spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

TÜRK HAVA KURUMU’NUN BİLİNMEYEN KARANLIK YÜZÜ

Seçtiklerimiz

Güzel ülkemizin akciğerleri yanıyor, vatandaşlarımız hayatlarını kaybediyor, ormanlarımızın ev sahipliği yaptığı doğadaki minik dostlarımız ölüp gidiyor. Bu kaotik ortamda vicdanıyla hareket eden herkesin bağrına tarifi imkânsız kor alevler düşerken, bir takım kaostan beslenen çevreler ise kafa karıştıran açıklamaları peşi sıra yapıyor. Bu trajedi döneminin en çok konuşulan konularından birisi de hiç şüphesiz Türk Hava Kurumu (THK) oldu. Bu kurumu bu hale getiren süreci, vebali olanları ve sorulması gereken soruları bir de biz sıralayalım.

1) 04 Aralık 2008 tarih ve 27074 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Hava Kurumu Tüzüğü’nün 13’üncü maddesi olağan genel kurulun üç yılda bir eylül ayında yapılacağını bildirir. Dernekler Yönetmeliğinin 13’üncü maddesi uyarınca “olağan genel kurul toplantılarının en geç üç yılda bir yapılması zorunludur”. 5253 sayılı Dernekler Kanununun 32/b maddesi uyarınca ise genel kurulu süresinde toplantıya çağırmayanlar hakkında cezai müeyyideler uygulanması gerektiği açıktır. Aynı kanunun 27’nci maddesi Türk Hava Kurumu Tüzüğünü onaylama yetkisini Cumhurbaşkanına vermektedir. THK Tüzüğün 3/a maddesi uyarınca “Cumhurbaşkanı Türk Hava Kurumu’nun Onursal Genel Başkanıdır”. Bu durumda son olağan genel kurul 13 Ekim 2018 tarihinde yapıldığına göre yukarıda sıralanan mevzuat hükümleri uyarınca içerisinde bulunduğunuz 2021 yılının Eylül ayında olağan genel kurulun yapılması zorunluluğu bulunurken neden hala gerekli adımlar atılmamaktadır?

Kayyum tarafından ne beklenmektedir? Sayın Cumhurbaşkanımıza bu bilgi aktarılmış mıdır?

2) 11 Ekim 2015 – 12 Ekim 2018 tarihleri arasında Genel Başkanlık görevini yürüten malum şahıs döneminde Türk Hava Kurumu, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfı ve Vakfa bağlı teşekküllerden kaç personel işten atılmıştır? Bu işten atılan personelin Ankara Merkez Adliyesi ve Ankara Batı Adliyesi İş Mahkemeleri ile Ankara İdari Yargı Mahkemeleri nezdinde açmış oldukları işe iade ve işlem iptal davaları sonucunda ne kadar bir tazminat, ceza, yargılama gideri ve kamu zararı oluşturulmuştur?

Bu süre zarfında işten atılan kişilerin dışında bahsedilen kurumlara kaç personel ilk kez işe başlatılmıştır?

3) 11 Ekim 2015 – 12 Ekim 2018 tarihleri arasında kaç tane THK gayrimenkulü satılmıştır? Aynı tarih aralığında kaç tane gelir getirici THK şubesi kasıtlı şekilde kapatılmıştır? THK Hava Ambulans Filosunda bulunan ve Sağlık Bakanlığımıza hizmet veren gıcır gıcır pırıl pırıl ambulans helikopterlerden kaç tanesi satılmış ve kaç tanesi haciz marifetiyle kaybedilmiştir?

4) 15 Temmuz FETÖ/PDY hain darbe girişimi hükümlülerinden eski Orgeneral Akın Öztürk, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin programlarına hangi gerekçeyle katılım sağlamıştır? Darbeden birkaç hafta önce gerçekleştirilen mezuniyet törenine kimin davetiyle aynı terör örgütüne mensup Sahil Güvenlik eski Komutanı Tümamiral Hakan Üstem ile birlikte gelmiştir ve sahnede boy göstermişlerdir? Bu katılımın fotoğrafları kimin talimatıyla 15 Temmuzdan sonra apar topar her yerden sildirilmiştir?

15 Temmuz FETÖ/PDY hain darbe girişiminden birkaç hafta önce “Aydınlık günlere az kaldı, Akın Paşa bizi kurtaracak” şeklinde açıklama yapılan Türk Hava Kurumu Üniversitesindeki toplantı sonrasında bu konuya şahitlik edenlerce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan 2016/110338 dosya numaralı suç ihbarındaki şahit ifadeleri nerededir?

Ülke yangın yerindeyken Kurumun malum Genel Başkanı neden 15 Temmuz gecesi yurtdışına gitmiştir?

5) İlgili dönemde malum Genel Başkanın, aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfında 24 Ekim 2016 tarihinde Sezgin Baran Korkmaz hangi gerekçeyle Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyetine atanmıştır?

Bu Yönetim Kurulu toplantısına Başkanlık eden malum Genel Başkan işlemi hangi faydayı ve yararı gözeterek aldırmıştır? Neticesinde kurumsal açıdan nasıl bir menfaat elde edilmiştir?

6) 13 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilen son olağan genel kuruldan sonra Türk Hava Kurumu Genel Sekreterliği koltuğuna getirilen ve Genel Başkanlık Makamına gönderdiğim “şahsa özel” mektupları açan eski Albay Rafet Yavuz, Sayın Cumhurbaşkanımız aleyhinde kurum içinde başlatılan hakaret kampanyasının neden savunuculuğunu üstlenmiş ve bunu yapanlarla birlikte hakkımda sonradan takipsizlik kararı aldığım iftira içerikli adli işlemler başlatmıştır?

Eski Albay Rafet Yavuz, Cumhurbaşkanımızın düşmanı mıdır?

Aynı şekilde ilgili dönemde neden Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sayın Bakan Bekir Pakdemirli aleyhinde de karalama kampanyası başlatmış ve THK ile Bakanlık arasına nifak tohumları ekmiştir?

7) Sonuncu Genel Başkan Ahmet Bertan Nogaylaroğlu tarafından 11 Ekim 2015 – 12 Ekim 2018 tarih aralığını kapsayacak şekilde tespit ettirilen usulsüzlüklerle ilgili olarak hazırlanan suç duyurusu dosyalarının takibi mevcut kayyum idaresince yapılmakta mıdır? Her fırsatta kurumu borçla devraldıklarını belirten kayyum heyeti, oluşan zarar ve ziyanının ilgililerinden tanzimine yönelik çalışmalarda hangi aşamaya gelmişledir?

Bu sorularıma yanıt arıyorum, hem de çarpıtılmamış net yanıtlar arıyorum! Artık kamu vicdanı rahatlamalı!

Erdal DURSUN
Türk Hava Kurumu Eski Genel Başkan Adayı

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika