spot_img
spot_imgspot_img
21.6 C
İstanbul
Cuma, 12 Nisan 2024

THK Üniversite Kuruyor

Seçtiklerimiz

Ülkemizin havacılık ve uzay alanında ihtiyaç duyduğu personeli sağlamak için harekete geçen Türk Hava Kurumu, üniversite kurabilmek amacıyla yaptığı fizibilite çalışmalarını tamamladı. “THK Sabiha Gökçen Havacılık ve Uzay Üniversitesi” adını alacak üniversitenin kuruluş dilekçesi 3 Eylül Cuma günü Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığına sunuldu.

       

Havacılık gibi önemli bir konuda ülkemizin ihtiyaç duyduğu eğitimli iş gücünü karşılamak için 2009 Yılında harekete geçen Türk Hava Kurumu gerekli fizibilite çalışmalarını tamamladı ve “THK Sabiha Gökçen Havacılık ve Uzay Üniversitesi”nin kurulması amacıyla hazırlanan başvuru dilekçesi ile diğer dokümanlar 3 Eylül Cuma günü Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığına sunuldu.

       

YÖK tarafından gerekli izinlerin verilmesi halinde Ankara’da kurulacak üniversitenin İstanbul, İzmir, Konya ve Eskişehir’de kampüsleri bulunacak. Bünyesinde “Havacılık Meslek Yüksekokulu, Havacılık ve Uzay Bilimleri, Mühendislik, Hava Ulaştırma ve İşletme Fakültelerini barındıracak “THK Sabiha Gökçen Havacılık ve Uzay Üniversitesi” havacılık sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda kuruluş ile yapacağı iş birliği sayesinde mezunlarına iş garantisi sağlayacak.

       

Havacılık ve Uzay alanında yükseköğretim hizmeti verecek üniversitede Uzay Mühendisliği, Havayolu İşletmeciliği, Havaalanı İşletmeciliği, Hava Trafik Yönetimi, Mekatronik Mühendisliği, Havacılık Elektroniği ve Kabin Hizmetleri konularında eğitimler verilecek. Üniversitenin ayrıca Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunacak pilotaj bölümlerinde lisans düzeyinde (4 yıllık) pilotluk eğitimi verilecek. Bu eğitime ek olarak farklı bölümlerden mezun olmuş ancak pilotluk mesleğine hevesli öğrencilere (18 ay) yüksek lisans programları uygulanacak.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika