spot_img
spot_imgspot_img
27.7 C
İstanbul
Perşembe, 20 Haziran 2024

Türkiye’de ilk, Havacılık ve Uzay Ünv. kuruluyor

Seçtiklerimiz

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), Türkiye’de ilk kez Havacılık ve Uzay Üniversitesi’nin kurulmasına izin verdi. 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde 400 öğrenci alacak olan üniversitede geleceğin astronotları ve uzay bilimcileri yetişecek.

       

Özellikle Fen ve Anadolu Lisesi mezunlarını tercih edecek olan üniversiteye girişte psikolojik test de uygulanacak.

       

Üniversite hakkında açıklama yapan THK Başkanı emekli Pilot Tümgeneral Osman Yıldırım, "Bu üniversite sadece Türkiye için değil Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkaslar için de bir ilk olacak" dedi.

       

Türkiye’nin son yıllarda uzay ve havacılık sektörüne stratejik olarak yatırım yaptığını hatırlatan Yıldırım, açılacak üniversitenin bu alanda insan kaynağı yetişmesi açısından önemli olduğuna dikkat çekti. 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde ÖSYM’nin yapacağı sınavla, ek kontenjanla 400 öğrenci alacaklarını belirten Yıldırım, üniversitede Uzay, Havacılık, Bilgisayar, Mekotronik, Elektrik-Elektronik Fakülteleri’nde mühendislik eğitimi verileceğini, İşletme Fakültesi’nin de bulunacağını söyledi.

       

Teknik eleman için bu bölümlerde yüksekokul da açacaklarını belirten Yıldırım, ayrıca uzay araştırmaları için Ar-Ge bölümünün de kurulacağını bildirdi.

       

2014 yılında Üniversite’nin tam kapasite eğitim vermeye başladığında pilot eğitimiyle birlikte en fazla 4 bin kontenjana ulaşacağına dikkat çeken Yıldırım, "Bu okuldan mezun olanların işi garanti" diye konuştu.

       

 

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika