spot_img
spot_imgspot_img
19.7 C
İstanbul
Pazar, 25 Şubat 2024

THY uçar, ticaret koşar

Seçtiklerimiz

Son olarak da açlık ve sefaletle boğuşan Somali’ye Türkiye 600 milyon lira ile en büyük maddi desteği sağladı. Bütün bunlar Afrika’nın Türkiye’ye bakışını değiştirdi. Ve Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacmi patladı.
2011 ile bir önceki yılın karşılaştırması sonucunda ihracatımızdaki artışlar şöyle oldu:

. Mozambik’e yüzde 121

. Kamerun’a yüzde 119
. Angola’ya yüzde 104
. Tanzanya’ya yüzde 90
 
Afrika ülkelerine en büyük atılım Somali sempatisinin zirve yaptığı geçen Kasım ayında gerçekleşti.
 
Kasım ayında ihracatta Etiyopya’ya yüzde 311, Güney Afrika’ya yüzde 229, Angola’ya yüzde 206, Nijerya’ya yüzde 199, Gana’ya yüzde 172, Kenya’ya yüzde 142 artış gerçekleşti.
 
Bu gelişmelerden sonra Türkiye’nin Afrika ile ticaret hacmi bu gelişmelerden sonra 22 milyar dolara kadar çıktı.
 
Türkiye’nin en geç 2015’e kadar bu rakamı 30 milyar dolara çıkarması bekleniyor.

 

TÜRKİYE BİR NUMARA OLUR
 

Türk Afrika İş Konseyi Başkanı Tamer Taşkın, “Somali’ye hiçbir ticari çıkar beklemeden büyük bir yardım yapan Türkiye, tüm Afrika’nın büyük sempatisini kazandı. Kimse bunu görmezden gelemedi ve ticari ilişkiler neredeyse iki kat arttı. En geç 2015’e kadar da 30 milyar dolarlık iş hacmine ulaşırız. Afrika 1 trilyon dolarlık büyüklüğe sahip bir kıta. Öngörümüz birkaç yıla kadar bölgede en büyük ticaret hacminin Türkiye ile gerçekleşeceği yönünde. Çünkü Türkiye hem müteahhitlik, hem gıda teknolojileri konusunda çok başarılı olduğu gibi insani yönüyle de dünyanın dikkatini yeterince çekiyorî dedi. Düzenli bir merkezi hükümetin kurulması ve güvenlik sorununun çözülmesiyle Somali’deki tüm alt ve üst yapı hizmetlerini de Türk iş adamların gerçekleştireceğini kaydeden Taşkın, “Çünkü Somali Türkleri çok seviyor ve tüm ticari işbirliklerini bizimle gerçekleştirmek istiyor. Orada çok büyük bir ticari potansiyel var. Ancak asıl sorun şu an Somali’nin elinde yatırım yaptıracak finansal kaynağın olmaması. Bu da zamanla oluşacaktırî diye konuştu.

 
SOMALİ SEMPATİSİ YOLUMUZU AÇTI
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de Somali’nin merkezi devlet yönetiminin 1991 yılından beri çöktüğünü, işleyen bir devlet mekanizmasının olmadığını anlatarak şu bilgileri verdi: “O bölgeye ticaret imkanlarımız çok sınırlı olmasına rağmen ihracat hacmimizde geçen yıla göre ciddi artışlar yaşandı. 2010 yılının sonunda Türkiye’nin Somali’ye ihracatı 5 milyon dolar iken bu yılın ilk 10 ayında bu rakam 39 milyon dolara çıktı. Bu yüzde 788 artış ve çok büyük bir sıçrama demek. Türkiye olarak hiçbir kurumun yerinde olmadığı bir ülkeye olabilecek en iyi projeleri ve yardımları yaptık. Türkiye’nin Afrika’daki etkinliği son derece yüksek ve artmaya da devam ediyor. Türkiye’nin Sahraaltı Afrika ülkelerine ihracatında bu yıl yüzde 56’lık bir artış var. Türklerin dışında o bölgede iş üstlenecek başka ülkeler mevcut değil. Türkiye her türlü alt yapı projelerine hizmet veriyor.î
 
Önümüzdeki 50 yıl Afrika’nın olacak
 
TUSKON’un kurduğu köprülerin de Afrika ile ticaretimizin gelişmesinde çok büyük payının olduğuna dikkat çeken Suvari Yönetim Kurulu Başkanı ve TUSKON Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Coşkun, “Afrikalılar bize geldiğinde ya da biz oraya gittiğimizde ‘siz farklı beyazsınız’ diyorlar. Avrupalı oraya gitmiş sadece almış. Biz ticari ilişki kuruyoruz. Birlikte kazanmaya çalışıyoruz. Somali örneğinde olduğu gibi yardımlaşma içine giriyoruz. Bütün bunlar bizi farklı kılıyor. Afrika bu yüzden bizimle iş yapmayı seviyor. Önümüzdeki 50 yıl Afrika’nın yılı olacak. Bütün dünya bunun farkında . Şimdi ABD’nin dev şirketleri de bu pazara girmeye başladı. Büyük enerji yatırımları gündeme gelecek. Türkiye Afrika pazarını farketmede biraz geç kalmış ama hızla rakipleri ile arasındaki mesafeyi kapatıyorî dedi.
 
THY uçar, ticaret koşar
 
Afrika ile ticaretin gelişmesinde THY’nin bu kıtaya koyduğu direk seferler çok etkili oldu. Bu seferler sayesinde Türk işadamları kolaylıkla Afrika seferlerine çıkmaya başladı. Bu seferler aynı zamanda Afrika ülkelerinin de dünyaya açılan penceresi oldu. Şu anda THY Afrika’da 20’ye yakın noktaya direk uçuş yapıyor. Cibuti, Çad, Gana gibi çok sayıda uçuşun ticarete katkısı hemen hissedildi.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika