spot_img
spot_imgspot_img
18.5 C
İstanbul
Çarşamba, 17 Nisan 2024

Trabzon’a İkinci Heliport Yapılacak

Seçtiklerimiz

Pistin tamamlanmasıyla birlikte Helikopter Ambulans ile nakledilen hastaların aktarmalı değil de doğrudan hastaneye ulaştırılması planlanıyor. Böylece önemli bir zaman kaybı önlenmiş olacak.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Heliport (Helikopter Pisti) yapımı işi 20 Kasım 2013 tarihinde Trabzon İl Özel İdaresi tarafından ihale edilecek.

Bölgenin en önemli hastanesi olan ve bütün Doğu Karadeniz Bölgesi’ne hitap eden KTÜ Farabi Hastanesi sahasına yapılacak olan helikopter pisti inşaatının 2 ayda tamamlanması planlanıyor. Pistin tamamlanmasıyla birlikte Helikopter Ambulans ile nakledilen hastaların aktarmalı değil de doğrudan hastaneye ulaştırılması planlanıyor.

KEŞKE TÜM HASTANELERDE OLSA

Trabzon Sağlık İl Müdürü Kemal Süleyman, Farabi’ye helikopter pistinin Trabzon İl Özel İdaresi tarafından yaptırıldığını belirterek, “Helikopter Ambulansla gelen hasta ya havaalanına ya da bizim Hızırbey’deki heliporta getirilip oradan da ambulansa konularak hastaneye götürülüyor. Bu da zaman kaybına neden oluyor. Keşke helikopter pisti tüm hastanelerimizde olsaydı. Ama Trabzon’daki imkanlar belli. Arazi sıkıntısı en büyük sorunumuz. Bundan sonra planlanacak hastanelerde mutlaka pist konusu da dikkate alınmalıdır” dedi.

TRABZON’DA HELİKOPTER AMBULANS

2009 yılı Ekim ayından itibaren ilimizde hizmet vermeye başlayan Helikopter Ambulans Hızırbey Mahallesi Sebze Hali arkasında Hızırbey Heliportunda konuşlandırılıyor. Helikopter Ambulansta 2 pilot 1 doktor ve 1 yardımcı sağlık personelinden oluşan 4 kişilik uçuş ekibi görev yapıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika