spot_img
spot_imgspot_img
12 C
İstanbul
Cumartesi, 20 Nisan 2024

TAV’ın satışı ile ilgileniyoruz

Seçtiklerimiz

 Reuters’ın haberine göre, Vinci’nin CEO’su Xavier Huillard, TAV Havalimanları’nın hisseleriyle ilgilendiklerini doğruladı.

Vinci’nin 2011 yılı sonuçlarına ilişkin analist toplantısında soruları yanıtlayan CEO Huillard, "TAV’ın havalimanları varlıklarıyla ilgili bir sürecin başlarındayız. Bu rekabetin içinde bulunuyoruz" dedi.

TAV’ın hisselerinin yüzde 40’ının satılacağına yönelik haberler geçtiğimiz günlerde medyada yer almıştı. Bu süreçle ilgilenen iki şirketin de Fransız Vinci ile Carlyle Group’la beraber hareket eden Qatar Investment Authority olduğu belirtilmişti.

TAV’ın yüzde 40’ının yabancı yatırımcıya satılması halinde Tepe İnşaat ve Akfen  Holding’in payları yüzde 8’e inecek, Sera Yapı Endüstri  yüzde 4’lük payını koruyacak.

Yüzde 40’ı halka açık

TAV Havalimanları Holding’te, Tepe İnşaat’ın yüzde 26.06, Akfen Holding’in yüzde 26.12, Sera Yapı Endüstri’nin ise yüzde 4.03 hissesi bulunuyor. Şirketin halka açık kısmı yüzde 40.28 düzeyinde bulunuyor.

Şirketin piyasa değeri ise yaklaşık 1.8 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

TAV Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener, “Akfen ve Tepe, hisselerinin bir bölümünü satıp, elde edecekleri başka alanlarda değerlendirmeyi planlıyor. Ancak, her iki grup da TAV’dan tümüyle çıkmayı düşünmüyor” demişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika