spot_img
spot_imgspot_img
22.7 C
İstanbul
Cumartesi, 22 Haziran 2024

Teslimat gecikince  bir helikopter bedavaya geldi

Seçtiklerimiz

        Gecikmenin bedeli olarak ABD’den bir helikopter daha talep edildi. Sözleşme gereği 24 helikopter parası ödeyen Savunma Sanayii Müsteşarlığı, karşılığında 25 helikopter alacak. Böyle bir durumun ilk kez yaşandığına dikkat çeken savunma çevreleri, "Türkiye her geçen gün masaya daha güçlü oturuyor." değerlendirmesinde bulundu. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaç duyduğu toplam 24 S-70B SeaHawk helikopterinin tedariki için 2005’te ABD’li Sikorsky ile sözleşme imzalanmıştı.
         
        7 helikopter teslim edildi. İkinci paket kapsamında alınacak 17 SeaHawk’ın da bir bölümü Türkiye’ye ulaşırken, teslimatın tamamı zamanında gerçekleştirilemedi. Tüm helikopterlerin 2010’un başında gelmesi gerekiyordu. Önce 3 aylık bir gecikme olacağı duyuruldu fakat helikopterler gelmedi. Bunun üzerine Savunma Sanayii Müsteşarlığı bir ilke imza atarak gecikme bedeli olarak bir tane fazla helikopter talep etti.
         
        Normalde gecikme cezaları bazen yedek parça olarak bazen de para şeklinde tahsil ediliyor. Fakat paranın bir bölümünün geri alınması pek söz konusu olmuyor. Talep önce kabul edilmedi fakat müzakerelerin ardından Türk tarafının isteği yerine geldi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika