçak ağırlıyor 
 
Bakan Yıldırım, havayollarındaki büyümenin yapılan yatırımlar ve düzenlemelerin ardından her yıl artarak sürdüğüne işaret ederek, "Bu sayede hem bilet fiyatları düştü hem de şehirlerin büyük bölümüne havayoluyla ulaşım sağlandı. Yaptığımız yatırımlar meyvesini veriyor. Havalimanlarımız günde 416 binin üzerinde yolcu, 4 bin 480 uçak ağırlıyor. Türkiye, havayollarında bu yıl 200 milyon yolcuya koşuyor." değerlendirmesinde bulundu. 
 
Büyümede en fazla payı İstanbul aldı 
 
Havayolunda yaşanan büyümeden en fazla payı İstanbul’un aldığını vurgulayan Yıldırım, İstanbul havalimanlarını kullanan yolcu sayısının yılın ilk dört ayında yaklaşık 28 milyona ulaştığını kaydetti.
 
Yıldırım, Atatürk Havalimanını kullanan yolcu sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artarak 18,9 milyon, Sabiha Gökçen Havalimanını kullanan yolcu sayısının ise yüzde 17’lik artışla 9,1 milyon olduğunu söyledi. 
 
Üçüncü havalimanı 26 Şubat 2018’de açılacak 
 
Atatürk Havalimanının artık büyüyemeyecek durumda olduğuna değinen Yıldırım, bu nedenle İstanbul’a yapılan yeni havalimanının bir an önce bitirilmesinin büyük önem taşıdığını bildirdi.
 
Yıldırım, hava ulaşımında yaşanan büyümeye destek olmak için ihtiyaç duyulan ölçekte havalimanları sağlama gayretinde olduklarını belirterek, "Bu noktada inanıyorum ki, İstanbul’un üçüncü havalimanı, İstanbul’un yanı sıra Asya ve Afrika kıtalarının ihtiyacını karşılayacak ve şehri uluslararası havayolu pazarında hak ettiği konuma getirecek. Bu kapsamda dünyanın en büyüğü olacak üçüncü havalimanının ilk etabını 26 Şubat 2018’de açmayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika