spot_img
spot_imgspot_img
26.7 C
İstanbul
Çarşamba, 19 Haziran 2024

Türk Hava Kuvvetleri İlk HÜRKUŞ’larını Teslim Alıyor

Seçtiklerimiz

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRKUŞ Hava-Yer Askeri Eğitim Uçağı’nın (HYEU) Türk Hava Kuvvetlerine teslimatı başlıyor.

TUSAŞ’ın özgün ürünleri arasında yer alan HÜRKUŞ’un yeni versiyonu HÜRKUŞ Hava Yer Entegrasyon Uçağı (HYEU) Türk Hava Kuvvetlerine teslim ediliyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL tarafından yapılan açıklamaya göre Türk Hava Kuvvetlerine yönelik HÜRKUŞ-HYEU teslimatları Şubat ayında başlayacak.

İlk partide 6 adet olarak teslim edilecek olan HÜRKUŞ-HYEU’ların teslimatlarının Mayıs ayında tamamlanması bekleniyor.

TUSAŞ; HÜRKUŞ-B, HÜRKUŞ-C ve HÜRKUŞ-HYEU konfigürasyonundaki uçakların üretim faaliyetlerine devam ediyor. HÜRKUŞ-B uçağı eğitim, HÜRKUŞ-C uçağı hafif taarruz ve HÜRKUŞ-HYEU uçağı ise ‘hava yer entegrasyon’ amacıyla geliştiriliyor.

HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı

HÜRKUŞ’un sahip olduğu gelişmiş eğitim kabiliyetleri korunmakla beraber, üzerinde 7 harici yük istasyonuyla HÜRKUŞ-C, kullanıcılarına; yüksek irtifada ve zorlu coğrafyalarda, gündüz ve gece koşullarında, zorlu görevleri gerçekleştirebilmek için yararlanılabilecek olan 1500 kg’a kadar geniş bir faydalı yük kapasitesi sunmaktadır.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika