spot_img
spot_imgspot_img
18 C
İstanbul
Perşembe, 25 Nisan 2024

TAV Havalimanları’nı üç dalda ödüllendirdi

Seçtiklerimiz

Havacılık sektörünün en iyilerinin belirlendiği Emerging Markets Airport Awards, TAV Havalimanları’nı üç dalda ödüllendirdi

       

Havacılık sektörünün en iyilerinin belirlendiği Emerging Markets Airport Awards, TAV Havalimanları’nı üç dalda ödüllendirdi. Birleşik Arap Emirlikleri’nden Dubai’de gerçekleştirilen ödül töreninde TAV Havalimanları "En iyi havalimanı işletmecisi" seçildi. TAV Havalimanları’nın işlettiği Gürcistan’ın Tiflis ve Tunus’un Monastir Habib Bourguiba Uluslararası Havalimanları da kendi bölgelerinin "en iyi"leri olarak belirlendi.

       

Uluslararası havacılık sektörü otoritelerini ağırlayan Birleşik Arap Emirlikleri’nden Dubai’deki Emerging Markets Airport Awards – Gelişen Piyasalar Havalimanı Ödülleri kapsamında TAV Havalimanları "En iyi havalimanı işletmecisi" seçildi. EMAA’da ayrıca TAV Havalimanları Holding’e bağlı olarak işletilen Gürcistan’ın Tiflis Uluslararası Havalimanı, Rusya, Kafkaslar, Doğu Avrupa ve Baltık Ülkeleri havalimanlarının yarıştığı kategoride "en iyi" seçildi. Tunus’ta TAV Havalimanları tarafından işletilen
        Monastir Habib Bourguiba Havalimanı da Afrika havalimanlarını geride bırakarak "en iyi" unvanı aldı.

       

TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, "Kuruluşumuzun 10. yılını kutladığımız 2010’da Türkiye, Gürcistan, Tunus ve Makedonya’da 10 havalimanı işletiyoruz. İşlettiğimiz havalimanları ile gelişen havacılık endüstrisinin nabzını tutan EMAA’da "En iyi havalimanı işletmecisi" seçilmek bizi gururlandırdı. Ayrıca Gürcistan ve Tunus’ta işlettiğimiz havalimanlarının gelişmekte olan pazarların "en iyi"leri olarak seçilmeleri bizim için oldukça önemli. Çünkü TAV Havalimanları olarak gelişmekte
        olan pazarlara çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Bu ödüller, TAV çalışanlarını motive ediyor" dedi.

       

Şener, TAV Havalimanları olarak elde edilen uluslararası başarılara dikkati çekti: "Ülkemizden sonra Tunus ve Gürcistan havalimanları işletmelerimizle ödüle layık görülmek bizi mutlu etti. Geçtiğimiz yıl 42 milyonu aşkın yolcuyu terminallerimizde ağırladık. 2010 yılının ilk çeyreğinde ise işlettiğimiz havalimanlarındaki yolcu sayısını bir önceki yılın aynı dönemine göre %19 arttırmış bulunuyoruz. Elde ettiğimiz başarılar ve ödüller her koşulda hazırlıklı olmamızın ve vizyoner yapımızın doğal sonucudur."

       

TAV Havalimanları 2010 yılında, İstanbul Atatürk Havalimanı işletmesi ile dünyanın en prestijli iş ve yaşam dergisi Monocle’ın, "En İyi 50 Seyahat Merkezi" listesinde Transit Uçuşların Cazibe Merkezi" olarak yer almış, İngiltere merkezli araştırma grubu Skytrax tarafından yapılan araştırmalar sonucunda da Atatürk Havalimanı, Güney Avrupa’nın "En İyi Havalimanı" seçilmişti.
        Bu yıl ilki düzenlenen Emerging Markets Airport Awards, EMAA havacılık dünyasında gelişmekte olan pazarların nabzını tutmayı hedefliyor. Sektörün önde gelen temsilcilerini ağırlayan EMAA’nın gelenekselleşmesi amaçlanıyor.

       

TAV Havalimanları, DHMİ 2009 yılı yolcu istatistiklerine göre yüzde 48 pazar payı ile Türkiye’nin lider havalimanı işletmecisi konumunda bulunuyor. Şirket, Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa İç ve Dış Hatlar Terminalleri, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali ve Antalya Gazipaşa Havaalanı’nı işletiyor. Yurtdışında ise Gürcistan’ın Tiflis ve Batum, Tunus’un Monastir Habib Bourguiba ve Enfidha Zine Abidine Ben Ali, Makedonya’nın Üsküp Alexander the Great ile Ohrid’deki St Paul the Apostle Uluslararası Havalimanları TAV Havalimanları tarafından işletiliyor. TAV Havalimanları duty-free, yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilgi işlem, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer alanlarında da faaliyet gösteriyor. Şirket iştirakleriyle yılda yaklaşık 300 havayolu şirketinin 375 bin uçak seferine ve ortalama 42 milyon yolcuya hizmet sunuyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika