spot_img
spot_imgspot_img
3.7 C
İstanbul
Çarşamba, 21 Şubat 2024

Tiflis Havalimanı’nda yeni terminalin temeli atıldı

Seçtiklerimiz

Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki lider markası TAV Havalimanları, Tiflis’te yeni terminal yatırımının temelini attı. Temel atma törenine Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Dimitri Kumsişvili, Türkiye’nin Gürcistan Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, TAV Georgia Genel Müdürü Mete Erkal katıldı. 2017 yılı sonunda tamamlanması planlanan yeni terminalle havalimanı yılda yaklaşık 4 milyon yolcuya hizmet verebilecek.
 
100 MİLYON $ YATIRDIK 
 
TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, "Tiflis Havalimanı’nın, TAV’ın yurtdışındaki ilk yatırımı olarak bizim için ayrı bir önemi bulunuyor. 2005’ten bu yana Tiflis, 2007’den bu yana da Batum havalimanlarını işletiyoruz. Gürcistan’da şu ana kadar 100 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdik. İşletmeyi devralmamızın ardından önemli bir sinerji yarattık. THY Tiflis’e uçuş sayısını haftada üçten 32’ye çıkardı. Pegasus ve AtlasGlobal Tiflis’e uçmaya başladı" ifadelerini kullandı. 

2 MİLYON YOLCU UÇTU 
 
Şener, şöyle devam etti: "İki ülke arasındaki tarihsel ilişkilerin daha da ileriye taşınması için katkı sunmak üzere çalışıyoruz. Bu anlamda iyi bir ülke temsilciği yaptığımıza inanıyoruz." TAV Georgia 2015’te yüzde 16 artışla 2 milyon 66 bin yolcuya hizmet verdi. Şirket 800 kişiye istihdam sağlıyor.

2027’ye kadar işletme hakkı  
 
Yeni terminal binası 12 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Proje kapsamında pist ve taksi yollarının rehabilitasyonu ve beş yeni uçak park alanının yapımı da bulunuyor. Yenilenen pist toplam 135 bin metrekarelik alana sahip ve 11 Temmuz’da açılması planlanıyor. Taksi yolları da 73 bin 600 metrekare alana sahip. TAV’ın Tiflis ve Batum havalimanlarını 2027’ye kadar işletme hakkı bulunuyor. 
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika