spot_img
spot_imgspot_img
18.7 C
İstanbul
Pazartesi, 20 Mayıs 2024

THY’yi Japon pilotlar uçuruyor

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları’nda görevli Japon pilotlardan biri olan Osamu Matsuda 61 yaşında. Pilotluk kariyerinde 16 bin saat uçuş yapmış. Toplamda 18 bin saatin üzerinde uçuş gerçekleştirmiş olan Matsuda 39 yıl Japon Hava Yolları’nda çalıştıktan sonra Türk Hava Yolları’na gelmiş.

İSTANBUL’A HAYRAN

Tecrübeli Japon pilot sırasıyla DC8, DC10, Boing 747 ve Boing 777 filolarında görev yapmış. Türk Hava Yolları’nda da 6 aydır Boing 777 filosunda uzun uçuşlar yapıyor. Gençliğinde Türkiye’ye ve İstanbul’a ilgi duyduğunu, kendisine İstanbul’un çok mistik geldiğini söyleyen Kaptan Pilot Matsuda, çok merak ettiği İstanbul’a gelişinin hikayesini şöyle anlatıyor: "Bir yıl önce Japon Hava Yolları’ndan emekli oldum.

THY’de çalışan bir arkadaşım bana Türk Hava Yolları’na neden katılmadığımı sordu ve İstanbul’a davet etti. Ben de İstanbul’a geldim ve başvuruda bulundum. Herkes çok sıcak davranıyor." 60 yaşındaki Japon Kaptan pilot Yukio Kimura da meslektaşı gibi daha önce Japon Hava Yolları’nda çalışmış. 16 bin toplam uçuş saati olan ve DC8, DC10 ve Boing 777 tecrübesine sahip bir pilot.

‘BİRBİRİMİZE ÇOK YAKINIZ’

9 aydır THY’de çalışıyor ve Boing 777 filosunda uçuyor. İki şirketin prensipte birbirine çok benzediğini vurgulayan Kimura "Diğer yabancı pilotlarla uçuş süresince iletişim ve teknik konularda hiçbir problemimiz yok ancak uçuş sonrası çok fazla iletişim kuramıyoruz. Türk ve Japon halkları arasındaki ilişkilerin iyi olduğu sürekli söyleniyordu. Bunu buraya geldikten sonra daha iyi gördüm, bu gerçekten doğru" diyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika