spot_img
spot_imgspot_img
18 C
İstanbul
Perşembe, 25 Nisan 2024

Trabzon’a kış turizmi için yatırım atağı

Seçtiklerimiz

Son yıllarda turizm hareketi açısından pozitif anlamda önemli gelişme sağlayan Trabzon, özellikle Uzungöl ve Sümela Manastırı’nı ziyaret eden yüz binlerce yerli ve yabancı turistle bir turizm merkezi olma yolunda ilerliyor.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede son yıllarda turizm hareketinin oldukça geliştiğini ifade ederek, "Geçtiğimiz yıl 2,5 milyonu aşan turist ilimize geldi. Bu yıl da sene sonuna kadar 3 milyonu aşkın yerli ve yabancı turist bekliyoruz" dedi.

Turizmin bölgede diğer sektörlerin de lokomotifi olacağını kaydeden Öz, "Turizm varsa ticaretiniz de hareketlenir. Turizm aslında Türkiye’nin pek çok ilinde olduğu gibi diğer sektörleri de hızlandıracak bir alan. Sanayinin, ticaretin, kırsal kalkınmanın önemli bir etkeni turizmdir. Turizmi hem konu hem alan hem de mevsimsel olarak yaymamız gerekmekte" diye konuştu.

Öz, Trabzon’un kültür, inanç ve yayla turizminde ciddi bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Kış turizminde de potansiyeli olan bir iliz. 12 ay kar kalkmayan bölgelerimiz var. Kış turizmi ile turizmden daha fazla pay alırız. İlimize yeni marka oteller yapılıyor, konaklama sektöründe belli mesafe alınıyor. Fakat turizminiz 3-4 ayla sınırlı kalıyorsa, yatırımlar için yeterli cazibeyi oluşturamıyorsunuz demektir. Yeterli cazibe oluşturmak için turizmi konu, mekan ve zaman açısından yaymak gerekir. Bu konuda çalışmalar yapılıyor. Bunun en önemli alanı da kış turizmi."

Şehir içindeki tarihi mekanların ve turizm değerlerinin turizme katılması gerektiğini belirten Öz, şöyle devam etti:

"Trabzon’a gelen turistlerin yüzde 80’i belki de hiç şehir içine uğramadan dönüyor. Turistler şehir içine uğramadığı için esnaf ve tüccar buradan pay alamıyor. Bunu sağlamak için bizim çok farklı mekanları kullanmamız gerekir. Turizmi Trabzon şehir merkezi ile buluşturmamız lazım. Turistleri şehir içine çekmemiz noktasında farklı etkinliklerin yapılması, şehirin güzelliklerinin gösterilmesi çok önemli. Bu konuda da alternatif çalışmalar gerçekleştiriliyor."

Özellikle bayram ve tatil günlerinde Uzungöl ve Sümela Manastırı’na yoğun bir ziyaretçi akını olduğunu dile getiren Öz, "Bu alanlarda çevre düzenlemesi ve yapılan çalışmaları daha da ilerletmek gerekiyor. Bu alanlara gelenleri, en iyi şekilde vakit geçirip en iyi şekilde bilgilendirmek için altyapımızı geliştirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika