spot_img
spot_imgspot_img
16.4 C
İstanbul
Pazar, 19 Mayıs 2024

THY’nin sefer başlattığı ülkelere ihracat artıyor

Seçtiklerimiz

Geçen aylarda Tanzanya ve Uganda’ya uçuş başlatan, temmuzun ilk haftasında da Karabağ ve Şiraz’a yolcu taşıyacak olan şirketin yeni hedefi Irak’ın Basra ve Erbil şehirleri. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, THY’nin uçtuğu ülkelerle Türkiye arasında ihracatın yüzde 5 ile yüzde 20 arasında arttığını söyledi. 
         

       

Türk Hava Yolları’nın (THY) son dönemlerde izlediği büyüme politikası ülkenin ihracat ve turizm rakamlarına da büyük katkı sağlıyor. Bu kapsamda şirket, Avrupa’daki uçuş trafiğine bu yıl Afrika ülkelerini de ekleyerek yeni bir süreç başlattı. Bu yolla Afrika ülkelerinin önde gelen işadamları ve devlet adamları geçen hafta Türkiye’ye gelerek bu yakınlaşmanın ilk örneğini gösterdi.

       

Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde düzenlenen Türkiye-Irak İş Forumu sonrasında basın mensuplarıyla bir araya gelen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, THY’nin yeni uçuş noktalarının Türkiye’nin ihracatına önemli katkılar sağladığını vurgularken, havayollarının sefer başlattığı ülkelerle ihracatın yüzde 5 ile 20 oranında artış gösterdiğini söyledi. THY’nin Irak’ın Basra ve Erbil şehirlerine uçuş kararı aldığını açıklayan Büyükekşi, merkezi Irak hükümetinin kurulmasının ardından uçuşların başlayacağını kaydetti.

       

THY’nin bu ülkeye yapacağı uçuşlar öncesinde 1 Temmuz’da Karadağ’a, 5 Temmuz’da İran’ın Şiraz şehrine ve 15 Temmuz’da da Gana’ya uçacağını söyleyen TİM Başkanı, bu yolla Türk ihracatçısına yeni kapılar açıldığını ifade etti. Türkiye’nin ihracat haritasında Irak ve Rusya’nın önemine işaret eden Büyükekşi, şu bilgileri verdi: "Erbil’de yeni bir alışveriş merkezi açılacak. Bu merkeze 50 Türk markası girecek. Bu tür adımlar ihracatın da kalıcı olmasını sağlayacak. Rusya ise Türk mallarının kalitesini kabul etmiş ülkelerden birisi.

       

Önümüzdeki dönemde yapılacak yeni çalışmalar bu ülkeye olan ihracatımızı da artıracak." Büyükekşi’ye göre, parite hareketlerinden korunmanın en iyi yolu TL ile ihracat yapmak: "Çünkü lira gün geçtikçe değerleniyor. Rusya ile konuşulan oydu. Biz Rusya’ya lirayla, onlar bize rubleyle satacaktı. Bunu oradaki bir iki banka ile de konuştuk. Rusya’ya ihracat yapan şirketlerin bu açıdan parasını hedge etmesi için Rusya’da bankası olan Hüsnü Özyeğin’le konuştuk. Özyeğin ‘Ben yaparım.’ dedi. Hatta ben ‘Birkaç aylık hedge edebilir misiniz?’ dedim. ‘Olabilir’ dedi. Ama bu konuda tekrar bir araya geleceğiz."

       

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Sanayi Bakanı Sinan Çelebi de ticarette güvenliğin önemine dikkat çekerek, "Bizim emniyetimiz bölgenin emniyeti, bölgenin emniyeti bizim emniyetimiz." ifadesini kullandı. Bölgesel yönetimin Planlama Bakanı Ali Sindi ise bankacılık, elektrik, inşaat ve altyapı alanlarında Türk şirketlerinin daha aktif olmasını istedi. Sindi, "Özellikle bize enerji yatırımı yapın. Sanayi elektriği önemli bir problem. Biz Türkiye’nin her alandaki deneyimlerinden faydalanmak istiyoruz." dedi. Bölgesel Yönetim’in Belediyeler ve Turizm Bakanı Semir Abdullah da turizm alanında çalışan Türk firmalarının kendilerine yardım etmeleri talebinde bulundu. Abdullah, "Kürt bölgesine yatırım yapın, zarar etmezsiniz." şeklinde konuştu.

       

Çinliler, mallarına ‘Made in Turkey’ yazıp satıyor

       

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk mallarının yükselen kalitesine paralel dünyada değişen imajına dikkat çekti. Büyükekşi, Türkiye’nin aşırı rekabetin olduğu, kaliteye aşırı duyarlı olan Avrupa Birliği’ne mal satabildiğini, son 10 yılda Türk malı imajının yol aldığını söyledi. Büyükekşi, "Eskiden Çinli firmalar Türk mallarının korsanını yaparlardı. Şu anda bize başka şikayet geliyor, özellikle bu son olaylardan sonra tam tersi Çin’de mallara ‘Made in Turkey’ yazıp buralara satıyorlar, bütün bu komşu ve çevre ülkelere. Bunlar Türk mallarının kalitesini ortaya koyuyor." dedi. Büyükekşi, bu konuda Çin hükümetinin gerekeni yapmasını, gümrükte de Türk malı olup olmadığının kontrol edilmesini istedi.

       

ZAMAN 
         

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika