spot_img
spot_imgspot_img
15.8 C
İstanbul
Perşembe, 18 Nisan 2024

THY 58 YENİ UÇAK ALACAK MADONNA YA BAKILACAK

Seçtiklerimiz

Mevcut durumda 142 uçağı bulunan THY Avrupa’nın en büyüğü olmaya oynuyor. 2002 yılında taşıdığı 10 milyon yolcu sayısını hızlı bir artışla 30 milyona çıkaran THY’nin hedefi 5 yıl içinde Avrupa’nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa’nın yolcu sayısına ulaşmak.
        Büyüme  hedefleriyle uyumlu bir yapılanmaya giden THY uçak filosunu 200’e  çıkarıyor. THY bu çerçevede geniş gövdeli uçak serisinden 10 adet Airbus 330+2 Cargo ve 12 adet Boing 777 uçak siparişi verdi.
        Dar gövdeli seriden ise 2011 yılında filoya katılacak şekilde 20’si kesin, 10’u opsiyonel olmak üzere 30 adet A320 sipariş edildi.
        Ortalama yüzde 20 büyüme hedefleri bulunduğunu söyleyen THY Genel Müdürü Temel Kotil, reklamlar için Madonna  ile görüşüleceği yönündeki söylentilerle ilgili olarak, “Önemli  markaların önemli isimlerle biraraya gelmesi etkin bir iletişim  stratejisidir” dedi. Büyüme hızıyla Avrupanın en çok konuşulan şirketi  THY’nin Genel Müdürü Temel Kotil sorularımızı yanıtladı. 
        Önümüzdeki 5 yıl için ajandanızda hangi hedefler yazıyor?
        THY  belli bir periyod içinde 105 uçağın alımını kapsayan bir master plan  hazırladı. Bunun bir bölümü 2011 yılı, bir bölümü 2012 yılı içinde  bünyeye katılmış olacak. Gelecek yıl sonu itibariyle 200 uçağa  yaklaşıyoruz. THY’nin filosu son 6 yılda iki kat büyüdü ve Avrupa’nın en  genç filosu oldu. Şimdi bakın Lufthansa bizim iki katımız kadar yolcu  taşıyor. Nisan itibariyle baktığınızda Lufthansa, arkasından Air France  ve hemen arkasından biz geliyoruz. Projeksiyonlar Avrupa’nın en  büyüğünü (Lufthansa oluyor) 5 yıl içinde yakalayabileceğimizi  gösteriyor. Ulaştırma Bakanımız Binal Yıldırım’ın rotayı yeniden çizdiği  2002 sonundan bu yana yolcu sayısında 3 kat, ciro olarak 4 kat büyüdük. 
        Yeni müşteriyi nasıl kendinize çekeceksiniz?
        Amerikan, Avrupa Havayolu şirketleri zarar açıklarken biz kâr açıklıyoruz. Yabancılar buna şaşırıyor. Büyük yenilikler geliyor. Uçakların iç dizaynlarını değiştiriyoruz. 12 adet Boeing  770 tipi uçağımız geliyor. First class’ları kaldırıyoruz. Bunun yerine  bu yeni uçaklardan başlayarak ekonomi ile business arası bir sınıf  oluşturuyoruz. Comfort class dediğimiz bu kategoride adeta uyuyarak  seyahet edebilecek yolcu. İletişim, uçak, kalite, hizmet herşey bu  hedeflere göre dizayn ediliyor şu anda. THY Do&Co 4.500 kabin  memurunu tam gün eğitime almaya başladı. Kalitemizi daha da yükseltecek  bu eğitimler yılda 12 kez tam gün yenilenecek.

       

‘Ülkeyi müdür olduktan sonra tanıdım’
        7 yıldır bu görevdesiniz. Geriye dönüp baktığınızda nasıl bir adam görüyorsunuz aynada?
        Verimlilik,  gelir – gider, kâr hesapları, yolcu sayısı artışı… Bunların hepsi  tamam, ancak geriye dönüp baktığımda bana kalan en büyük değerin Türkiye’yi tanımak olduğunu görüyorum. Tanımıyormuşum. Bakın Brezilya’ya gidiyorum, Kapadokya bölgesi ve burada doğan Aziz Saint George’u soruyorlar, Avrupa’ya gidiyorum Tarsus’taki  Danyal peygamberin (İsrailoğullarına gönderildiği varsayılan peygamber)  kabrini soruyorlar. Gidin görün Tarsus’ta inanılmaz bir turizm hazinesi  olarak duruyor. Turizm bunun içinde de inanç turizminin çok öne  çıktığını görüyorum dünyada. Gittiğim yerlerde bana sorulan sorulardan  yola çıkarak edindiğim izlenimlerin hepsini kültür
        bakanlığımıza bildiriyorum artık.

       

THY tanıtıma geç başladı
        Kevin Costner’dan sonra bu kez Madonna’ya reklamlar için teklif götüreceğiniz söylentileri var…
        Önemli  markaları, sanatçıları THY ile özdeşleştirmenin etkin bir iletişim  tekniği olduğunun farkındayız. Ama anlaşıp imza atmadan bir isim telafuz  etmeyiz.
        Cinlik yaptığımız iletişim kampanyalarımız olacak.  Sürprizler yapacağız. THY 77 yıllık şirket. Ancak tanıtıma çok geç  başladı. Son 3 – 4 yıldır tanıtım yapıyoruz.
        Ve satışlarda birebir  etkisini de görüyoruz. Diğer havayolu şirketleri 10 birim tanınıyorsa  biz tanıtım işlerine geç başladığımız için hâlâ
        2 birim tanınıyoruz.

       

Skykids dergisi geliyor
        Çocuk dergisi çıkaracağınız söyleniyor?
        Bizim  için en değerli yolcu kategorisidir çocuklar. Çocuk sevdimi anne  kayıtsız kalamaz, anne sevdimi baba kayıtsız kalamaz! İşin esprisi bir  yana artık bugün klasikler bile çizgi roman olarak basılıyor, çocuklar  Machbet’i okuyorsa bu trendin dışında duramayız.
        İnşallah çocukların gelişimine, sanat, kültür, eğitime yönelik içerik çok beğenilecek

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika