spot_img
spot_imgspot_img
21.7 C
İstanbul
Salı, 18 Haziran 2024

THY’den kurbanın ailesine 281 bin dolar

Seçtiklerimiz

THY, 8 Ocak 2003 tarihinde Diyarbakır’da düşen ve 75 yolcunun hayatını kaybettiği kazadan 7 yıl sonra, hayatını Abdullah Çiçek’in eşine ve çocuklarına 281 bin dolar ödedi.

       

Abdullah Çiçek’in eşi Yurdagül Çiçek, kazadan sonra açtığı davada 150 bin TL tazminat istemiş, mahkeme ise 75 bin TL’ye hükmetmişti. Dosya yargıtay aşamasındayken THY uzlaşma önerdi. THY‘nin önerdiği 281 bin doları kabul eden Yurdagül Çiçek, davadan feragat etti.
       
        Kazada hayatını kaybeden 41 yaşındaki Abdullah Çiçek’in eşi Yurdagül Çiçek kendisi ve kaza tarihinde 13 yaşında olan oğlu Mehmet Adar ve 6 yaşında olan oğlu Kadir Ardıl adına dava açtı. 6 yıl önce dava açan Yurdagül Çiçek, eşinin babasının Zetina Dikiş Makinele’rinin Diyarbakır bölge bayisi olduğunu, kazancının iyi olduğunu ve kendilerine standartları yüksek bir hayat yaşattığını belirtti.

       

Eşinin kendi adına daireleri, Mercedes ve Skoda marka arabaları bulunduğunu, kazadan sonra yaşadığı maddi sıkıntı nedeni ile bu araçlarını satmak zorunda kaldığını belirten Yurdagül Çiçek, kazadan sonra eşinin maddi ve manevi desteğinden yoksun kaldığını belirtti. Küçük oğlu Kadir Ardıl Çiçek’in doğuştan özürlü olduğunu ve ömür boyu doktor kontrolünde yaşamak zorunda bırakıldığını belirten Yurdagül Çiçek, bu yönden de eşinin desteğinden yoksun kaldığını ifade ederek, 150 bin TL tazminatın kaza tarihinden itibaren faizi ile kendisine ödenmesini istemişti.
       
        THY ise, kazada vefat eden Abdullah Çiçek’in ailesine 21 bin dolar peşin ödeme yaptıklarını belirterek, "Abdullah Çiçek, eşine ve çocuklarına miras bırakmıştır, bu nedenle istenen 150 bin TL tazminat fahiştir" savunması yaptı.
       

        Davaya bakan yerel mahkeme, 1 Aralık 2008 tarihinde davayı sonuçlandırdı. Dava dosyasına konulan 23 Mart 2008 tarihli bilirkişi raporuna atıfta bulunan mahkeme, THY‘nin Yurdagül Çiçek ve çocuklarına 52 bin 150 TL maddi, 23 bin TL’si de manevi olmak üzere toplam 75 bin 150 TL tutarındaki tazminatı dava tarihinden itibaren işleyecek faizi ile ödemesine hükmetti.
       
        Dava dosyası Mayıs 2009’da Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’ne gitti. 11. Hukuk Dairesi, dosyayı inceleyip karar vermeden THY Yurdagül Çiçek’e uzlaşma teklifinde bulundu. THY‘nin 281 bin 601 dolarlık ödeme teklifini kabul eden Yurdagül Çiçek, 24 Mayıs 2010 tarihinde dava dosyasının görüldüğü Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’ne bir dilekçe sunarak, "THY‘nin 281 bin 601 dolarlık uzlaşma teklifini kabul ettiğimden davadan feragat ediyorum" dedi.
       
        Bu gelişme üzerine Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, yeni gelişme doğrultusunda karar vermesini isteyerek dosyayı yerel mahkemeye geri yolladı. Dava dosyası geçtiğimiz günlerde yerel mahkemeye geri geldi. 24 Ocak 2011’e duruşma günü veren yerel mahkemenin, THY ile Yurdagül Çiçek’in uzlaşması doğrultusunda feragat nedeniyle davanın reddine karar vermesi bekleniyor.
       
        Toplam 13.5 milyon TL ödeme yapmıştı
        THY, Diyarbakır’da düşen uçakta hayatını kaybeden 10’u yabancı 70 yolcunun ailesine toplam 13 milyon 364 bin TL tazminat ödemesinde bulunmuştu.
       
        THY, Türk yolcu başına 33 bin TL’den toplam 12 milyon 198 bin, yabancı yolcu başına 291 bin TL’den de 4 yolcu için toplam 1 milyon 166 bin ödeme yapınca ayrımcılıkla suçlanmıştı.
       
        Aynı uçakta vefat eden 28 yaşındaki 6 yıllık hostes Devlet Haliloğulları, mahkeme kararı ile THY’yi 70 bin TL tazminata mahkum ettirmişti. Aynı uçakta hayatını kaybeden Behzat Külür’ün eşi Emek Külür’ün THY aleyhine açtığı tazminat davası da anlaşmayla sonuçlanmıştı.
       
        THY’nin Külür ailesine 1.5 milyon TL ödediği öne sürülmüş ancak THY bu iddiayı reddetmişti.
       
         

       

YÜKSEL KOÇ / AHT
         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika