spot_img
spot_imgspot_img
21.6 C
İstanbul
Perşembe, 21 Eylül 2023

THY’den  Anadolu Sigorta’ya cevap

Seçtiklerimiz

KAMUOYUNA DUYURU…

       

 –18 Ağustos 2010 tarihli Habertürk gazetesinde yayınlanan bir haberde Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi Genel Müdürü Sayın Mustafa Su tarafından yapılan “THY’de sağlık gideri normal bir poliçenin 4 katıydı” ifadeleri sonrası Ortaklığımız çalışanlarının sağlık sigorta poliçelerine ilişkin bazı bilgileri paylaşma zorunluluğu doğmuştur.

       

 – Ortaklığımız 2008 yılının ikinci yarısında çalışanlarına sağlık sigortası yaptırmak üzere ihale açmış, ihaleye sigorta sektörünün önde gelen en büyük 10 şirketi katılmıştır. İhale sürecinde Türk Hava Yolları’nın sağlık giderlerine ilişkin tüm bilgiler katılımcılarla paylaşılmıştır. İhale sonucunda Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi ile 1 Ocak 2009 yılından başlayarak 1 yılı opsiyonlu olmak üzere 3 yıllık sözleşme imzalanmıştır.

       

 haleyi kazanan Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi Türk Hava Yolları çalışanlarının oluşturduğu Vakıf ile daha önce çalışmış Ortaklığımızın çok sayıda çalışanına poliçe düzenlemiştir. Türk Hava Yolları çalışanlarının önemli bir bölümünü bünyesinde barındıran ve yaptıkları sağlık harcamalarını bilen Şirketin “Bir yıl zararı göze almıştık. Ama THY’de sağlık gideri normal bir poliçenin 4 katıydı” diyerek, ihale aşamasında basiretli bir tacirden beklenen özeni göstermeksizin fiyat teklifi verdiğini  beyan etmesini,  sözleşmeyi tek taraflı olarak süresi bitmeden daha önce görülmemiş şekilde haksız olarak feshetmesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Sözleşmenin tek taraflı ve haksız feshi neticesinde sözleşmeyi yürürlükte tutmayarak tazminat ödeme yükümlülüğünü yerine getirmeyen bir yaklaşımın sağlık sigortası yaptıran milyonlarca kişinin sektöre olan güvenini de zedeleyeceğine dikkat çekmek istiyoruz.

       

 –Şirketin sözleşmeyi tek taraflı feshetme gerekçelerinden olan hasar prim oranında meydana gelen yükselme, herhangi bir kötü kullanıma veya suistimale dayanmamakta, genel şartlar ve sözleşme şartları çerçevesinde olağan riziko gerçekleşmelerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca adı geçen sigorta şirketinin basiretli bir tacir gibi davranmayıp fiyatı başta doğru tespit edememesi de grup sağlık sigortası sözleşmesinden zarar etmesine neden olmuştur. Bu aşamada, her yılın bitiminde, o yıl gerçekleşen hasar prim oranının %90  oranının üzerine çıkması durumunda hasar prim oranı ile %90 oranı arasındaki fark kadar primin artırılacağı ve enflasyon farkının da prime uygulanacağı sözleşmede hüküm altına alındığını ifade etmek isteriz.

       

 – Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi tarafından 1 Ağustos 2010 tarihinden itibaren iptal edilen sağlık sigortası için yeni ihale açılmış ve Groupama Sigorta Anonim Şirketi ile aynı şartlarda önceki poliçenin süresinin bitimi olan 31 Aralık 2011 tarihine kadar geçerli olacak sözleşme imzalanmıştır. Türkiye’nin tüm dünyada gururu olan Türk Hava Yolları, çalışanlarının sağlık sigortasını temin etmekte zorlanmamış ve bir gün bile kaybetmemiştir. Ortaklığımız, Türk Hava Yolları ve çalışanlarına inanan sigorta şirketi ile yoluna devam etmektedir.

       

  – Ortaklığımız Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketini sigortacılık sektörünü denetleyici ve düzenleyici kuruluşlara şikayet yoluna gidecek ve maddi ve manevi zararının tazmini için ilgili mahkemelerde dava açacaktır.

       

 

       

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

       

Türk Hava Yolları

       

Basın Müsavirliği

       

         

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika