spot_img
spot_imgspot_img
18.7 C
İstanbul
Pazar, 19 Mayıs 2024

THY eyleminde yaşananlar kınadı

Seçtiklerimiz

THY’den çıkarılan Hava-İş üyeleri için bugün, THY Genel Müdürlüğü önüne siyah çelenk koyma eylemi düzenlendi. Eyleme destek vermek için bir grup TEKEL işçisiyle Genel Müdürlük önüne gelen muhalif Gökkuşağı Hareketi üyelerine engel olundu ve gruptan bazı kişiler darp edildi.

       

Eylemde yaşananlarla ilgili bir basın açıklaması yapan Gökkuşağı Hareketi, "eylemde bugün yaşanan çirkin olayların Hava İş yöneticilerinin gerçek yüzünü açık ettiğini ve sendikal bürokrasinin mafya tipi bir yapıya dönüştüğünü ortaya koyduğunu" belirtti.

       

Sadece işten atılan arkadaşlarına destek amacıyla eyleme katılan emekçilere saldıran sendikacıların atılan işçilerin durumuyla ilgili hiçbir kaygı duymadıklarının ortaya çıktığını savunan Gökkuşağı Hareketi, eyleme destek olmak için alana giren Tekel işçilerine de yönelen saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtti.

       

Basın açıklamasında, eylem sırasında yaşananlara ilişkin şunlar kaydedildi:

       

"Tekel işçileri alana "Yaşasın sınıf kardeşliği" sloganı atarak girmişlerdir. Bu sırada alandaki işçiler kendilerine gelen desteği alkışlarken sendika yöneticileri Ayhan Uygun ve Doğan Karayurt ile birlikte hareket eden temsilciler Halidun Ekmekçi, Enis Aydoğdu, Hakan Yıldırım ve Suat Livgöçmen kenarda duran Hava İş eski örgütlenme Uzmanı Munzur Pekgüleç ve Eski Yönetim Kurulu Üyesi Engin Barutçu’ya "Bunları sen mi getirdin lan!" diyerek saldırmış ve yumruklamışlardır. Alandaki işçileri de kışkırtmaya çalışmaları destek görmemiştir. Sadece bu gözünü koltuk hırsı bürümüş ve işçi duruşundan nasibini almamış kişilerce yapılan saldırıyı Hava İş Yönetiminin önceden planladığı açıktır. Bu da onların işçi düşmanı yüzlerini bir kez daha açığa çıkartıyor."

       

"Zorbalığı THY işçileri gördü"
        Açıklamada ayrıca, yapılan saldırının THY işçileri tarafından görüldüğü ve hesabının sendika yönetiminin değiştirilerek sorulacağı ifade edildi:

       

"Gökkuşağı Hareketi olarak yapılan bu çirkinliği bütün THY işçilerine yapılmış bir saldırı olarak görüyor ve nefretle kınıyoruz. 60 yıllık ömrünü sınıf mücadelesine adamış Munzur Pekgüleç’in boğazına sarılan, yıllardır bütün gücüyle THY işçileri için mücadele eden Engin Barutçu’ya yumruk atan zorbalığı THY işçileri görmektedir. Hesabını da sendika yönetimine çöreklenen bu yapıyı temizleyerek soracaklardır."

       

 

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika