spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Temmuz 2024

Suriye Helikopteri Şanlıurfa’da Düştü İddiası

Seçtiklerimiz

Bilecik yakınlarında Suriye ‘ye ait askeri bir helikopterin, bugün saat 11.30 sıralarında Türkiye tarafına düştüğü ihbarı üzerine güvenlik birimleri harekete geçti. Bölgeye sevk edilen jandarma ve polis arama çalışmasına başladı. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç yaptığı açıklamada, ‘Bize bu yönden bir bilgi geldi. Hemen ilçede ve sınır hattında polis ve jandarma arama çalışmalarına başladı. Şu an güvenlik güçlerimizin arama çalışması devam ediyor. Henüz elde edilmiş net bir bilgi yok. Aramalar sonunda ihbarın doğru olup olmadığı ortaya çıkacak ‘dedi.

RADARDA GÖRÜNÜP KAYBOLMUŞ

Şanlıurfa ‘nın Birecik ve Gaziantep ‘in Nizip ilçeleri arasında sınır boyunda aranan Suriye helikopterinin Gaziantep ‘in Karkamış İlçesi sınırlarından girişinin radara yansıdığı, ancak kasa süre sonra kaybolduğu belirtildi. Helikopterin ya düşmüş ya da pilotun sığınmak amacıyla inmiş olabileceği değerlendiriliyor.

Jandarma ve polis Birecik ve Nizip ilçeleri arasındaki bölgeyi tararken, bir yandan da köy muhtarları ve mezralarda yaşayanlardan böyle bir olaya tanık olup olmadıkları soruluyor.

DIŞİŞLERİ: HAVA ARACI GEÇİŞ YAPMADI

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, şu ana kadar Suriye’den Türkiye’ye herhangi bir hava aracının geçiş yapmadığını söyledi.

Ünal, ordudan ayrılan bir pilotun Halep’te bazı güvenlik merkezlerini bombaladıktan sonra uçağıyla Türkiye’ye iniş yaptığı haberi ve bir Suriye helikopterinin Şanlıurfa’nın Bilecik ilçesi yakınlarında düştüğü iddialarına ilişkin AA’ya yaptığı açıklamada, ‘Şu ana kadar Suriye’den ülkemize herhangi bir hava aracı geçişi olmamıştır ‘dedi.

İDDİA ASILSIZ ÇIKTI

Suriye’ye ait bir askeri helikopterin Şanlıurfa’nın Bilecik ilçesi yakınlarında düştüğü iddiasına ilişkin Vali Celalettin Güvenç açıklamalarda bulundu. Vali Güvenç yaptığı açıklamada, ‘Bize bu yönden bir bilgi geldi. Polis ve jandarma arama çalışması başlattı. Ve yapılan arama çalışmalarının ardından iddianın asılsız olduğu ortaya çıktı. Helikopter kazası gibi böyle bir olay söz konusu değildir. ‘

SURİYELİ PİLOT TÜRKİYE’YE KAÇTI

Suriye’de aylardır şiddetlenerek devam eden kanlı çatışmalardan kaçan Suriyeliler ise Türkiye’ye gelmeye devam ediyor.

Bu arada Suriye ‘de dün gerçekleştirilen Esad rejimi karşıtı protesto gösterilerinde, sivilleri vurması için emir alan bir savaş uçağı pilotunun emirleri redderek Halep ‘teki bir güvenlik noktasını vurduğu ve ardından Türkiye ‘ye kaçtığı öne sürüldü.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika